Blagdan svetog Roka, u ponedjeljak 16. kolovoza, započinje svečanim misnim slavljem u 11 sati, a nastavlja se od 19 sati na Trgu Mazzini gdje su kulturno – umjetnički program pripremili članovi Zajednice Talijana iz Umaga i Kaštela, slijedi nastup Limene glazbe ZT Buje, te koncert vokalne skupine Ad libitum
Brtonigla (Snimio Luka Jelavić)
Tradicionalna fešta posvećena svetom Roku uvijek je, u normalna vremena, privlačila velik broj domaćih posjetitelja i inozemnih turista. Višednevna manifestacija obilovala je zanimljivim i privlačnim sadržajima, zabavom i glazbenim koncertima na kojima su sudjelovali naše poznate zvijezde.
Vatromet u ponoć, na kraju blagdana, službeno je označavao završetak fešte, ali u toplim ljetnim večerima to nikako nije bio završetak zabave… U sjećanju je i balinjerada, vožnja u karićima, malim prigodnim vozilima svih vrsta na kuglične ležajeve. Održano ih je deset.
Bez štandova s hranom i pićem
Danas svi živimo u nekim drugim okolnostima, velika fešta kakva je bila brtoniška, samo je još u sjećanju s nadom da će se ponoviti. Kako se bogata tradicija jedne od najpoznatijih i najposjećenijih istarskih pučkih slavlja ne bi ugasila, Turistička zajednica i Općina Brtonigla će na blagdan svetog Roka, 16. kolovoza, upriličiti dio programa koji se može prilagoditi aktualnim mjerama, razmacima, maskama i svim drugim mjerama koje nam diktiraju svakodnevicu.
Tog će dana u 11 sati biti održano svečano misno slavlje u čast svetog Roka, jednog od nebeskih zaštitnika Brtonigle. Inače, dok nije bilo korone i problema koje je donijela, misno slavlje započinjalo je procesijom vjernika od crkvice sv. Roka do župne crkve svetog Zenona, na glavnom brtoniškom trgu, a na čelu procesije mještani su nosili kip svog zaštitnika. Ove godine, kao i lani, sve je drukčije.
U nastavku slavljenja svetog Roka, od 19 sati na Trgu Mazzini slijedi kulturno – umjetnički program kojega su pripremili članovi Zajednice Talijana iz Umaga i ZT iz Kaštela, zatim slijedi nastup Limene glazbe ZT Buje, te koncert vokalne skupine Ad libitum koja djeluje pri Zajednici Talijana Brtonigla. Naravno, svi posjetitelji dužni su se pridržavati svih mjera i preporuka, na trgu će biti postavljen određeni broj stolica, u skladu s mjerama. Ove godine slavlje će proteći bez uobičajenih štandova s hranom i pićem.
Sv. Rok zaštitio mještane od kuge
Sveti Rok se oduvijek slavi kao nebeski zaštitnik Brtonigle. Prema dostupnim podacima, stara crkvica sv. Roka nalazila se oko tristo metara sjeverozapadno od sadašnje. U vrijeme kratke vladavine Francuza tim krajevima, crkvu sv. Roka su konfiscirali francuski vojnici, da bi se početkom 19. stoljeća mogla ponovno koristiti kao crkva, ali je već tada bila u jako lošem stanju. Nakon epidemije kuge (1855. godine) tadašnja crkvica sv. Ivana Krstitelja, također dotrajala, prenamijenjena je svetom Roku, na sadašnjoj lokaciji.
Legenda kaže da je sveti Rok zaštitio mještane od kuge, a zabilježeno je da su mu u znak zahvalnosti zasadili 66 stabala duda (murve), ali murve nisu dugo izdržale, propale su i iskorijenjene. Međutim, ostala je tradicija slavljenja svetog Roka, a procesija je jedan oblik zahvale tom svecu koji se smatra zaštitnikom od kuge i kolere.
Prema nekim zapisima sveti Rok ili Roko rođen je 1295. u francuskom gradu Montpellieru s madežom na prsima u obliku križa. Pripadao je plemićkoj obitelji, ali je mlad ostao bez roditelja. Nakon smrti roditelja prodao je svu imovinu i podijelio je siromasima, a zatim je kao hodočasnik krenuo u Rim. Na svojim brojnim putovanjima i hodočašćima činio je dobra djela i pomagao oboljelima od kuge, ali je i sam obolio i umro od te bolesti. Štuje se u mnogim našim i inozemnim mjestima.