Svetvinčenat, misno slavlje (Gordana KRIZMAN)
Na blagdan sv. Bartola, 24. kolovoza 1947. godine, nakon podjele sakramenta svete krizme, oko 11 sati u župnom uredu u Lanišću, ubijen je svećenik Miroslav Bulešić, a teško ranjen mons. Jakob Ukmar
Svečanom molitvom i blagoslovom memorijalne zbirke spomena na mučeništvo započelo je u petak u Lanišću obilježavanje 72. obljetnice mučeništva bl. Miroslava Bulešića. U laniškoj župnoj crkvi molitvu je predvodio mons. Petar Rajič, naslovni biskup Sarsenteruma, apostolski nuncij u Litvi, Latviji i Estoniji. Prigodnu homiliju izrekao je mons. Ratko Perić, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski.
Spomen na "krvavu krizmu"
Uvodni pozdrav izrekao je biskup domaćin, porečki i pulski ordinarij mons. dr. Dražen Kutleša. Molitvi su nazočili mons. Ivan Milovan, umirovljeni porečki i pulski biskup, mons. mons. Janusz Blachowiak, tajnik Nuncijature u Zagrebu, te više svećenika. Pjevanje svečane večernje mise vodio je vlč. dr. Josip Grbac te laniški župni zbor kojim je dirigirao preč. Mario Žmak.
Biskupi, svećenici i puk uputili su se potom prema župnoj kući gdje je mons. Rajić, uz prigodnu molitvu blagoslovio novouređenu memorijalnu zbirku. Na blagdan sv. Bartola, 24. kolovoza 1947. godine, nakon podjele sakramenta svete krizme, oko 11 sati u župnom uredu u Lanišću, ubijen je svećenik Miroslav Bulešić, a teško ranjen mons. Jakob Ukmar.
U župnom uredu i još jednoj prostoriji postavljena je memorijalna zbirka spomena na "krvavu krizmu" i mučeništvo bl. Miroslava. Postavljen je novi pod, no na originalnom mjestu, izložen je dio drvenog poda na kojem je ležalo tijelo mučenika Miroslava. Daske, natopljene mučenikovom krvlju, postavljene su na tadašnje mjesto, zaštićene staklom i prikladno osvijetljene.
Osposobljen je još jedan ulaz kojim se ulazi u veću prostoriju pored župnog ureda gdje je postavljena stalna projekcija dokumentarnog filma o mučeništvu bl. Bulešića. Memorijalna zbirka fotografijama i drugim muzejskim eksponatima iz prve polovice XX. stoljeća posjetitelje upoznaje i s poviješću bogate pastoralne aktivnosti župe.
Izložena je fotografija i originalni popis krizmanika generacije 1947., a poseban dio donosi detaljniju povijesnu građu o biskupovom izaslaniku mons. Jakobu Ukmaru, kojeg su napadači, istovremeno s umorstvom bl. Bulešića, pretukli te ostavili bez svijesti, uvjereni da su ga ubili. Zbirka nadalje, slikom i dokumentima, hodočasnicima približava lik i djelo vlč. Stjepana Ceka, tadašnjeg laniškog župnika, kojeg je majka spasila sakrivši ga ispod stepeništa, a koji je kasnije, zajedno s više župljana Lanišća, nepravedno, montiranim sudskim procesima, osuđen na više godina zatvora. Autor izložbe je David Ivić, a tekstove su pripremili vicepostulator vlč. mr. Ilija Jakovljević i kancelar biskupije preč. Sergije Jelenić.
Knjiga hodočasničkih zapisa
U prostoriji župnog ureda nalazi se i komad zidne žbuke pošprican mučenikovom krvlju, kao i njegov portret u prirodnoj veličini. Uz još nekoliko informativnih panoa i predmeta iz onoga vremena pored prozora je pisači stol na koje se nalazi knjiga hodočasničkih zapisa.
