Čistoća okoliša ostaje prioritet Grada

U akciji čišćenja ilegalnih odlagališta otpada u zonama Monte Gira, Vallelunge, Hidrobaze i okolice Štinjana. PULA HERCULANEA ODNIJELA VIŠE OD 300 KUBIKA SMEĆA

| Autor: Borka PETROVIĆ
Vallelunga prije ciscenja 2

Vallelunga prije ciscenja 2


Gradsko trgovačko društvo Pula Herculanea u nepunih mjesec dana očistilo je prepoznate lokacije ilegalnih odlagališta otpada. Lokacije su osigurane i pod nadzorom zahvaljujući čemu su i dan danas čiste. 

U prošlogodišnjoj jednomjesečnoj intenzivnoj akciji čišćenja prepoznatih ilegalnih odlagališta otpada u zonama Monte Gira, Vallelunge, Hidrobaze i okolice Štinjana sveukupno je Pula Herculanea odnijela više od 300 kubika raznog otpada - građevinskog, glomaznog, miješanog i zelenog, nakon čega su lokacije primjereno osigurane. Zahvaljujući takvom cjelovitom pristupu rješavanja pitanja lokacija pretvorenih u ilegalna odlagališta, u kojemu smislu se prvenstveno misli na redoviti nadzor i obilazak, postavljanje primjerenih sredstva osiguranja lokacija putem fizičkih prepreka, rampi i kamera uz dodatne tabele zabrane odlaganja otpada, te su lokacije i dan danas čiste i zaštićene.

- Veliko je zadovoljstvo vidjeti da je redovitim nadzorima na predmetnim lokacijama utvrđeno da su iste čiste i uredne. To znači da se veliki posao temeljitog čišćenja i uvođenja mjera sprječavanja onečišćenja isplatio i da nas građani u tome podržavaju, rekao je kazao je Tiziano Sošić, predsjednik Gradskog vijeća Pule.

Ovo je prilika, dodao je nadalje, da se još jednom zahvali svim građanima na zajedničkim naporima u očuvanju okoliša i doprinosu zaštiti prirode.

- Stvorili smo preduvjete, a sada nam ostaje truditi se da zajednički zadržimo takvo pozitivno stanje. Činjenica je da je velika većina naših sugrađana odgovorna i da se odgovorno odnosi prema prirodi, okolišu i da propisano zbrinjava otpad, dok će se neodgovorene pojedince, koji odlažu otpad u prirodu, sankcionirati svim zakonskim sredstvima pa i uporabom sustava videonadzora koji je u tijeku, naglasio je Sošić.

Čišćenje ovih lokacija koštalo je nemalih 150 tisuća kuna, koja su se sredstva mogla utrošiti u uređenje neke šetnice, sadnju stabala ili na neki drugi koristan način i zato je potrebno da svi skupa budemo odgovorni, zaključio je Sošić.

U strukturi skupljenog otpada 40 posto odnosi na glomazni otpad, 40 posto čini građevinski i 20 posto komunalni otpad a od kojega je samo oko 5 posto kućni komunalni otpad.

- Cilj nam je bio očistiti, sanirati i osigurati sve detektirane lokacije ilegalnih odlagališta otpada od daljnje devastacije i daljnjeg odlaganja otpada, što smo uspješno učinili. Sve to ostaje prioritet Grada Pule u buduće te vjerujem da ćemo zajedničkim naporima i osviještenim postupcima pokazati da nam je stalo do čistog okoliša, očuvanja pozitivnog stanja te sustav još značajnije unaprijediti, a to je moguće isključivo u suradnji i sinergiji svih sudionika uključenih u proces, zaključila je Elena Puh Belci.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter