Arhiva G. I.
Na aktualnom satu Gradskog vijeća Grada Labina vijećnicu Katarinu Filipović (SDP) zanimalo je zašto se ulagalo u izgradnju usporivača prometa na Zelenicama ukoliko se u budućnosti tamo planira pješačka zona te je ujedno i konstatirala da su vidljiva oštećenja na Usponu Aldo Negri za Stari grad, a u konačnici, zapitala se i tko snosi odgovornost za isto, na što joj je odgovorio gradonačelnik Valter Glavičić.
- Apsolutni je cilj da Zelenice jednog dana postanu pješačka zona, no tek onda kada budu stečeni uvjeti za to u smislu izgradnje alternativnog pravca zaobilaženja tog najfrekventnijeg dijela grada, čemu naravno prethodi projektiranje, rješavanje imovinsko-pravnih odnosa te dobivanje svih dozvola za tzv. zaobilaznicu Zapad (Lidl-Tonci). No, dok se sve to skupa ne dogodi, sigurno je da će Zelenice i dalje biti prometnica na kojem su postavljeni predmetni usporivači prometnica, jer su građani to tražili, a svima nam je u interesu sačuvati živote, koji zasigurno vrijede puno više od usporivača, poentirao je Glavičić.
Najavio je i moguću buduću vizuru Zelenica u budućnosti koja bi u predviđenoj dužini pješačke zone trebala biti popločena upravo kockicama koje su vidljive i na usporivačima, a za što su i sami građani iskazali zadovoljstvo, rekao je Glavičić. Što se tiče Uspona Aldo Negri, tj. uspona za Stari grad, labinski gradonačelnik se u potpunosti usuglasio s vijećnicom istaknuvši kako bi i sam želio da Grad Labin ima službu koja bi mogla zaustavljati vozila u pokretu. "Više puta smo intervenirali u Ministarstvu unutarnjih poslova, svjedoci smo tih teških vozila koja prolaze usponom, kontaktirali smo i vlasnike tvrtki da jednostavno shvate da su i oni građani Grada Labina te da ne nanose štetu svima nama. I dalje pokušavamo na miran način riješiti situaciju, jer još uvijek nemamo mehanizme kako utjecati na ovaj problem", zaokružio je Glavičić zaključujući kako je oštećenje signalizirano ŽUC-u koje će se ubrzo i sanirati te je ujedno i podsjetio da se svi istarski gradonačelnici zajednički bore da gradovi dobe veće ovlasti kako bi mogli više utjecati na kvalitetu svojih građana.