DOM ZA STARIJE OSOBE U RAŠI

JOŠ JE U VELJAČI ZAPOČEO S UVOĐENJEM PREVENTIVNIH MJERA Dobrić Bedrina: Najprije smo ograničili posjete, a sada sve dezinficiramo

| Autor: Branko BIOČIĆ

Najmanje jednom dnevno obavezno je dezinficiranje električnih prekidača u prostorijama, kvaka u svim sobama i kupaonicama korisnika te rukohvata u hodnicima. Radi pridržavanja mjere socijalne distance, korisnici jedu u svojim sobama. Djelatnici prilikom ulaska u Dom obavezno moraju dezinficirati vlastite mobitele, navodi posljednje u nizu mjera ravnateljica Doma

Dom za starije osobe u Raši u ovo vrijeme izolacije i karantene vrlo ozbiljno se pripremio i primjenjuje sve mjere koje je donio Stožer Istarske županije, svjesni da koronavirus posebno pogađa stariju populaciju gdje nerijetko dovodi i do vrlo ozbiljnih posljedica pa i smrti. Ravnateljica doma Sanja Dobrić Bedrina kaže da je uvođenje preventivnih mjera započelo još u veljači, po pojavi prvih slučajeva zaraze na području Hrvatske. Cilj je bio što ranije zaštititi izrazito osjetljivu populaciju starijih i mahom teško bolesnih osoba. Trenutno brinu o 60-ak korisnika. Prema preporukama, do daljnjeg je obustavljen prijem novih korisnika, osim na privremeni smještaj u kriznim situacijama uz obveznu izolaciju u trajanju od 14 dana i prethodno uzimanje brisa za testiranje na koronavirus.

Ograničili posjete korisnicima

- Prvo se pristupilo pojačanoj dezinfekciji površina te ruku djelatnika i korisnika. Već 25. veljače ograničili posjete korisnicima na način da smo zabranili ulaz osobama s respiratornim smetnjama i osobama koje su u posljednjih 14 dana boravile u inozemstvu, osobito u dijelovima koji su bili već tada obuhvaćeni epidemijom ovim novim koronavirusom. Pritom su, naravno, posebno bile u fokusu dvije talijanske regije, Lombardija i Veneto. Na ulaz u Dom postavili smo dezinficijense te je prilikom ulaska i izlaska iz Doma bilo obavezno dezinficirati ruke. U cilju bolje evidencije i kontrole praćenja ulaska i izlaska iz Doma, vrijeme posjeta bilo je ograničeno na period od 13 do 17.30 sati, kaže nam uvodno ravnateljica Dobrić Bedrina.

No, ističe, već nakon dva dana do daljnjeg su zabranili sve posjete korisnicima, a veliki napori počinju se ulagati u nabavku zaštitnog materijala koji je na tržištu doslovce nestao preko noći. Zahvaljujući trudu zaduženih djelatnika te širenjem kanala nabavke robe, Dom ni u jednom trenutku nije ostao bez zaštitne opreme.

- Ovim putem zahvaljujem nadležnom resornom Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, kao i osnivaču Istarskoj županiji na osiguranju dijela zaštitne opreme, a posebnu zahvalu upućujem i Stožeru Civilne zaštite Istarske županije koji nam je također donirao zaštitnu opremu. Također, moram pohvaliti i djelatnike koji su, za slučaj nestašice zaštitnih maski, i sami prionuli šivanju svojih pamučnih maski, kaže ravnateljica koja nije propustila priliku zahvaliti se i turističkoj hotelskoj kući Maslinica d.o.o. koja im je donirala hranu sa skladišta s obzirom da se hoteli nisu otvorili po planu.

Situacija se, dodaje, posebno pooštrila u ožujku, osobito nakon 9. ožujka kada je potvrđen slučaj oboljele osobe upravo s područja Labina.

Otkazane rizične aktivnosti

- S obzirom da je uskoro iz bolnice stigao naputak o otkazivanju svih pregleda koji nisu bili hitni, u Domu smo, u dogovoru s liječnicima obiteljske medicine, otkazali sve preglede korisnika, ali i sve ostale aktivnosti koje su mogle biti rizične. Kako su iz Stožera za Civilnu zaštitu Istarske županije počele pristizati smjernice o privremenom zatvaranju vrtića, škola i ostalih objekata, razmišljali smo i o privremenom zatvaranju Dnevnog centra pa smo 12. ožujka donijeli i tu odluku te ga zatvorili do 14. travnja. Sada je to već i prolongirano za cijelo vrijeme trajanja epidemije, odnosno dok se mjere ne počinju ublažavati, kaže nadalje ravnateljica.

Dodaje da Dom i dalje radi, ali je posao organiziran da način da se maksimalno zaštite korisnici s obzirom da su svjedoci kako je u neke domove za starije osobe virus nažalost već ušao. U raškom Domu dostava toplog obroka obavlja se uz posebne preventivne mjere: dostavljač je obvezan koristiti zaštitnu opremu, masku i rukavice, dezinficirati vozilo, a obrok se u dogovoru s korisnicima ostavlja ispred vrata. Po povratku posuda u dom, one se dezinficiraju i ostavljaju na zraku minimalno osam sati prije nego se uvedu u kuhinju.

