Milivoj MIJOŠEK
Kakva je sezona u Rovinju, jednoj od najatraktivnijih hrvatskih destinacija? Prošlog petka, 26. srpnja, grad Svete Eufemije napunio je dva milijuna noćenja, što je u odnosu na prošlu, rekordnu godinu, samo dan kasnije. Kako doznajemo od direktorice Turističke zajednice Grada Rovinja Odete Sapač, od početka godine pa do spomenutog datuma u Rovinju je realizirano 386.989 dolazaka i 2.036.011 noćenja, što je povećanje od jedan posto u dolascima, odnosno smanjenje od dva posto u noćenjima u odnosu na prošlogodišnja ostvarenja.
- Tradicionalna glavna emitivna tržišta iskazala su pad u broju noćenja, i to Njemačka za pet, Austrija za jedan, Italija za četiri te Nizozemska za 13 posto, dok su s druge strane tržišta Slovenije i Velike Britanije iskazale porast za devet, odnosno sedam posto, kaže direktorica rovinjskog TZ-a, navodeći i da je najveći broj noćenja ostvaren u kampovima (796.893 ili 39 posto), što međutim predstavlja pad od 15 posto u odnosu na 2018.
Sve više kreveta
Sapač dodaje da su hoteli ostvarili 427.328 noćenja (21 posto), što je na razini prošle godine, objekti u domaćinstvu imali su 404.048 noćenja (udio 20 posto), što je povećanje od tri posto, a turistička naselja 248.467 noćenja (12 posto), što je 41 posto više nego lani.
- Razlog povećanja u naseljima je jednim dijelom uzrokovan promjenom kategorizacije Valalte, kojom su postojeći kapaciteti podijeljeni u kamp jedinice i čvrste objekte koji se posebno evidentiraju pod kategorijom turističko naselje, pojašnjava Sapač, objašnjavajući i da je ovaj turistički promet realiziran s ukupnim brojem smještajnih kapaciteta od 38.536 kreveta, što je za 1.150 kreveta, odnosno tri posto više u odnosu na prošlu godinu. Taj rast uglavnom je rezultat povećanja kapaciteta u kampu Amarin, otvaranja Grand Park hotela te povećanjem kapaciteta u manjim objektima i povećanjem u privatnom smještaju.
Na zamolbu da nam prokomentira ovogodišnje nezadovoljstvo privatnih iznajmljivača, odnosno i sve većeg broja trgovaca, direktorica Sapač odgovara protupitanjem - zbog čega restorani nisu prazni?
Vrijednost i cijene
- Porast kapaciteta u privatnom smještaju ne znači automatski i porast noćenja. Naime, želim reći da se iz godine u godinu broj kreveta povećava, samo u posljednje tri godine Rovinj je bogatiji za dvije tisuće kreveta. Istovremeno, sve je izraženija razlika u kvaliteti smještaja, kao i činjenica da se za gosta moramo pobrinuti, pri čemu mislim da je prošlo vrijeme uređenja sobe ili apartmana, njeno oglašavanje i potom čekanje da nam gost pokuca na vrta. Smatram da se moramo vratiti na početak, stvoriti kategoriju stalnog gosta, odnosno kroz neposrednu komunikaciju i odnos s gostom stvarati, ako ne tople, onda barem korektne, poštene i ljubazne kontakte. Uz sve to, naravno, valja imati na umu da će kvalitetan smještaj opstati, dok će ostali morati nešto promijeniti, ili se prestati baviti iznajmljivanjem. Ne zato što će to neka služba od njih tražiti, već zato što će ih gosti zaobilaziti, kaže Sapač.
Kad smo kod trgovaca i njihove ponude, i tu ima šarenila, od cijena do kvalitete.
- Ista je stvar i na tom polju. Godinama su mnogi pokušali iskoristiti izuzetno dobru pozicioniranost Rovinja na turističkom tržištu i u kratko vrijeme zaraditi novac za čitavu godinu isključivo podizanjem cijena do nerealnih visina. Ta politika, odnosno nesrazmjer vrijednosti za novac, vratit će nam se poput bumeranga na način da će nas gosti početi zaobilaziti u velikom luku i odlaziti u druge destinacije. Ukoliko se nastavi takva politika nerealno skupe destinacije, neće nam više pomoći kvalitetna strategija razvoja turizma koje se, barem prema sadašnjoj slici, apsolutno nitko ne drži, pa čak ni oni koji su je osmislili, smatra Odete Sapač, koja ipak očekuje da će Rovinj i u ovoj godini ostvariti prošlogodišnje visoke rezultate i brojku od 4,6 milijuna noćenja.