Kao i prethodnih godina, na pragu nove godine roditeljima ili skrbnicima djece s teškoćama u razvoju starosti do 21 godine života, a koja žive na području Umaga, isplaćene su potpore u iznosu od tisuću kuna jednokratno. U skladu sa postojećom evidencijom liste korisnika ove socijalne mjere Grada Umaga isplaćeno je ukupno 27 potpora.
Ovo je samo jedno od prava u sustavu socijalne skrbi Grada Umaga koju iznad zakonskog standarda pruža i osigurava Grad Umag nastojeći tako kontinuirano pomagati osjetljivim skupinama svojih sugrađana. Naime, niz je mjera i projekta u posljednjih nekoliko godina iz ove oblasti socijalne skrbi pokrenuto uz podršku Grada. Pa tako valja istaknuti kako su, nakon gašenja udruge "Bubamara" za promicanje i unapređenje položaja djece s teškoćama od 2014. godine, kroz novoosnovanu udrugu "Pružam ti ruku - Ti porgo la mia mano" uz financijsku, prostornu i ostalu pruženu materijalnu potporu od strane Grada, postignuti zavidni rezultati na poboljšanju rada s djecom s teškoćama u razvoju. Uz nabavku iznimno važnog neurofeeback uređaja, uspostavljene su metode praćenja i trijaže djece vrtićke dobi u predškolskim ustanovama te je pokrenuta koordinacija dionika u sustavu odgovarajuće skrbi.
U 2016. godini sredstvima Grada Umaga u potpunosti su renovirane prostorije u Osnovnoj školi Marija i Lina prenamijenivši ih u prostor za provedbu terapije senzorne integracije. Uloženo je gotovo pola milijuna kuna da bi se stvorili uvjeti koji će djeci pomoći da jednostavnije savladaju teškoće u svom osobnom razvoju.
Financijsku potporu je Grad osjetljivim skupinama građana pružao i kroz Centar za inkluziju i podršku u zajednici u Bujama kojega je gradonačelnik Grada Umaga Vili Bassanese zvanično otvorio u 2013. godini u prostorijama starog dječjeg vrtića u Bujama. Centar za inkluziju i podršku u zajednici je, kao organizacija civilnog društva, osmišljen da provodi aktivnosti u poludnevnom boravku usmjerene djeci s teškoćama u razvoju te odraslim osobama s intelektualnim teškoćama iz Buja, Umaga, Novigrada i Grožnjana, kroz ciljne sportsko-rekreativne aktivnosti, radno-kreativne, inkluzivno-edukacijske i socijalizacijske aktivnosti. (Sanja Bosnić)