- Zatvorili smo i ogradu kako bi se kretanje korisnika ograničilo isključivo na dvorište, da se ne bi izlagali riziku odlaskom primjerice u trgovinu, poštu ili na druga mjesta. Ograničili smo i rad sa strankama, a kontakt je moguć isključivom putem pošte, telefona ili e-maila. Posebne obavijesti izdaju se dostavljačima robe, npr. hrane, o načinu dostave, uz pridržavanje zaštitnih mjera. Također, posebne mjere nalažu se i kuhinjskim radnicima i skladištaru koji preuzimaju robu, između ostalog, ne smije se prilaziti vozaču, odnosno dostavljaču bliže od metra i pol, navodi taksativno Dobrić Bedrina.

Kontakt "pod maskama"

Nakon 19. ožujka usvojen je i dodatni interni protokol u radu, donesene su strože mjere, uveden je obvezan rad sa zaštitnim maskama čitavo vrijeme, svaki kontakt s korisnikom mora biti "pod maskama", a odnosi se to i na računovodstvene djelatnike koji nisu stalno u kontaktu s korisnicima. Lijekovi iz ljekarne preuzimaju se ispred Doma, kuhinjski radnici ulaze kroz poseban ulaz, obustavljena je dostava svih paketa za korisnike, a ulazak u Dom dozvoljen je isključivo zaposlenicima, liječniku i ostalim zaštitnim službama u slučaju potrebe, primjerice vatrogascima, policiji i ostalim hitnim službama uz obveznu mjeru dezinfekcije ruku i nošenja zaštitne opreme. Ulazna vrata otvaraju se na poziv telefonom ili zvonom, radnim danom od 7 do 15 sati ili prema dogovoru. Čistačicama je naloženo pojačano pranje i dezinfekcija podova i svih površine koje su na uporabi većem broju osoba. Najmanje jednom dnevno obavezno je dezinficiranje električnih prekidača u prostorijama, kvaka u svim sobama i kupaonicama korisnika te rukohvata u hodnicima. Radi pridržavanja mjere socijalne distance, korisnici jedu u svojim sobama umjesto u blagovaoni. Čitavo vrijeme potiče ih se na pojačano pranje ruku i dezinfekciju, a prije obroka dežurna medicinska sestra obavlja dezinfekciju korisnika po sobama.

Rad u dvije skupine

Potom je, po odluci resornog ministarstva, od 23. ožujka u Domu donesena odluka o organizaciji rada u dvije skupine nužnog osoblja, skupina A i skupina B, koje neovisno jedna o drugoj osiguravaju kontinuirano obavljanje poslova na način da se izmjenjuju svaka dva tjedna.

- Preporuke HZJZ-a i Ministarstva nalažu i testiranje radnika na COVID-19 prije početka sedmodnevne smjene, te smo trenutno u dogovorima s epidemiološkom službom o načinu i vremenu testiranja. Započinje se i s mjerenjem temperature svih djelatnika, dva puta dnevno, prilikom dolaska na posao i odlaska, a to se upisuje u posebnu evidenciju uz potpis radnika da nema drugih respiratornih smetnji. U slučaju povišene temperature ili respiratornih smetnji radniku nije dopušteno raditi, niti dolaziti u prostorije Doma. Svaki zaposlenik koji tijekom radnog vremena posumnja ili utvrdi da ima povišenu temperaturu ili bilo kakve respiratorne ili druge simptome bolesti obvezno ih mora prijaviti ravnatelju i glavnoj sestri i javiti se telefonom nadležnom epidemiologu i nadležnom liječniku obiteljske medicine. Isto vrijedi i u slučaju saznanja o mogućnosti prenošenja zaraze. Svi zaposlenici moraju se pridržavati mjera socijalne distance i ukoliko borave u zajedničkim prostorima ne smije ih biti više od pet. Prilikom ulaska u Dom obavezno moraju dezinficirati vlastite mobitele. U Domu je uspostavljena i soba za izolaciju s dva ležaja u slučaju sumnje na zarazu. Također, u slučaju veće potrebe, za koju se nadamo da ju neće biti, na raspolaganju je i prostor Dnevnog centra koji je privremeno zatvoren. Izolacija je opremljena svim potrebnim materijalom i posudama za odvajanje infektivnog otpada, kaže na kraju ravnateljica te rezimira kako su trenutno na ulaz u Dom postavljene su dezinfekcijske barijere, posebni otirači natopljeni dezinfekcijskim sredstvima; radi ublažavanja posljedica ograničenja posjeta korisnicima se omogućava češće i duže telefoniranje, kao i mogućnost video poziva. Kupovinu za potrebe korisnika obavlja dva puta tjedno socijalni radnik. Zahvaljujući svim tim mjerama, koronavirus nije ušao u raški Dom, a srećom, niti u jedan dom u Istarskoj županiji.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter