Ukoliko uistinu žele spasiti brodogradnju, treba okrenuti leđa Bruxellesu, baš kao što je Tito to učinio 1948. godine uzviknuvši "ne“ komunističkoj diktaturi Moskve, izjavio je za Ilić
"Pozivamo sve lijevo orijentirane stranke da se solidariziraju s radnicima Uljanika i podrže ih u nastojanjima da se osiguraju sredstva za restrukturiranje brodogradilišta, te da im se pridruže u štrajku i tako senzibiliziraju hrvatski narod u spašavanju radnih mjesta", izjavio je predsjednik Komunističke partije Hrvatske Rade Ilić Mrki na tiskovnoj konferenciji koju je sazvao u povodu alarmantne situacije u brodogradilištu Uljanik.
Posljednji je trenutak, kaže Ilić, da cjelokupna javnost pruže glasnu podršku uljanikovcima, jer se time daju podrška cijelom radništvu i proizvodnji. Referirao se na doba kada je naša brodogradnja bila četvrta u Europi po proizvodnji brodova, a plaće zaposlenima nisu kasnile ni jedan dan.
- Danas, samo dvadesetak godina od Domovinskog rata, Uljanik nestaje u kapitalističkoj Hrvatskoj, poentirao je Ilić kritizirajući rukovodstvo Uljanika koje ni uz državna jamstva nije uspjelo pronaći rješenje za spas brodogradnje, ali su, kako je rekao, "uspješno trošili i rasipali te izvlačili novac iz Uljanika, i k tome bili nagrađeni enormno visokim menadžerskim plaćama i otpremninama".
- Još od devedesetih godina traju priče o izmještanju Uljanika s povijesne i atraktivne lokacije da bi se zemljište prenamijenilo u turističku djelatnost. Stoga svi panični vapaji lokalnih vlasti i Vladini pokušaji održavanja agonije imaju efekt krokodilskih suza, jer im je cilj ustvari isti - kupovina vremena do objave stečaja. Vladi fali suverenosti u odlučivanju koja se nalazi u Bruxellesu. Poznato je da u svim europskim zemljama, Francuskoj, Italiji, Njemačkoj, države ulažu u restrukturiranje posrnulih gospodarskih divova da spase gospodarstvo, odnosno proizvodnju, zaključuje Ilić prozivajući Vladu, ali i sindikate koji su u Hrvatskoj postali unosna poduzeća i partneri vladajućima.
- Vladine, kao i kritike nekih zadrtih kapitalista da ne treba novcem poreznih obveznika spašavati gubitke u brodogradnji ne drže vodu, jer kad su novcem poreznih obveznika poticali rast uvoza i uništavali domaću proizvodnju, onda je to bilo opravdano. Naravno, time su podilazili Europi, i zato je sada dosta toga. Hrvatska može i mora sačuvati svoj integritet u EU-u, jer plaća previsoku članarinu. Ukoliko uistinu žele spasiti brodogradnju, treba okrenuti leđa Bruxellesu, baš kao što je Tito to učinio 1948. godine uzviknuvši "ne“ komunističkoj diktaturi Moskve, izjavio je za kraj Ilić. (S. BOSNIĆ)