PAZIN

Dani mons. Bože Milanovića: "REŽIMI SE MIJENJAJU, A NARODI OSTAJU"

| Autor: Davor ŠIŠOVIĆ
Polaganje vijenca na bistu Bože Milanovića u Kringi (Željko MRAK)

Polaganje vijenca na bistu Bože Milanovića u Kringi (Željko MRAK)


Milanović se u procese oko Mirovne konferencije uključio na poziv partizanskih čelnika Dušana Diminića i Ivana Motike, koje je Tito osobno poslao u Trst da ga, kao lidera istarskog svećenstva, zamole da se uključi u dokazivanje hrvatskog karaktera Istre

U Pazinu i Kringi minulog su vikenda obilježeni Dani mons. Bože Milanovića (1890.-1980.), znamenitog istarskog svećenika i kulturnog djelatnika. U organizaciji Župe Kringa, općine Tinjan, te Društva Braće hrvatskog zmaja - Zmajskog stola Pazin, u subotu je položen vijenac na grob Bože Milanovića na pazinskom gradskog groblju "Moj mir", a u nedjelju su vijenci položeni na njegovu rodnu kuću u Kringi te ispod biste u parku posvećenom znamenitim Križancima.

Mirovna konferencija

U križanskoj župnoj crkvi svečanu misu u spomen na Božu Milanovića predvodio je porečko-pulski biskup u miru mons. Ivan Milovan, a poslije mise je Ivan Milotić održao predavanje o sudjelovanju Bože Milanovića na Mirovnoj konferenciji u Parizu 1946. godine.

Milanović se u procese oko Mirovne konferencije uključio na poziv partizanskih čelnika Dušana Diminića i Ivana Motike, koje je Tito osobno poslao u Trst da ga, kao lidera istarskog svećenstva, zamole da se uključi u dokazivanje hrvatskog karaktera Istre. Mirovna konferencija je, naime, zauzela stajalište da načelo razgraničenja država nakon Drugog svjetskog rata mora biti etničko, a dokazivanje etničkog sastava stanovništva Istre prema popisima stanovništva bilo je dvojbeno, jer se etnička pripadnost u doba Austrougarske bilježila prema govornom jeziku, a u doba fašizma je etnički sastav Istre bio izmijenjen. Stoga je Milanović predložio, a saveznička komisija prihvatila, da kriterij bude etnički sastav istarskih župa do 1918. godine, odnosno do talijanske okupacije, a prema tim statistikama 75 posto župa u Istri bilo je hrvatsko, 12 posto talijansko, a 13 posto mješovito.

Pripojenje Istre

Milotić je izlaganjem prikazao i Milanovićevo promidžbeno djelovanje u razgovorima s brojnim francuskim i belgijskim novinarima, kojima je imao muke objasniti zašto katoličko svećenstvo zagovara priključenje Istre antikatoličkoj, odnosno komunističkoj Jugoslaviji, pa je u tom kontekstu nastala njegova znamenita izreka "Režimi se mijenjaju, a narodi ostaju". Naposljetku, Milotić je dotaknuo i pravno pitanje legitimiteta tadašnjih političkih događanja oko pripojenja Istre tadašnjoj Jugoslaviji, istaknuvši da je šef savezničke komisije na Mirovnoj konferenciji u Parizu Philip Mosley, sumnjajući u to da nova jugoslavenska država odražava volju naroda, izričito zatražio da se o pripadnosti Istre izjasni i svećenstvo, koje je po njegovu mišljenju bilo vjerodostojniji izraz volje naroda nego komunistička vlast.

Sljedeće obilježavanje uspomene na mons. Božu Milanovića bit će posvećeno knjigama koje je on za života više ili manje dovršio, ali ih nije dospio objaviti, a njihovo će objavljivanje potpomoći i općina Tinjan, najavio je tinjanski načelnik Goran Hrvatin.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter