(Borka PETROVIĆ)
Nakon gotovo dva mjeseca u nedjelju ujutro u Istri je pala kiša. Najviše oborina, no i dalje zanemarive količine za žednu zemlju, pale su na sjeveru Istre, dok je u najvećem istarskom gradu kiša počela rominjati oko 10 sati.
Do podneva su na jugu zabilježene zanemarive količine kiše - u Pomeru i Medulinu tek 1 mm, na stanciji Peličeti 4 mm, a čitatelji nam javljaju da je ozbiljnijih padalina bilo primjerice u Vodnjanu. U Puli su količine do podneva bile gotovo pa zanemarive, kako vele neki, tek toliko da opere prašinu i pelud te poškropi pomidore i jagode.
No, sudeći prema prognozi Istrameta, idućih nekoliko dana očekuje nas djelomice sunčano vrijeme uz južinu i rijetke pljuskove u gorju, dok se konkretna kišu na cijelom području ne očekuje. Vrijeme tako, i dalje, neće ići na ruku poljoprivrednicima, a koliko je zemlja suha dobro znaju i svi koji imaju metar vrta te sadnice moraju zalijevati svakodnevno.
Prema evidenciji Istrameta ( https://www.istramet.hr/ ) posljednja “prava”, odnosno obilnija kiša u Istri pala je prvog dana ožujka kada je prosječno zabilježeno 20-ak mm, a dodatnih desetak mm palo je 6. ožujka. Tek su lokalno pale značajnije količine, no riječ o manjem dijelu područja.
- Kao zanimljivost možemo spomenuti kako je posljednja obilna kiša u Puli ( više od 30 mm/24 h) pala prije više od pet mjeseci, preciznije 12. studenog 2019. godine, navodi Istramet na svom portalu na kojem brojne pratitelje upozoravaju da ni nastavak tjedna neće donijeti sada već toliko željenu kišu.
Od srijede se tako očekuje sunčanije i svakim danom sve toplije vrijeme, a slično vrijeme zadržat će se i za vikend. Dnevne temperature zraka bit će prave proljetne te će se kretati između 20 i 24 °C. Prema trenutnim prognostičkim modelima značajnije kiše nema na vidiku do kraja mjeseca, no početkom svibnja možda se na tjedan dana situacija promijeni.
Naime, kako navodi Istramet, tjedne prognoze ECMWF-a upućuju na mogućnost pojave kraćeg perioda kišovitijeg vremena i to u razdoblju od 4. do 10. svibnja.
No, napominju dase trenutno takva predviđanja trebaju uzeti s rezervom, budući da je uslijed gospodarske krize i drastičnog smanjenja zračnog prometa koji sudjeluje u prikupljanju ulaznih podataka upitna preciznost vremenskih prognoza.