Između ostalog, sporan je način isplate uskrsnice i božićnice umirovljenicima 2016. godine (Arhiva)
Božićnice i uskrsnice isplaćivale su se u gotovini, a ne na račun korisnika, međutim, kako su umirovljenici posvuda i u svakakvim zdravstvenim stanjima, za njih su različite osobe podizale ta novčana sredstva, ali uvijek uz predočenje osobne iskaznice korisnika da se zna kome to ide. Svi su oni morali potpisati primitak ili nam dostaviti potpisan popis korisnika kojima su dodijelili njihov novac, kazala je ravnateljica Ana Čižić
Državni ured za reviziju objavio je izvješće o obavljenoj financijskoj reviziji za 2016. godinu, koja se provodila u mnogim ustanovama, pa tako i u rovinjskom Crvenom križu. Revizija je provedena od 12. prosinca 2017. do 4. lipnja 2018., a nalaz završava nepovoljnim mišljenjem, zbog, kako stoji, brojnih nepravilnosti koje su utvrđene u radu rovinjskog Crvenog križa.
Prema mišljenju Državnog ureda za reviziju, financijski izvještaji u značajnim odrednicama ne iskazuju objektivno i istinito rezultate poslovanja, kao ni stanje imovine i obveza. U izvješću stoji da poslovanje CK-a Rovinj u značajnom dijelu nije usklađeno sa zakonima i drugim propisima. Između ostalog, navedeno je da za isplatu jednokratnih novčanih pomoći umirovljenicima u iznosu od 300 kuna po umirovljeniku za uskrsne i božićne blagdane Grad na žiro-račun Crvenog križa Rovinj doznačio 501.000 kuna, te je za te blagdane u više navrata tijekom 14 dana netko podizao gotovinu sa žiro-računa. Crveni križ je morao uskrsnice i božićnice dostaviti umirovljenicima, međutim, za njihovu isplatu nisu sastavljene pojedinačne isplatnice, nego su se isplate evidentirale u popisnoj listi umirovljenika, a zadnjeg dana isplate su sastavljene zbirne isplatnice prema svim isplatama.
Sporna procedura
Prema nalazu Revizije, u 2016. je ukupno isplaćeno 432.000 kune jednokratnih pomoći umirovljenicima, od čega tijekom uskrsnih blagdana 200.100 kuna, za božićne blagdane 208.800 kuna, a u ostalim mjesecima za razne jednokratne pomoći 23.100 kune. Blagajnički izvještaji za 2016. zaključivani su mjesečno, a ovjerio ih je i potpisao blagajnik, no ne i osoba za kontrolu, odnosno likvidator. Prema popisnoj listi umirovljenika za isplatu jednokratnih pomoći za uskrsne i božićne blagdane, u pojedinim slučajevima su četiri fizičke osobe potpisale primitak sredstava za više korisnika. Dvije fizičke osobe su potpisale primitak novčanih sredstva za 61 štićenika Doma za starije osobe, a druge dvije osobe su potpisale primitak novčanih sredstva za 26 korisnika uz koje nije priložena potvrda primitka sredstava od strane umirovljenika, a spomenute osobe nisu niti imale punomoć za primitak sredstava od umirovljenika.
Sve to bilo je dovoljno da se o ovom nalazu revizije i poslovanju rovinjskog Crvenog križa počne pričati u negativnom kontekstu, pa čak i da se počne sumnjati jesu li rovinjski umirovljenici uopće dobili novac taj novac.
Ravnateljica rovinjskog Crvenog križa Ana Čižić kategorički odbacuje sve insinuacije i pojašnjava što se zapravo dogodilo.
- Bila je državna revizija i ustanovljene su nepravilnosti u vođenju knjigovodstva, no sve su te nepravilnosti ispravljene u roku od dva mjeseca od nalaza revizije. Kategorički tvrdim da se nitko nije okoristio niti jednom lipom od novca namijenjenog za uskrsnice ili božićnice umirovljenika. Božićnice i uskrsnice isplaćivale su se u gotovini, a ne na račun korisnika, međutim, kako su umirovljenici posvuda i u svakakvim zdravstvenim stanjima, za njih su različite osobe podizale ta novčana sredstva, ali uvijek uz predočenje osobne iskaznice korisnika da se zna kome to ide. Za neke su osobe božićnice podizali čak i skrbnici koje im je dodijelio Centar za socijalnu skrb, ili ravnateljica Doma za starije osobe. Dakle, svi su oni morali potpisati primitak ili nam dostaviti potpisan popis korisnika kojima su dodijelili njihov novac, a upravo je Dom, primjerice, kasnio s tim popisom. Nakon 40 i toliko godina besprijekornog rada, ove godine odlazim u mirovinu i upravo zato da bih otišla mirne savjesti, ponovno ću pozvati reviziju da vide što je učinjeno, kazala je Čižić.
Zbog nalaza revizije i problema koji su nastali, već u prosincu 2018. božićnice su umirovljenicima isplaćivane na njihove tekuće račune, kaže Čižić, te će se tako i dalje raditi. No, i ta će sredstva za veći broj umirovljenika morati podizati njihovi opunomoćenici. Čižić dodaje i da se nikada nitko nije javio da nije dobio svoju uskrsnicu ili božićnicu, jer bi tada i oni reagirali. No, svjesna je, kaže, da i u obiteljima ima svakakvih situacija.
Zanimljivo je da je revizija ustanovila da su općine dužne rovinjskom Crvenom križu 22.773 kuna, jer su im dodjeljivali sredstva manja od propisanih, no da ta potraživanja također nisu evidentirana u poslovnim knjigama ni u financijskim izvješćima. Sporna ostaje i svota od 60.000 kuna koja je iskazana kao "Potraživanja za dane zajmove", iako CK Rovinj nije dostavio ugovor o pozajmicama, niti odluku nadležnog tijela o odobrenju pozajmica. Što je najbolje, čini se da to potraživanje potječe još iz 2001. godine, jer je tada već iskazano u godišnjoj bilanci društva.
Do ožujka 2018., navodi se u izvješću, pozajmice nisu vraćene, kamate nisu obračunane, a potraživanja nisu prijavljena u stečajnu masu brisanog subjekta, niti su poduzimane ostale mjere naplate potraživanja.
- Normalno je da vam se svako toliko potkrade pokoja greška, jer je samo nas troje zaposleno u rovinjskom Crvenom križu. Uz brojne svakodnevne poslove i projekte, moramo neprestano voditi računa i o pravilnicima koji se tiču našeg rada, a koji se prečesto mijenjaju. Zato su nam i nedostajali neke interni akti, no, kažem, sve smo to na vrijeme ispravili. Da je bilo ikakvih kriminalnih ili kaznenih radnji, revizija bi prva na to reagirala, ustvrdila je Čižić. (Patricija SOFTIĆ)