RAZLIČITA RAZMIŠLJANJA

NOVO ZAKONSKO RJEŠENJE ZA TURISTIČKO ZEMLJIŠTE Veljko Ostojić: Omogućit će se investicije od tri milijarde eura. Goran Buić: Ne podržavamo privatizaciju i prodaju zemljišta

| Autor: Dubravko GRAKALIĆ
(M. MIJOŠEK)

(M. MIJOŠEK)


* Bitno je da zakon bude investicijski atraktivan. Dakle, treba postići povoljnu cijenu zakupa. Mislimo da će puno veći efekti za sve biti ukoliko ne potrošimo previše energije na uvjeravanje hoće li cijena biti 7 ili 9 kuna, nego da ta cijena bude takva da se u većini slučajeva na turističkom zemljištu dogodi investicija, kaže Ostojić

* Ukoliko poljoprivredno zemljište, šumsko zemljište, pomorsko dobro i zaštićena područja zavređuju poseban status i zaštitu, svakako smatramo da je taj zaštićeni status zaslužilo i turističko zemljište, pa predlažemo da isto bude zemljište izvan prometa, izuzev mogućnosti zasnivanja zakupa i prava građenja, kaže načelnik Medulina Goran Buić

Prezentacija prijedloga Zakona o neprocijenjenom građevinskom zemljištu, kojim bi se zamijenio postojeći Zakon o turističkom i nerazvrstanom građevinskom zemljištu, izazvala je veliko zanimanje u turističkom sektoru, kao i u gradovima i općinama u kojima je turizam važna gospodarska grana. Ministar državne imovine Goran Marić, koji je predstavio prijedlog pred istarskim hotelijerima, gradonačelnicima i općinskim načelnicima, čuo je i konkretne primjedbe s terena na zakonski prijedlog koji je trenutno u fazi javne rasprave, odnosno e-savjetovanja.

Podsjetimo, temeljna novost zakona je da će se turistička zemljišta davati hotelskim kućama u zakup na 50 godina, a 60 posto cijene zakupa pripalo bi gradovima i općinama. Dosadašnje zakonsko rješenje predviđalo je stvaranje suvlasničke zajednice između tvrtki i javne vlasti, što u praksi nije zaživjelo.

Direktor Hrvatske udruge u turizmu, interesne grupe hotelijera, Veljko Ostojić, tvrdi da je prijedlog novog zakona na tragu onoga što svima odgovara. "On je modelski i načelno dobro postavljen i dobro je rješenje za vlasnika zemljišta - državu i jedinice lokalne samouprave - te za turistički sektor", kaže Ostojić.

Ipak, Ostojić iznosi i konkretne zamjerke: "Određeni dijelovi zakona su, po mišljenju nas iz HUT-a, već sada riješeni kvalitetno, dok u nekim dijelovima treba doraditi i precizirati neke odredbe. Načelno, zakup je jedino logično i normalno rješenje, za razliku od suvlasničke zajednice koja je bila neprovediva i nepromjenjiva. Uspjet ćemo zajednički u tom poslu ako se međusobno uvažavamo - i mi u turističkom sektoru i zakonodavac. Zakon mora biti jasan i provediv, ako dođemo do zakona koji je iz niza razloga neprovediv, što je moguće ako su njegove odredbe neprovedive od raznih tijela države, onda nećemo mnogo postići", rekao je Ostojić.

Primjer iz Funtane

Donošenje kvalitetnog novog zakona važno je prije svega zbog budućih velikih investicija u turističke kapacitete.

"Bitno je da zakon bude investicijski atraktivan. Dakle, treba postići povoljnu cijenu. Mislimo da će puno veći efekti za sve biti ukoliko ne potrošimo previše energije na uvjeravanje hoće li cijena biti 7 ili 9 kuna, nego da ta cijena bude takva da se u većini slučajeva na turističkom zemljištu dogodi investicija. Poput one u Funtani, gdje se investiralo 30 milijuna eura u kamp s pet zvjezdica. I svi su zadovoljni - gosti, općina i država. Investicija se dogodila jer je zemljište u vlasništvu Valamara", kaže Ostojić i dodaje:

"Kad se riješi pitanje zemljišta, moguće su investicije. Investicijski potencijal sektora je oko tri milijarde eura i vjerujemo da - ukoliko se naprave i određeni potezi po pitanju PDV-a - tih tri milijarde eura može biti uloženo u roku od 5 do 7 godina. To vrijeme potrebno je za pripremu, izrađivanje studija i izmjenu prostornih planova", ističe Ostojić.

Najvažniji resurs

Načelnik Općine Medulin Goran Buić kaže da njegova općina pozdravlja inicijativu za donošenje zakona kojim će se razriješiti imovinsko-pravni odnosi između države, jedinica lokalne samouprave i trgovačkih društava, omogućiti investicije u turističkom sektoru, te koji će biti osnova za nagodbe u dugotrajnim i skupim parničnim postupcima. Osnovno od čega polazi Općina Medulin je stav da je turističko zemljište najvredniji   resurs kojim ona raspolaže, te da, obzirom na značaj turizma i njegov udjel u BDP-u, predstavlja strateški važne nekretnine i za Republiku Hrvatsku.

"Stoga ne podržavamo privatizaciju i prodaju zemljišta u kampovima i ostalog turističkog zemljišta. Smatramo da opcija prodaje ne odgovara ni turističkim trgovačkim društvima, koji bi trebali angažirati znatna sredstava za investicije i dizanje konkurentnosti naših smještajnih objekata, za izgradnju dodatnih sadržaja, sportskih objekata, koji bi doprinijeli produljenju turističke sezone", kaže Buić i objašnjava:

"Ukoliko poljoprivredno zemljište, šumsko zemljište, pomorsko dobro i zaštićena područja zavređuju poseban status i zaštitu, svakako smatramo da je taj zaštićeni status zaslužilo i turističko zemljište, pa predlažemo da isto bude zemljište izvan prometa, izuzev mogućnosti zasnivanja zakupa i prava građenja. Predlažemo da jedinice lokalne samouprave budu ovlaštene zaključivati ugovore o zakupu i osnivanju prava građenja, sukladno odredbama Zakona, kako bi brzo udovoljavali potrebama trgovačkih društava", kažu u Općini Medulin.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama