Labin
Sjednica labinskog Gradskog vijeća održana prošlog tjedna bila je zanimljiva zbog donošenja odluke o izradi izmjena Prostornog plana uređenja Grada Labina, izmjena Urbanističkog plana uređenja naselja Kapelica te izmjena Urbanističkog plana uređenja Labina i Presike. Pročelnica gradskog odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i izdavanje akata za gradnju Anamarija Lukšić je kazala da se u izmjene ide zbog brojnih inicijativa nakon 2011. godine.
- Najveći broj se odnosi na građevinska područja naselja što je bilo prezentirano Gradskom vijeću, kazala je dodavši da će se kroz izmjene cjelovito preispitati mogućnosti proširenja građevinskih područja. Što se tiče izrade i dopune urbanističkog plana za naselje Kapelica koji je na snazi već više od deset godina, isti je potrebno novelirati u grafičkom dijelu i odredbama za provedbu, uskladiti ga s važećim propisima, evidentirati intervencije u prostoru te preispitati planiranu namjenu pojedinih površina, kako bi se uskladio s važećim propisima.
Krvova placa omiljena za šetnju
Vijećnici su podržali izmjene Urbanističkog plana Labin – Presika kojima će se uskladiti s Prostornim planom uređenja Grada Labina, a posebno njegovim četvrtim izmjenama koje su donesene u veljači 2020. godine. Gradonačelnik Valter Glavičić podnio je vijeću opširno izvješće o svom radu u prvom polugodištu, posebno istaknuvši obilježavanje stote obljetnice Labinske republike koja je unatoč svim propisanim uvjetima za održavanje bila jedan od događaja koji je popraćen daleko šire od istarskih okvira.
- Brojne svjetlosne instalacije promijenile su vizuru našega grada, dale nam do znanja da imamo više točaka u našem gradu koje će zasjati nekim novim sjajem, a novoobnovljeni šoht osvijetljen je trajno i time smo napravili još jedan korak prema revalorizaciji naše prebogate rudarske baštine. Krvova placa na Vinežu, nakon obnove postala je omiljeno mjesto za šetnju i obilazak, ne samo Vinežana nego i svih Labinjana i njihovih gostiju, a tamošnji postament "Da se svojni ne zobi" prenijeli smo na sve Labinjane, rekao je Glavičić.
Aplikacija s troškovima gradske uprave
Istaknuo je brojne projekte poput početka izgradnje Doma za starije, kapitalnog projekta kojeg očekuju generacije Labinjana, vrijednog 36 milijuna kuna, a koji će biti izgrađen u roku 18 mjeseci od početka radova koji su bili u svibnju ove godine. Spomenuo je i obnovljenu prometnicu u naselju Kapelica. Prezentirao je razne komunalne zahvate na inicijativu građana poput rješavanja prilaza, parkirališta i postave javne rasvjete, ali i projekte poput "Grada za mlade", certifikata koji je Gradu Labinu dodijeljen kao jednom od samo devet gradova u državi i jedinom u Istri.
Projektom "Za Labin bez plastike" Labin postaje jedna od rijetkih sredina kojoj je cilj u narednom periodu potpuno izbaciti iz upotrebe jednokratnu plastiku, a isti je pobudio veliko zanimanje i interes Labinjana. Za kraj svog izvještaja gradonačelnik Valter Glavičić naglasio je transparentnost Grada Labina koji je nedavno predstavio aplikaciju kojom se na jednostavan način mogu pregledati svi troškovi gradske uprave.
- Ovakav vid transparentnosti nešto je što većina čelnika i uprava izbjegavaju, no Labin se potpuno otvorio i svima na uvid pruža podatke o svim troškovima plaća, reprezentacije, cijenama usluga i medija. Pozivam i ovim putem ostale da slijede naš primjer, zaključio je gradonačelnik Glavičić. Izvještaj je pohvalila vijećnica Bruna Gobo (IDS-ISU) koja je iznijela zahvalu labinskih umirovljenika za konačnim početkom gradnje Doma za starije.
Za naknade godišnje oko 350 tisuća kuna
Na kraju vijećnici su raspravljali o smanjivanju vlastitih naknada za prisustvovanje sjednicama. Prijedlog je iznijela predlagateljica Tanja Pejić (Demokrati), a na isti su podnesena tri amandmana, odnosno nadopune za smanjenje naknade i evidentiranje prisutnosti na sjednici vijećnika Kluba IDS-ISU, nezavisnog Silvana Vlačića te Vesne Šćire Knapić (IDS).
Vijećnici nisu prihvatili amandman nezavisnog vijećnika Silvana Vlačića koji je predložio kako bi se vijećnici trebali kroz sljedeće dvije godine odreći 50 posto svojih naknada, a da se za dvije godine nakon ovog razdoblja obilježenog koronavirusom ponovno razmotre okolnosti te donesu neke nove odluke jer se godišnje iz proračuna za naknade izdvaja oko 350 tisuća kuna. Prihvaćeni su amandmani vijećnika kluba IDS-ISU te Vesne Šćire Knapić koja je zapravo nadopunila prethodni amandman koalicije IDS-ISU te su vijećnici donijeli odluku kojom se naknada za rad vijećnika smanjuje na 400 kuna po sjednici uz obvezno prisustvovanje na 80 posto točaka dnevnog reda kako bi se ostvarilo pravo na naknadu. Potpredsjednici Gradskog vijeća odsad će svoju naknadu od 800 kuna dobivati po odrađenoj sjednici, a ne na mjesečnoj razini što je bio slučaj do sada, odlučili su gradski vijećnici Labina.