Buje (Snimio Luka Jelavić)
S ciljem povećanja ponude turističkog smještaja, posebno u starogradskoj jezgri, u Bujama se razrađuje zanimljiva ideja. Naime, Grad Buje i lokalna Turistička zajednica organizirali su raspravu na temu "Buje - difuzni hotel", kako bi se vidjele mogućnosti realizacije difuznog hotela u bujskoj starogradskoj jezgri.
Ideja je nastala po uzoru na nekoliko talijanskih mjesta slične gradske arhitekture, a uz nove smještajne objekte, to bi pokrenulo i revitalizaciju bujske starogradske jezgre. Taj dio grada pun je povijesnih zdanja, ali isto tako i ruševina koje su neuređene, odnosno neuseljive. Godinama se traži prava namjena nekoliko važnih objekata, a za svaku prenamjenu i uređenje potrebna su velika sredstva. Stoga je ideja o difuznom hotelu izazvala pozornost vlasnika nekretnina koje bi se mogle preurediti za smještaj turista. Uz to, u posljednje vrijeme pojavili su se investitori koji bi u tom cilju otkupili neke objekte u starogradskoj jezgri, upravo za uređenje kapaciteta za smješta turista.
- Na raspravu smo pozvali vlasnike nekretnina koji su zainteresirani svoju nekretninu prodati zainteresiranim ulagačima ili sami sudjelovali u stvaranju difuznog hotela. Pojasnili smo na dvije rasprave što je difuzni hotel, kako funkcionira, sada imamo i konkretniju ponudu onih koji još nisu registrirani za iznajmljivanje. Mora se riješiti oblik i način upravljanja objektima (udruga, poduzeće…), način davanja u najam ili prodaja objekata, moraju se odrediti standardi uređenja koji bi zadovoljili kriterije hotela. U svakom slučaju ići će se na kvalitetu, jer i sada vidimo da su stalno popunjeni samo visoko rangirani smještajni kapaciteti. Utvrđeni su standardi uređenja takvih objekata, kaže direktor Ureda TZ Buje Valter Bassanese.
Od skoro 3.800 kreveta na području Buja, sada je u starogradskom dijelu Buja samo tridesetak ležaja, uglavnom u središnjem dijelu grada, oko kružnog toka i nešto na Trgu sv. Servula, u samom središtu starogradske jezgre. To je, u odnosu na ostatak gradskog područja, premalo pa se s puno nade očekuje realizacija zanimljive ideje.
Preduvjeti, dakle, postoje. Objekata u tom povijesnom dijelu Buja ima dosta. U blizini, na ulazu u starogradsku jezgru, je i nekadašnja školska zgrada u Ulici 1. svibnja (u vlasništvu Istarske županije) koja je idealno rješenje za recepciju difuznog hotela. Grad ima nekoliko objekata, dok su drugi objekti u vlasništvu privatnih osoba.
Nakon rasprave i iskazanog zanimanja, jedna delegacija će posjetiti neki od talijanskih difuznih hotela koji dobro funkcioniraju. Treba vidjeti način vođenja, upravljanja, mogućnosti financiranja. U Italiji imaju iskustva s organiziranjem i radom takvih hotela, a takva iskustva mnogo će pomoći u realizaciji te bujske ideje, jer unatoč naizgled jednostavnom modelu i načelima njegove provedbe, realizaciji difuznih hotela u praksi treba prethoditi zadovoljavanje brojnih uvjeta i pretpostavki. U Bujama su, ipak, optimisti.
- U Bujama želimo pokrenuti novu turističku ponudu koja će donijeti dobrobit našim građanima, posebice onima koji žive ili imaju nekretninu u starogradskoj jezgri. Stari grad je bujski biser na kojemu imamo šetnice, kulu, crkvu, prekrasan pogled i još mnogo toga. Ovo je prilika da se dio starogradske jezgre uredi, a vlasnici ostvare zaradu. Ukoliko krenemo svi zajedno u to, možemo za kratko vrijeme imati difuzni hotel, dodaje bujski gradonačelnik Fabrizio Vižintin.
Što je difuzni hotel?
Difuzni ili raspršeni hotel (tal: albergo disperso, engl: scattered hotel) nije klasični hotel, već gosti borave u odvojenim smještajnim jedinicama (sobama, apartmanima ili kućama za odmor) koje su na određenom području. Izraz difuzni hotel nastao je u Italiji početkom 80-tih godina, nakon potresa i u fazi obnove i rekonstrukcije gradova u talijanskoj pokrajini Furlaniji. Danas u Italiji ima 60-ak difuznih hotela. Difuzni hotel sastavljen je od tri i više objekata, smještenih u tradicijskim strukturama, uređenih i opremljenih na tradicijski način. Svaka smještajna jedinica može biti drugačije uređena, a sve smještajne jedinice imaju zajedničku recepciju odakle se rukovodi kapacitetima. Takav oblik ponude vole gosti, jer su u vrijeme boravka privremeni mještani.
Prvi difuzni hotel u Hrvatskoj otvoren je početkom 2014. godine. Bili su to Ražnjevića dvori u općini Polača, u zadarskom zaleđu.