U izjavi za medije, na pitanje u čemu blaženi Bulešić može biti najveći uzor ljudima današnjeg vremena, mons. Perić, kako je prenijela Gordana Krizman iz tiskovog ureda Porečke i pulske biskupije, istaknuo je: "Blaženi Bulešić nam je uzor u vjernosti zvanju koje čovjek ima. Jesi li djevojka, budi vjerna, čestita i čista djevojka, jesi li majka budi vjerna odana supruga, prava majka svojoj djeci, jesi li svećenik budi čvrst i čist u svome svećeničkom zvanju, jesi li redovnik, redovnica ustraj u zvanju i daj primjer drugima, mladićima i djevojkama da izaberu duhovno zvanje, jesi li biskup budi vjeran biskup na svome mjestu, da budeš primjer i poticaj drugima, da se više nadaju i da više vjeruju."
Ispod župne kuće obilježeno je mjesto, pojilo, gdje je ubojica, perući okrvavljene ruke i nož, ponavljao riječi bl. Bulešića: "Isuse, primi moju dušu!", te prokometirao "Primio sam mu je ja!", a označeno je i mjesto gdje je sakupljena krv iz župne kuće izlivena na posvećeno tlo pokraj crkve.
Jedan od eksponata je i komadić blaženikovog kolara koji je okrvavljen u trenutku mučeništva, izložen je u umjetničkom drvorezu koji je djelo Mate Žmaka Matešića, svjedoka laniških događaja. Dio opusa izložbe su također: komadić košulje s tragovima blaženikove krvi koji je izložen uz jednu od njegovih prvih fotografija i prvi reljefni portret kojeg je nekoliko godina nakon mučeništva dao izraditi vlč. Atilije Krajcar 1969. godine.
Prigodne zahvale prije odlaska prema župnoj kući izrekao je vlč. Josip Mašina, župnik domaćin, koji je uz zahvalu biskupima i svećenicima te zahvalu svim suradnicima na projektu postavljanja memorijalne zbirke, posebnu zahvalu uputio mještanima Lanišća na neprocjenjivoj suradnji u svemu što se čini.
Hodočašće do Svetvinčenta
Drugi dan obilježavanja obljetnice mučeništva nastavljen je u subotu svečanim misnim slavljem u Svetvinčentu, rodnoj župi bl. Miroslava Bulešića, na samu obljetnicu mučeništva, a kojeg je, u koncelebraciji s biskupima Riječke metropolije i svećenicima Porečke i Pulske biskupije, predvodio mons. Ratko Perić. Misno slavlje završilo je blagoslovom s relikvijarom koji je bio izložen prigodom beatifikacije u pulskoj Areni 28. rujna 2013. godine.
Nakon završnog blagoslova svi okupljeni pristupili su čašćenju relikvijara s relikvijama kojeg je na čašćenje davao vicepostulator vlč. mr. Ilija Jakovljević, a zatim su prošli u ophodu iza oltara gdje se čuvaju okrvavljeni blaženikov talar i jastuk natopljen njegovom krvlju.
Prije mise prigodni duhovni glazbeno-poetski program u kojem je između pjesama pročitano više blaženikovih poznatih citata, izveli su Davor i Vesna Terzić iz Rovinja.
Na misu obljetnice mučeništva u Svetvinčenat, kako je to već tradicionalno, došli su hodočasnici pješaci iz raznih istarskih mjesta. Misu je glazbeno animirao zbor iz Župe Sv. Pavla u Puli pod ravnanjem dirigenta i voditelja zbora dr. Andreja Angelinija te uz orguljsku pratnju prof. Gabrijele Vuković.
Velike zasluge u organizaciji slavlja imaju vjernici Svetvinčenta predvođeni župnikom vlč. Darkom Zgrablićem, a uključila se i općina omogućivši prostore za osvježenje hodočasnicima pješacima nakon napornog pješačenja. Trodnevnu duhovnu pripravu za spomen mučeništva u svetvinčentskoj župi predvodio vlč. Joel Cattary. Misa je ove godine, zbog učestalih pljuskova tijekom poslijepodneva održana u crkvi, a ne kako je uobičajeno, na trgu ispred crkve, no veliki broj hodočasnika koji je misu pratio na trgu, osim svih onih koji su se natiskali u crkvi dokaz je da štovanje bl. Miroslava u Istri itekako živi i raste.