Mještani Štrpeda ogorčeni su zbog postojanja građevinske zone bez mogućnosti gradnje
Sporno građevinsko područje, iako ima svu potrebnu infrastrukturu, tretira se kao neizgrađeno i neuređeno i zato, žale se vlasnici zemljišta, nema mogućnosti dobivanja građevinske dozvole bez izrade UPU-a
"Imamo parcele u građevinskom području, a ne možemo graditi bez da sami financiramo izradu urbanističkog plana uređenja kao da smo u velegradu, a ne u ruralnom naselju. Grad Buzet nam je, svojom odlukom, 'potezom pera' oduzeo mogućnost građenja i tjera nas u trošak, a k tome nam je umanjio vrijednost imovine, požalili su se u Štrpedu uz opasku da na tom području gotovo nema niti jedne parcele na kojoj bi se u ovom trenutku moglo graditi.
Nekadašnje građevinsko područje, zona gdje je bila dozvoljena izgradnja kuća, pojašnjava Edo Podreka, jedan od vlasnika parcela, postalo je građevinsko područje za koje nadležni županijski odjel priječi izdavanje lokacijskih, odnosno građevinskih dozvola, s obzirom da je odlukom prijašnjeg saziva Gradskog vijeća obvezna izrada UPU-a. Do te je spoznaje došao prije mjesec dana kada je htio razdijeliti imovinu kćerki i sinu.
- Takva bi obveza možda bila donekle opravdana u samom centru grada, no nikako nije prihvatljiva za naselja izvan grada, u Mjesnom odboru Štrped, konkretno za naselja Štrped, Zonti, Salež, Banici i slično. To znači da, ako su mještani čuvali građevinsku površinu za svoju djecu koja bi imala želju sagraditi svoj krov nad glavom u blizini svojih starijih, ostali su duboko razočarani jer im je lokalna
vlast to onemogućila. Zar je to recept za zadržavanje mladih u rodnom kraju? Dok neke istarske općine i gradovi daruju građevinsko zemljište za jednu kunu kako bi potaknuli izgradnju, nama je izgradnja onemogućena, čak štoviše, planira se uvesti buzetski harač na te iste površine, upozorava Podreka i dodaje da se odredbom kojom je uvedena obveza izrade UPU-a krši zakon o stečenim pravima.
Odlukom novog saziva Gradskog vijeća iz siječnja ove godine o drugoj izmjeni i dopuni Odluke o izradi trećih izmjena i dopuna prostornog plana uređenja Grada Buzeta navedeno je, doduše, da je potrebno, između ostalog, preispitati postojeće neuređene neizgrađene dijelove građevinskih područja naselja i postojećih izdvojenih dijelova građevinskog područja naselja te njihovo usklađenje s granicama obvezne izrade UPU-u. Nešto se, kaže Podreka, radi na tome, ali bit svega je da treba to što hitnije riješiti.
- Pozivam sve odgovorne da odmah ukinu odredbu o obvezi izrade UPU-a, da smanje ili ukinu davanja za izgradnju kuća, pojednostave i skrate rokove za dobivanje dokumenata za
gradnju. Zar ne vide da dok se ostali dijelovi Istre razvijaju, Buzet sve više stagnira. Svakim danom ima nas sve manje. Unatrag petnaestak godina na buzetskom području nije sagrađena niti jedna proizvodna hala. Tražimo da se određivanje građevinskog područja prepusti lokalnoj samoupravi, mještanima, a da nadležna tijela grada usklade planove prema potrebama i zajednički razmatraju planove za razdoblje pet i deset godina i više, poručio je Podreka uz zamolbu da prilikom izbora, čelnici stranaka vode računa da kod kandidiranja članova mjesnih odbora, kao i vijećnika Gradskog vijeća, predlažu akademski obrazovani kadar s radnim i životnim iskustvom "jer će biti više demokracije i argumentiranih prijedloga za dobrobit grada i građana, a manje kompostana i građevinskih površina na kojima je zabranjena gradnja".
