U želji da ožive prošla vremena i na jedan dan mjesto ukrase bojama tradicije, Turistička zajednica i Općina Brtonigla pripremili su jedinstvenu manifestaciju koja posjetitelje vrati u prošlost, nečije djetinjstvo ili mladost. Manifestacija "U bojama tradicije - žetvene svečanosti" privukla je mnogo posjetitelja, među kojima i stranih turista koji su pomno zagledali što rade brojni obrtnici na brtoniškom trgu. Radilo se po starinski, od mljevenja kukuruza ručnim žrvnjem, pravljenja drvenih zdjela, korpi, izrade glazbenih instrumenata, stupanja, do izrade domaćeg kruha, kolača i raznih tjestenina. Svoje umijeće prikazali su obrtnici iz Brtonigle, Buja, Sv. Petra u Šumi, Buzeta, angažirale su se članice Zajednice Talijana Nove Vasi i druge udruge.
Na štandovima se razgledao nekadašnji alat bez kojega se nije moglo u kući i izvan nje. Domaće životinje predvodili su jarac i koza, čest simbol nekadašnjih seoskih kućanstava. Bilo je tada vremena i za odmor uz karte i drugu zabavu, poput gađanja iz praćke, nabacivanja metalnog kruga na bocu i slično. I glazba na trgu bila je prilagođena. Svirali su i pjevali Trio Fortuna, ženska skupina Ad Libitum, zborovi ZT-a Brtonigle i Ciclamino iz venetskog grada Marano Vicentino. Gospođe su šetale u prigodnoj odjeći, s košarama na glavama. Na štandovima su se nudili domaći prehrambeni proizvodi, ukrasni predmeti, suveniri, dobro vino, a na dijelu trga izrađivane su skulpture od slame.
Ljetni žetveni radovi nekada su bili događaj za selo, ali i prilika za slavlje i zahvalnost za plodove zemlje. Iz tog je razloga velik broj posjetitelja pratio pokretanje stare vršalice za pšenicu koju pogoni traktor preko remena. Prije 50 i više godina takvi su strojevi značili velik napredak u brzini žetve, ali su i oni kasnije ustuknuli pred kombajnima. Stoga je vršalica iz 1938. sigurno bila atrakcija koju brižljivo čuva Ezio Radin iz Fernetića. Vršalica je austrougarske proizvodnje, na njoj je sačuvan naziv "Budapest", ali je sklapana u Italiji pa je odatle i stigla u Istru. Obitelj Radin kupila ju je rabljenu, ali Ezio kaže da je s njim radio deset godina po cijelom području. I danas radi dobro, besprijekorno je za sat vremena samljela prikolicu pšenice, odvojila pšenicu u vreće, a slamu su radnici složili u stog. Pšenicu je za ovu manifestaciju ubrao Ezio Radin, vrijedni poljoprivrednik iz Radina. (NAPISAO I SNIMIO Luka JELAVIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD PONEDJELJKA