Ilustracija (Pixabay.com)
U Rovinju, gradu iza kojeg stoje desetljeća uspješnog bavljenja turizmom, gost je uvijek bio čovjek, neovisno o njegovom državljanstvu, nacionalnosti, boji očiju, visini i debljini, pa tako i seksualnoj opredijeljenosti, kaže šefica rovinjskog TZ-a Odete Sapač, dodavši kako nije pobornica da u turizmu neke destinacije budu isključivo namijenjene određenoj populaciji
- Upravo je gay populacija moj osobni i znanstveni interes. Osobni zato što imam prijatelja koji su gay i poznati su mi njihovi problemi unutar obitelji, na poslu, a i u društvu. Želim ih osloboditi te stigme, tog grča u želucu, tog skrivanja i straha zbog onoga što jesu. Smatram da nije fer činiti razlike. Niti sam ja svojim odabirom straight, niti su oni svojim odabirom gay. To je jednostavno tako izjavila je nedavno za Novi list Iva Piglić Lazić iz Rijeke, koja je pokrenula prvi orijentirani turistički portal Gay Travel Croatia namijenjen gay turistima koji dolaze u Hrvatsku kako bi putem portala lakše pronalazili sadržaje u sferi svoijih interesa. Iznad svega nude ponudu smještaja, ali i druge sadržaje koji su točke interesa gay populacije: restorani, klubovi, dentalne klinike i klinike estetske medicine.
Nakon javne promocije portala, latentno zbunjeni, bili smo potaknuti saznati nešto više o Hrvatskoj i Istri kao gay friendly destinacijama, zatraživši od relevantnih turističkih radnika Istre što misle o toj ideji web portala, da li nam je potrebna takva vrsta turističkog reklamiranja, odnosno profiliranja ponude koja bi bila isključivo namijenjena toj populaciji. Poslali smo upite na adrese nekoliko turističkih agencija u Istri, turističkih zajednica i hotelijerskih kuća, ali pristiglo je vrlo malo komentara i to gotovo identičnih, što nas je navelo na zaključak da je naše pitanje pomalo relativizirano jer samo po sebi podrazumijeva da turizam kao naša najpopularnija uslužna djelatnost već decenijima otvara vrata dobrodošlice svim gostima svijeta. Tako je svoj osvrt na izdvojenost ove vrste ponude Odete Sapač, direktorica TZ Grada Rovinja, prokomentirala ukratko da je u Rovinju, perjanici hrvatskog turizma, svaki gost "samo" gost.
- Naime, u Rovinju, gradu iza kojeg stoje desetljeća uspješnog bavljenja turizmom, gost je uvijek bio čovjek, neovisno o njegovom državljanstvu, nacionalnosti, boji očiju, visini i debljini, pa tako i seksualnoj opredijeljenosti, rekla je Sapač dodavši kako nije pobornica da u turizmu neke destinacije budu isključivo namijenjene određenoj populaciji.
- Tim obrascem mogli bi, recimo, propagirati naše gradove za - samohrane majke, blizance, rastavljene, one koji ne plaćaju alimentaciju…, ma mogli bi svašta, ali čemu? Ovdje govorimo o ljudima sa svim njihovim, našim osobnostima, koje, po meni, širu javnost i zajednicu ne bi trebale zanimati. Mislim, da nam takav oblik turizma, baziran na bilo kakvom grupiranju, nije potreban, jer ponavljam ljudi su kompleksne individue, i sve dok svojim ponašanjem ne zadiru "u tuđe dvorište", ne ugrožavaju, ometaju, omalovažavaju čovjeka, svi smo jednaki. Upravo, suprotno, mislim da bilo kakvo grupiranje dovelo do podijeljenosti - na one unutar, odnosno one izvan zajednice, ističe Sapač, a mi se nadovezujemo konstatacijom da je možda jedan od razloga pokretanja web stranica za gay dečke upravo želja da se Hrvatska predstavi kao tolerantna država.