Žiri ovogodišnjeg Lerona djelovao je u sastavu pročelnica Konzervatorskog odjela u Puli Lorella Limoncin Toth, ravnateljica Etnografskog muzeja Istre Lidija Nikočević i akademski glazbenik i skladatelj Massimo Brajković
"Trifora", sala za prezentacije i društvene skupove u sjedištu Zajednice Talijana Vodnjan u palači Bradamante, ugostila je prekjučer sudionike 19. Međunarodnog festivala folklora Leron i vodnjanskog gradonačelnika Klaudija Vitasovića. Druženje je završilo obostranom primopredajom prigodnih poklona i skupnom fotografijom na pozornici Lerona.
Okrugli stol
Nedugo poslije u istom prostoru započeo je okrugli stol "Folklor i mladi: prenošenje kulturne narodne baštine novim generacijama". Neki od sudionika kažu da nemaju problem s podmlatkom i prenošenjem tradicije, drugi se dodvoravaju mladosti kako bi joj na moderniji način dali do znanja koliko je bitno poštivati vlastito podrijetlo i običaje.
Mnogi su zaključili da se koreografija ili predstava treba dinamizirati, da ne smije ostati statična, valja ju preoblikovati i prilagoditi publici kao što navodi profesionalni koreograf KUD-a Kraljevačka riznica iz Srbije, koja u svom sastavu ima nevjerojatnih 620 članova.
Poslijepodne je započelo misom u crkvi sv. Blaža za sve folkloraše, a ispred crkve snimljena je grupna fotografija sudionika festivala za uspomenu. Prije nastupa folklorne su skupine građanima i turistima, na za to predviđenim mjestima po Vodnjanu, predstavile svoj program. Točno u 21 sat pozivom voditelja na osvijetljenu pozornicu, pozvani su predsjednik Talijanske unije Maurizio Tremul i zamjenik predsjednika Sabora Republike Hrvatske Furio Radin. Na pozornici se nakon toga predstavilo drugih pet folklornih grupa i to KUD Sveta Ana – Vučjak iz Karlovca, KUD Kraljevačka riznica iz Kraljeva iz Srbije; folklorna grupa Eco del Gargano iz mjesta San Giovanni Rotondo iz Italije; folklorna grupa Lubana iz latvijske Lubane te folklorna grupa Zajednice Talijana Vodnjan.
Žiri ovogodišnjeg Lerona u sastavu pročelnica Konzervatorskog odjela u Puli Lorella Limoncin Toth, ravnateljica Etnografskog muzeja Istre Lidija Nikočević i akademski glazbenik i skladatelj Massimo Brajković nagradu za raznolikost nošnje, odnosno odjeće, individualnost kostima, u etnografski zanimljivom kraju u kojem se susreću različiti utjecaji vidljivi u cjelokupnom folkloru dodijelili su KUD-u Sveta Ana - Vučjak Karlovac.
Instrumentalni virtuozitet
Skulptura Leron za 2019. godinu pripala je KUD-u Kraljevačka riznica iz Kraljeva koji su po mišljenju žirija pokazali instrumentalni virtuozitet autohtonih instrumenata koji s ekstremnom ritmičnom instančanošću te ujednačenošću boje zvuka ostavljaju kompletan dojam na sceni, gotovo na granici akrobacije.
Folklornoj grupi iz Latvije žiri je dodijelio nagradu za originalnost ručne izrade udaraljki koja je bila specifična u ritmičkoj ulozi izvedbe.
Folklornoj grupi Eco del Gargano iz Italije pripala je nagrada za grupu koju odlikuje mladenački polet i lepršavost i koja je uspjela povezati autentični folklorni element u glazbenom izričaju čime su pružili mogućnost da se čuje izgovorena riječ u kontekstu u kojem su rođeni plesovi. Nagrade su predali Radin, Tremul, Vitasović i Belci.