potpisani ugovori o zakupu

NOVIGRAD Potpisom 14 ugovora poljoprivrednicima je na raspolaganju 67 ha obradive površine

Formalno-pravno smo nakon donošenja odluke Gradskog vijeća odradili pripremnu proceduru u najkraćem mogućem roku, ali nažalost zakonska procedura je takva da se najprije mora dobiti suglasnost u resornom Ministarstvu na predložene ugovore, a nakon toga i na DORH-u, pa svaka od nadležnih institucija zadržava sebi to pravo izmjena ili odbijanja naših ugovora. Zvuči kao da smo mi neki lokalni grešnici kojima nadležni državni organi ispravljaju proceduralne pogreške, kazao je gradonačelnik Novigrada Anteo Milos

| Autor:  Sanja BOSNIĆ
Anteo Milos

Anteo Milos


U Velikoj vijećnici Grada Novigrada jučer su svečano potpisani ugovora o zakupu poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske na području Grada Novigrada između novigradskih poljoprivrednika i Grada Novigrada. Ugovori su zaključeni po provedenom javnom natječaju za zakup državnog zemljišta na području Grada.

Gradonačelnik Anteo Milos je uz odgovorne službenike, resornog pročelnika Alena Luka i pravnicu Saniju Blaškić, pripremio na potpis 14 ugovora podsjetivši na proceduru koja je prethodila ovom iznimno važnom trenutku za novigradske poljoprivrednike, kao i sam razvoj poljoprivrede u Novigradu, jednoj od prioritetnijih strateških grana razvoja u Hrvatskoj.

Kočničari u državnim tijelima

- Gradsko je vijeće raspisalo natječaj u skladu sa Zakonom o poljoprivrednom zemljištu za najam 118 ha poljoprivrednog zemljišta od čega je u ovom postupku dodijeljeno 67 ha, a za preostale čestice raspisat ćemo natječaj na jesen. Moram podsjetiti da je prvi natječaj za dodjelu velikih poljoprivrednih zemljišta, oko 500 ha, bio proveden još 2008. godine, a radilo se najvećim dijelom o obradivom tlu u dolini rijeke Mirne, kazao je Milos dotaknuvši se problematike na koju su nailazili tijekom ovog proceduralnog postupka što je potrajao oko godinu dana za pripremu ugovora.

- Formalno-pravno smo u gradskoj upravi nakon donošenja odluke Gradskog vijeća odradili pripremnu proceduru u najkraćem mogućem roku, ali nažalost, zakonska procedura je takva da se najprije mora dobiti suglasnost u resornom Ministarstvu na predložene ugovore, a nakon toga i na DORH-u, pa svaka od nadležnih institucija zadržava sebi to pravo izmjena ili odbijanja naših ugovora, rekao je Milos dodajući da je moguće da se iza takvog postupanja prikriva nepovjerenje državnih institucija prema lokalnim zajednicama kod odabira lokalnih poljoprivrednika na natječaju, a upravo bi JLS i lokalni proizvođači, smatra Milos, morali biti glavni čimbenici u odabiru jer najbolje poznaju karakteristike svog podneblja, obradivog tla i kako se pojedino zemljište može i mora najučinkovitije koristiti.

Ugovori na pet do 25 godina

- Zvuči kao da smo mi neki lokalni grešnici kojima nadležni državni organi ispravljaju proceduralne pogreške. Nekada su to uredno činili u Zagrebu, a ovaj se put to dešava na DORH-u u Puli gdje nam je zapelo 10-ak ugovora. Srećom, samo iz tehničkih razloga pa će to biti uklonjeno, izuzev jednog ugovora u kojem su izbili na površinu neriješeni problemi između RH i Crkve gdje korespondira da su u suvlasničkim odnosima na dvije obradive čestice koje se daju u najam. DORH nije bio informiran o tim (su)vlasničkim odnosima, pojasnio je Milos prisutnima. Veličina dodijeljenih zemljišta danih u zakup na ovom natječaju kreće se između nekoliko tisuća četvornih metara površine do 3 ha. Predviđen je različit uzgoj na njima, od sjemenske proizvodnje, višegodišnjih nasada do godišnjeg uzgoja npr. jagoda. Aktualni ugovori o zakupu potpisani su s pojedinim poljoprivrednicima na različit rok korištenja, od pet do 25 godina.

Kao osobitost je Milos je istaknuo da u Gradu Novigradu svih ovih godina nije nikada razmatrana mogućnost, niti će to biti u budućnosti, istaknuti neko od poljoprivrednih zemljišta površine do 1 ha prodaji, iako Zakon to omogućava.

- Lokanom stanovništvu, našim poljoprivrednim proizvođačima treba u što većem broju osigurati bavljenje poljoprivredom i u što racionalnijem roku odraditi proceduru do potpisivanja ugovora kako bi zainteresiranim zakupoprimcima omogućili valjani pristup apliciranju svojih proizvoda i ostalih potreba vezanih za razvoj poljoprivredne djelatnosti na EU fondove, što Ministarstvo često puta naglašava kao glavni prioritet bavljenja poljoprivredom u RH, zaključio je Milos.

Nakon pristupanja svečanom potpisivanju ugovora, Milos je zakupoprimcima-poljoprivrednicima čestitao, a Blaškić im dala konačne upute o solmizaciji potpisanih ugovora u javnobilježničkim uredima u Novigradu ili Bujama.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter