NOVIGRAD

ETTORE BEGGIATO: Europa bi mogla na primjeru Istre naučiti što je suživot

| Autor: Sanja BOSNIĆ

U proteklom razdoblju od 25 godina u materijalnu i nematerijalnu baštinu na hrvatskoj obali i zaobalju Jadrana uloženo je oko osam milijuna eura za obnovu i zaštitu više od 600 povijesnih, lingvističkih i arhitektonskih spomeničkih vrijednosti

Od 7. travnja 1994. godine na snazi je Regionalni zakon Regije Veneto, br. 15/94 čiji je cilj zaštita, obnova i revalorizacija kulturne i umjetničke baštine venetskog podrijetla u Istri, Dalmaciji i Crnoj Gori. Zakon je popularno nazvan Beggiato prema predlagaču i promicatelju Ettoreu Beggiatu.

U proteklom razdoblju od 25 godina u materijalnu i nematerijalnu baštinu na hrvatskoj obali i zaobalju Jadrana uloženo je oko osam milijuna eura za obnovu i zaštitu više od 600 povijesnih, lingvističkih i arhitektonskih spomeničkih vrijednosti. U znak zahvalnosti i nastavka uspješne suradnje na novim kulturnim projektima u organizaciji kabineta župana Istarske županije upriličen je u Gradskoj vijećnici Grada Novigrada na inicijativu Vijeća talijanske autohtone manjine Istarske županije susret posvećen predlagaču Ettoreu Beggiatu.

Ljudski faktor najvažniji

U prepunoj dvorani dužnosnika s područja Istarske županije i Slovenije, kulturnih i javnih radnika te pripadnika talijanske nacionalne manjine, svečanost je moderirao Valmer Cusma dugogodišnji novinar talijanske redakcije Radio Pule, a u odsustvu Lorelle Limoncin Toth pročelnice Konzervatorskog odjela u Puli, o dosadašnjim intervencijama na kulturnim dobrima u obalnom dijelu Istre govorila je i prezentirala ih Tanja Šuflaj, predstojnica bujskog muzeja i galerije. Šuflaj je dala kraći presjek-sintezu do sada realiziranih projekata prema određenim utvrđenim svojstvima, kategorijama pojedinačnih građevina ili kompleksa građevina, kao što su: palače, srednjovjekovni dvorci, tornjevi, pa se nastavno osvrnula na sakralnu baštinu, srednjovjekovne freske te kulturno-povijesna dobra koja su od iznimnog kulturnog i umjetničkog značaja poput slika i raznih skulptura. Nakon sažimanja pojedinačnih konkretnih projekta uz obalu, Denis Vižintin osvrnuo se na obnovljenu graditeljsku baštinu u središnjoj Istri, te su oba izlagača istaknula da je ljudski faktor i odnosi koji osnažuju suradnju između dvije Regije prevladao kao najvažniji u ovoj strategiji očuvanja kulturne i umjetničke baštine Istre.

Ettore Beggiato istaknuo je ljudski aspekt kao najveću vrijednost tog sveobuhvatnog kulturno-povijesnog projekta, a koji je nemjerljiv. Pohvalno se izrazio prema gostoljubivosti Istrana i velikom respektu baštinjenja zajedničke povijesti i kulturnog blaga, materijalnog i nematerijalnomg koje povezuje dvije obale Jadrana.

- Europljanin sam i kuća nam je svima Europska unija, ali nešto nedostaje toj Europi, a to je duša koja veže Istru i Regiju Veneto. Naše more nas spaja već stoljećima, od ranoga srednjeg vijeka preko Serenissime i Europa bi mogla učiti na našem primjeru, toj plavoj niti kojom smo vezani. Nadalje, Istra je poput vječne radionice i Europa bi naše modele suradnje trebala preuzeti želi li uistinu razumjeti što je interetnična suradnja i što u pravom smislu riječi u svakodnevici znači pojam convivenza-suživot, vrlo dojmljivo je govorio Beggiato s dubokom zahvalom za organiziranu svečanost njemu u čast.

Zahvale Regiji Veneto

Svoje zahvale Regiji Veneto i samom Beggiatu izrazili su i Giuseppina Rajko, zamjenica župana Istarske županije i počasna vicekonzulica Italije, Marin Corva, predsjednik Izvršnog odbora Talijanske unije, Giancaludio Pellizzer, predsjednik Vijeća Talijanske nacionalne manjine Istarske županije i drugi.

U ime Grada Novigrada kao domaćin govorio je Anteo Milos, izrazivši zahvalu za odobrena sredstava u dosadašnju restauraciju spomeničke baštine u gradu, isticanjem one posljednje, lođe – Belveder (XVI st.). Milos je potom darovao Beggiatu povijesni Statut Grada, a zamjenica župana Rajko i Pellizzer, predsjednik Vijeća Talijanske nacionalne manjine, uručili su mu posebno priznanje za dosadašnju hvalevrijednu suradnju.


Podijeli: Facebook Twiter