Dovršena je energetska obnova OŠ Marije i Line
U Osnovnoj školi "Marije i Line" u Umagu je održana prigodna svečanost kao inauguracija uspješno završenog projekta energetske obnove na centralnoj zgradi škole. Projekt je bio procijenjen na je 21,8 milijuna kuna, uspješno je dovršen, a radovi energetske obnove zgrade škole na kraju su iznosili približno 15,6 milijuna kuna što, s drugim aktivnostima projekta, čini ukupnu vrijednost od oko 16,2 milijuna kuna sufinanciranih iz Europskog fonda za regionalni razvoj, Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije te iz proračuna Grada Umaga.
U ime premijera Andreja Plenkovića, kao izaslanica Vlade RH i kao državna tajnica Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine RH, prisutne je pozdravila Sanja Bošnjak nadahnuta pozitivnom energijom u školi.
- Jako volim dolaziti u ove ustanove, jer mi odrasli u školama opet možemo biti djeca. Lijepo je vidjeti obnovljenu zgradu, a još je ljepše čuti da se u njoj školuje preko 700 djece i radi oko 100 zaposlenika. Dolazim iz Slavonije gdje je sve manje djece u školama, ali isto tako obnavljamo školske zgrade i ovo je samo jedna od 550 takvih škola u Hrvatskoj koje su prošle na natječaju za obnovu i energetsku učinkovitost objavljenog u 2018. godini. Na sam je natječaj pristiglo projekata čija je vrijednost za 200 posto premašivala predviđena sredstva, a imali smo na raspolaganju 2,5 milijardi kuna od čega smo dio bespovratnih sredstava utrošili, uložili u javni sektor, obnovu zgrada osnovnih škola, društvene domove i svu javnu infrastrukturu koja nam je potrebna u državi. Radosna je vijest da se natječaj nastavlja, ali ne samo kroz "renovation way" energetsku obnovu, nego kroz operativne projekte koji se planiraju kroz nacionalni plan oporavka. Vjerujem da ćete uz svoju lokalnu razvojnu agenciju RAZUM, koja iskazuje veliki trud u radu za lokalnu zajednicu, ostvariti nastavno puno dobrih projekta koje ćete kandidirati za nova bespovratna sredstva jer samo o nama ovisi na koji ćemo ih način dobro iskoristiti, izjavila Bošnjak.
Na strateški plan održivog razvoja RH u koji su uključeni projekti poput ovog, osvrnuo se direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Siniša Kukić.
- Europa želi kroz regulatornu i financijsku potporu udvostručiti godišnju stopu obnove građevinskog fonda pri tom se želi staviti u fokus (ne)održivo raspolaganje resursima. Sva recentna događanja na globalnom nivou poput pandemije koronavirusa i brojne elementarne nepogode koje pogađaju sve dijelove svijeta pokazuju da smo kao civilizacija dosegli granice rasta u kojem svako daljnje neodgovorno ponašanje izaziva prirodu da nas kazni na najokrutniji način i zato moramo mijenjati svakodnevne navike i razvijati zeleno održivo gospodarstvo koje će osigurati budućnost generacijama koje dolaze. Fond će biti aktivni sudionik zelene tranzicije. I ove smo godine unatoč krizi kroz naše javne pozive građanima, tvrtkama, jedinicama lokalne samouprave, osigurali više od 600 milijuna kuna bespovratnih sredstava, a nastavak našeg programa planiramo i u sljedećoj godini pa se nadam da ćete i ubuduće biti ambiciozni s predlaganjima umaških projekata u kojima ćemo zajedno imati puno posla, ali i zadovoljstva zbog postignutih rezultata, izjavio je direktor Fonda Kukić.
O samom značaju realiziranog projekta, kao sastavnice cjelokupnog ulaganja Grada Umaga u obrazovanje, svoj osvrt je iznio gradonačelnik Grada Umaga Vili Bassanese.
- Ovo je izniman dan za građane Umaga, prije svega roditelje i djecu te sve koji su aktivno sudjelovali u višegodišnjoj realizaciji projekta, prepoznavši u njemu značaj za lokalnu zajednicu i neposredan utjecaj na podizanje kvalitete i razine odgoja i obrazovanja kako u Umagu, tako i u RH, istaknuo je Bassanese uvodno, dodavši da je ova energetska obnova centralne zgrade škole dio strateškog projekta Grada pod nazivom „Umag grad djece 2010. do 2020.“ zahvaljujući kojem su u zadnjih deset godina izgrađeni i rekonstruirani gotovo svi vrtići i škole na području grada, preciznije 14 zgrada.
- Ostaje nam još izgradnja nove škole u Murinama, Kmetima kao i izgradnja još jednog velikog vrtića u centru grada što će se u konačnici zaista i realizirati u bliskoj budućnosti. Obrazovanje je temelj za sigurnu budućnost jer znanjem treba podizati obrazovnu i utjecati na natalitetnu politiku, a time i demografske politike na jednu sasvim novu i višu razinu u kojoj se Grad Umag izdignuo svojim primjerom i prepoznatljivošću u Hrvatskoj, kazivao je Bassanese pri čemu je naglasio da se to može doseći samo kontinuiranim i dosljedno uloženim naporima, trudom i znanjem.
- S radošću smo odlučili pristupiti ovom projektu, kojim se postiže veća energetska ušteda, postignut je bolji sustav gospodarenja energijom i postignuti su bolji uvjeti rada u školi, a energetske su mjere dovele do smanjenja CO2, što rezultira boljim energetskim razredom zgrade, ustvrdio je informirajući prisutne o novim zahvatima u gradu.
- Prvi put u povijesti Umaga istovremeno gradimo novi vrtić i srednju školu te kompletno obnavljamo centralnu školu čije rezultat danas predstavljamo. Time na djelu pokazujemo naše rezultate i projekte iz strategije „Umag grad djece 2010. - 2020.“ te svjedočimo svoju dužnu odgovornost, svjesnost i važnost kvalitete odgoja obrazovanja, upornost i dosljednost u ulaganja u obrazovanje kao temelj opstojnosti zajednice, zaključio je gradonačelnik uz zahvale svim uključenima u realizaciju projekta.
Značaj ovoga događaja uveličali su svojim prisustvom dr. Jurica Šiljeg, predsjednik Gradskog vijeća Umaga, zamjenici gradonačelnika Floriana Bassanese Radin, Mauro Jurman i Ivan Belušić, te ravnateljica škole Sanja Zakinja. Kao "desert" službenim govorima došao je nastup učenika škole: Emme Košturjak, Ivana Šmita i Leona Šimića te cijelog razreda IV d koji su izveli uz vedar ritam glazbe „Korona ples“ pod maskicama, inspirirani aktualnim događajima u kojima trenutačno odrastaju. Učenike su uvježbali nastavnici Vjekoslav Crnobori, Snježana Paripović i Željka Čikeš.