Tradicijske igre i sportovi kao dio tradicijske kulture čine potencijal za budući razvoj te neospornu činjenicu da upravo tradicijska kultura u svojoj širini čini razliku među turističkim destinacijama
Virtualni međunarodni skup na temu tradicijskih igara i sportova
Međunarodni online znanstveni skup "Tradicijski sportovi i igre u kontekstu turizma" održan je putem video linka na inicijativu Istarskog pljočkarskog saveza, uz stručnu pomoć Etnografskog muzeja Istre iz Pazina i Instituta za turizam iz Zagreba. Plan je bio održati ga u svibnju u Svetvinčentu, ali je tada odgođen zbog pandemije koronavirusa.
- Sada je u on-line verziji ispunio svoje ciljeve o čemu govori činjenica da su se pozivu odazvala 42 prijavljena iz čak devet zemalja: Grčke, Italije, Španjolske, Poljske, Francuske, Tunisa, Srbije, Rusije i Hrvatske, a pristigli su nam komentari i čestitke iz Južne Koreje, Austrije pa čak iz Argentine. Posebno veseli prisustvo hrvatskih turističkih djelatnika, od predstavnika ministarstva do regionalnih i lokalnih turističkih zajednica. Predviđeno je izdavanje zbornika radova, a svi sudionici skupa suglasni su s idejom da se rasprava na ovu temu dogodine nastavi u proširenom sastavu i "uživo". Ukoliko prilike budu dozvolile, planirano je održavanje takvog skupa u Svetvinčentu krajem listopada 2021. godine u obnovljenom kaštelu, najavio je Milivoj Pacenti, predsjednik Hrvatskog saveza tradicijskih igara i sportova, sa sjedištem u Buzetu.
Sudionike je u uvodno pozdravila dr. Lidija Nikočević u ime Etnografskog muzeja Istre. U ime ministrice kulture i medija obratio im se Davor Trupković, pomoćnik ministrice, a potom i Rut Carek, glavna tajnica i voditeljica Povjerenstva za UNESCO. Skup je koordinirala dr. Tamara Nikolić Đerić, a predstavljeno je osam radova autora iz četiri europske zemlje uključujući Hrvatsku, usredotočenih na potencijal tradicijskih sportova i igara u turizmu.
Dr. Pere Lavega, predsjednik AEJeST-a, Europske asocijacije tradicijskih igara i sportova, govorio je o dizajnu turističke aktivnosti kao doprinosu prepoznatljivosti lokaliteta kroz tradicijske igre i sportove. Dr. Kazimierz Waluch iz Instituta o turizmu iz Varšave iznio je svoj rad na temu "Tradicijski sportovi kao turistički brendovi regija". Dr. Bartosz Prabucki iz poljskog Instituta za razvoj sporta i edukacije predstavio je rad pod nazivom "Tradicijski sportovi i igre kao atrakcija sportskog i kulturnog turizma - njihova uloga i potencijal". Studija na primjerima Baskije, Škotske i Poljske.
Dr. Jasenka Kranjčević, dr. Ksenija Tokić i mr. Sara Melkić iz Instituta za turizam, predstavile su zajednički rad "Tradicijski sportovi i igre - zanemareni potencijali baštine u hrvatskom turizmu".
Carlos de la Villa Poras iz španjolske udruge La Tanguilla govorio je o "Tradicijskim igrama kao turističkom potencijalu s naglaskom na održivi turizam". Dr. Sanda Čorak, dr. Jasenka Kranjčević i dr. Ksenija Tokić sa Instituta za turizam dale su pregled stanja tradicijskih sportova kroz rad pod nazivom: "Tradicijski sportovi i igre 'u limbu': slučaj Hrvatske". Giorgio Paolo Avigo, predsjednik AGA Verona prenio je iskustva Festivala Tocati, kao jednog od najvećih festivala tradicijskih igara i sportova u Europi, a dr. Valentina Lapiccirella Zingari iz Siene, predstavila je svoj rad pod nazivom "Tocatì: od festivala do dijeljenog programa - Tradicijske zajednice pred izazovima održivog turizma".
- Općeniti zaključak je da tradicijske igre i sportovi kao dio tradicijske kulture čine potencijal za budući razvoj te neospornu činjenicu da upravo tradicijska kultura u svojoj širini čini razliku među turističkim destinacijama. To zahtijeva zajedničke inicijative i projekte koji će unaprijediti turističku ponudu vodeći pritom računa da se izbjegne pretjerana komercijalizacija, radi zaštite kulturnog nasljeđa, prenio je Milivoj Pacenti.