Uživam sudjelovati u svim aktivnostima volontiranja te odvojiti svoje slobodno vrijeme za dobrobit drugih i nikada mi to nije teško. Volim biti dio Crvenog križa, pomagati, promicati humanosti, kaže ovaj 27-godišnjakinja koja u Crvenom križu volontira od gimnazijskih dana
Maja Ivančić s kolegama, stranim volonterima na netom završenu volonterskom kampu u Portugalu
Tek joj je 27 godina, a već jedanaest godina volontira u Crvenom križu rodnog grada. Za Buzećanku Maju Ivančić, volontiranje je životno opredjeljenje pa stoga ne čudi da je ova mlada magistrica sanitarnog inženjerstva, jedna od dvije volonterke iz Hrvatske koje su proteklog tjedna dobile priliku sudjelovati u 18. Mediteranskom kampu mladih Atlantis održanom u Portugalu, u organizaciji portugalskog Crvenog križa i Centra za suradnju na Mediteranu španjolskog Crvenog križa.
Međunarodni kamp u ovogodišnjem je jednotjednom izdanju, u gradu Torres Vedras kraj Lisabona, okupio četrdesetak mladih volontera od 18 do 30 godina iz raznim zemalja Mediterana i Bliskog istoka: Portugala, Španjolske, Monaca, Italije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Albanije, Grčke, Tunisa, Cipra, Pakistana, Libije, Libanona, Izraela, Andore i Maroka. Uz Maju u njegovom je radu sudjelovala i Zadranka Hana Crnošija. Zajedno su s zagrebačkog aerodrom krenule u avanturu zvanu Atlantis.
- Glavni cilj kampa Atlantis je okupiti i stvoriti mjesto za promicanje interkulturalnog dijaloga među mladima u regiji. Mladi volonteri mediteranskih nacionalnih društava Crvenog križa u kampu imaju priliku razvijati svoje humanitarne i liderske vještine kroz obuku i razmjenu iskustva, informacija i znanja. Glavne teme na kojima je bio naglasak odnose se na emocionalnu dobrobit i promicanje humanitarnih vrijednosti i kulture nenasilja i mira uslijed pandemije te krize u Ukrajini. Ovo je bila odlična prilika za jačanje kapaciteta mladih volontera i nastavak rada i razvijanja teme mentalnog zdravlja i priprema za krizne situacije, prenijela nam je Maja.
Kamp je, nastavila je naša sugovornica, uključivao teorijske module kao i interaktivne vježbe. Program je znao započeti u 8 sati ujutro i trajati sve do pola noći.
Dobro je činiti dobro - Maja Ivančić
- Upoznali su nas s internacionalnim humanitarnim pravom i zakonima Crvenog križa i Crvenog polumjeseca. Sudjelovali smo u projektima vezanim za društvenu mobilizaciju, u raznim programima i raspravama na temu volontiranja, upoznali se s raznim kulturama pojedinih nacionalnih društva i zemlja na Mediteranu, nabrojat će Maja.
Kada se prijavljivala za sudjelovanje u kampu Atlantis ni u snu nije očekivala da će je Hrvatski Crveni križ odabrati kao jednu od dvije hrvatske predstavnice koje će ići u Portugal i imati priliku predstaviti svoj grad, državu i nacionalno društvo iz kojeg dolaze. Kaže da je Atlantis ispunio sva njena očekivanja, čak i više od toga. Iako je program i raspored bio ispunjen, tako da su cijele dane imali radionice, vježbe, razne edukacije o razvijanju humanitarnih i liderskih vještina te mentalnog zdravlja, sve se dalo izdržati jer je atmosfera među sudionicima i organizatorima bila odlična. Kamp je okupio ljude koji dijele iste ciljeve, misli i vizije, volontere koji su tijekom svog volontiranja prošli ista ili slična iskustva, koji su došli na Atlantis jer su to htjeli i željeli doživjeti. Iz različitih zemalja, iz različitih okruženja, ali svi s istim ciljem.
- Naučila sam jako puno o radu s mladima, o volontiranju mladih iz raznih zemalja Mediterana te stekla znanja i vještine za unaprjeđenje i razvoj volontiranja u sredini iz koje dolazim. Pokazalo se da pojedine zemlje na Mediteranu imaju sličan način rada i volontiranja, te da u svoj djelokrug aktivnosti koje provode uključuju sve pomalo, kao i da se to razlikuje od nekih drugih zemalja, u kojima većinom prevladava jedva vrsta volontiranja, primjerice gala večere, ili pak transport ranjenih vojnika i civila. Sam kamp osmišljen je i na način da se svi međusobno povežu i sklope prijateljstva i poznanstva za cijeli život. Vođeni motivom "Be the Change that you Wish to see ih the World" predzadnjeg dana kampa morali smo napisati sami sebi pismo o tome kakvi smo volonteri i kakvi volonteri želimo postati. Stavili smo ga u koverte i za godinu dana organizatori kampa Atlantis poslat će nam ga na našu adresu, prenijela je Maja svoja portugalska iskustva.
Mlada Buzećanka volonterka je Crvenog križa od 2011. godine, od svojih gimnazijskih dana. Sve je, kaže, započelo s pripremom za gradsko, a kasnije i županijsko natjecanje iz pružanja prve pomoći. Crveni križ joj je tada toliko prirastao srcu da je nastavila volontirati kroz razne druge aktivnosti tijekom cijelog svog srednjoškolskog obrazovanja u Buzetu, studiranja u Rijeci, kao i po povratku u rodni grad u kojem se zaposlila.
- Crveni križ za mene predstavlja poseban dio u životu, uživam sudjelovati u svim aktivnostima volontiranja te odvojiti svoje slobodno vrijeme za dobrobit drugih i nikada mi to nije teško. Volontiranje je misija koju kad jednom započneš, traje zauvijek, to je nešto što te ispunjava, nešto što te stalno pokreće i što ti uljepšava dan i život. Volim biti dio Crvenog križa, pomagati, promicati humanosti. Sretna sam kad mogu pomoći onima kojima je pomoć potrebna, kad mogu usrećiti druge ljude. Ponekad su dovoljni već lijepa riječ i osmijeh. Sudjelovanje u kampu Atlantis za mene je dodatna motivacija za daljnjim radom i napredovanjem. Upoznavanje s mladim volonterima iz drugih zemalja te nove spoznaje koje će mi pomoći u daljnjem razvoju, samo su učvrstili moja promišljanja. Hvala Atlantis!, poručila je Maja Ivančić.