U Istri je 2018. godine poslovalo 11.006 poduzetnika što je porast od 7,6 posto u odnosu na godinu dana ranije. S udjelom od 8,4 posto u ukupnom broju, Istarska županija je iza Grada Zagreba i Splitsko-dalmatinske županije lani bila treća po broju poduzetnika na području Hrvatske. Što se zaposlenih tiče, njih je bilo gotovo 54 tisuće, što je također porast u odnosu na 2017. godinu i to od 6,5 posto, a po broju zaposlenih ispred Istre su uz dvije spomenute, lani bile još i Zagrebačka te Primorsko goranska županija.
I po ostvarenom prihodu gospodarstvenici Istarske županije su na petom mjestu u Hrvatskoj, a on je lani iznosio gotovo 35 milijardi kuna. Ukupni prihod po zaposlenom iznosio je nešto više od 640 tisuća kuna, što je 20 posto manje, a dobit 53 tisuće kuna, što je 6 posto više od lanjskog prosjeka u RH.
Te rezultate predstavio je direktor Županijske komore Pula Damir Sirotić na sjednici Gospodarskog vijeća koja je progodno održana na kampusu Pangea vodnjanskog IT diva Infobipa. Tako je na sjednici predstavljena firma domaćin, kao i primjeri iz prakse promicanja kulture izvrsnosti, znanja i suradnje koje Infobip njeguje i razvija.
O novostima vezanim uz poslovanje u IT sektoru govorio je predsjednik Strukovne grupe IT Istre pri Komori Goran Mrvoš. Tema je ovog puta bilo uvođenje digitalnih alata i činjenica da je to sve više nužnost svakodnevnog poslovanja za sve veći broj gospodarskih subjekata.
Predstavljena je i digitalna platforma nautičkog sektora EU projekta ECO-NautiNet. Radi se o projektu u kojem je Županijska gospodarska komora partner i u sklopu kojeg se provode brojne aktivnosti za poboljšanje konkurentnosti i inovativnosti malih i srednjih poduzeća nautičkog sektora. Projekt, kojim se isto tako daje potpora njihovoj internacionalizaciji i umrežavanju, ima za cilj razviti alat koji će osigurati održivi razvoj nautičkog turizma Jadransko-jonske regije. Početne aktivnosti bile su usmjerene na ispitivanje potreba tvrtki iz nautičkog sektora, te je kontaktirano više od 500 gospodarstvenika u svim zemljama partnerima, a to su, uz Hrvatsku, Grčka, Albanija, Italija i Slovenija. Istraživanje je pokazalo da se sve one susreću sa sličnim problemima, a to su loša suradnja unutar sektora, nedostatak jasne politika razvoja nautičkog sektora te nedostatak suradnje s istraživačkim i znanstvenim centrima.
Preko 80 posto ispitanih zainteresirano je za poboljšanje konkurentnosti i inovativnosti kroz umrežavanje poduzetnika i povezivanje s potpornim institucijama, te istraživačkim i znanstvenim centrima nautičkog sektora putem web platforme. Ona je osmišljena i postavljena, a do završetka projekta u nju će se uključiti najmanje 200 poslovnih subjekata, 40 potpornih institucija, te 20 istraživačkih organizacija iz zemalja partnera iz Jadransko-jonske regije.