Edi Draščić rodom iz Štrpeda, također upozorava da se to građevinsko područje, iako ima svu potrebnu infrastrukturu, tretira kao neizgrađeno i neuređeno i zato nema mogućnosti dobivanja građevinske dozvole bez izrade UPU-a.
- Ako je sva infrastruktura sprovedena, a imamo dokaze, onda je to uređeno građevinsko područje, zašto ga se tretira kao neuređeno, pita se Draščić.
Tim više što su u blizini postojeći građevinski objekti. I Vladimir Sirotić rodom je iz Štrpeda, a danas živi u Kopru. Parcelu je namijenio sinu Valteru za malu kućicu u rodnom kraju, a sada to ne mogu realizirati.
Komentar smo zatražili od gradonačelnika Damira Kajina koji je istaknuo da je Edo Podreka svakog tjedna barem dva puta kod njega pa mu ne treba slati poruke preko medija, tim više što kada se radio prostorni plan on nije bio gradonačelnik. Rekao je također da Podreku poštuje te da je njihov odnos uvijek bio maksimalno korektan te će takav i ostati.
- Ako bi netko volio da se gradi, onda bi to volio ja. Meni je jasno da nitko ništa ne želi plaćati, ali svi žele trgovati. Međutim, nešto što je zakonska obveza, obvezuje i vlasnika, a nešto i Grad. Zakonodavcu je sigurno intencija da se gradi na tom zemljištu, a tako i nama u Gradu Buzetu, odnosno da se tamo nešto dogodi, a ne da se samo špekulira, istaknuo je Kajin te dodao da su se izmjene Prostornog plana uređenja Grada Buzeta radile od 2014. do 2018. godine kada je usvojena posljednja izmjena. Tijekom tog razdoblja provedena je osnovna javna rasprava te još tri ponovne, u što se svatko mogao uključiti.
- Nije harač naknada za neizgrađeno građevinsko zemljište, već je to zakonska obveza od 2001. godine, ali se u Buzetu ne provodi kao što se provodi drugdje u Istri temeljem Zakona o komunalnom gospodarstvu. Spomenutim izmjenama prostorno planske dokumentacije ondašnja je lokalna vlast pokušala maksimalno umanjiti područja za koja je potrebno izraditi urbanistički plan uređenja. Međutim, u tom području, s lijeve strane iz pravca Male Hube prema Štrpedu, zbog kojeg je predviđena izrada detaljnog plana, je neosiguran pristup s državne ceste, odnosno nije adekvatno riješena prometna infrastruktura ili, još preciznije, tamo ne postoje javne prometnice. Jednom riječju problem je što nema javne ceste. Koliko ja znam u Gradu Buzetu nitko nikada od fizičkih osoba nije platio izradu UPU-a, i dok se ne izradi UPU ne plaća se ni naknada za neizgrađeno građevinsko zemljište. Točnije, dok se ne stvore uvjeti za izdavanje građevinske dozvole, a to je tek po donošenju detaljnog plana, naglasio je Kajin.
Jedini poslovni subjekt koji je platio izradu UPU-a, dodao je gradonačelnik Damir Kajin, bila je Istarska pivovara kada je namjeravala graditi novu pivovaru u Maloj Hubi. Samim time ni ubuduće fizičke osobe neće plaćati izradu UPU-a koji u pravilu košta između 80 do 100 tisuća kuna, istaknuo je Kajin te dodao da se trećim izmjenama i dopunama prostornog plana uređenja Grada Buzeta, koje su u tijeku i koje su pred javnom raspravom, planira reducirati obuhvate obvezne izrade detaljnih planova. Inače, zadnja izmjena prostornog plana iz 2018. godine bila je provedena i zbog neusklađenosti prostornog plana iz 2005. godine sa zakonom i to upravo u dijelu usklađivanja sa zakonskom obvezom utvrđivanja uređenih i neuređenih građevinskih područja.