ADRIA OIL

BIODIZEL OD ULJANE REPICE I OTPADNIH JESTIVIH ULJA: Jedina tvornica biodizela u Hrvatskoj, Adriatic biodizel, omogućit će proizvodnju ovog energenta

Manšped grupa kojoj pripada i Adria oil krenula u projekt razvoja tvornice biodizela nazvane Adriatic biodizel, smještene u Netretiću u Karlovačkoj županiji, koja bi kroz mjesec dana trebala započeti s radom. Tvornica u Netretiću proizvoditi će nešto manje od 18 miliona litara biodizela i zadovoljiti će sadašnje, ali i buduće potrebe Adria oila

| Autor: Glas Istre
Adria Oil

Adria Oil


Temelji održivog razvoja zemalja Europske unije polaze od stvaranja okruženja koje potiče razvoj gospodarstva baziranog na zelenim tehnologijama ugrađenima u održivu industriju i promet uz smanjenje onečišćenja. Adria oil kao jedina značajna privatna domaća naftna kompanija lider je u ulaganjima u zelenu tranziciju koja je neophodna da bi usporili klimatske promjene i spriječili devastaciju okoliša kroz uvođenje "nature frendly" poslovnih praksi i tehnologija.

Mobilnost je srž napretka svakog društva, a održiva mobilnost podržana „zelenom energijom“ prioritet je svake društveno odgovorne energetske kompanije pa tako i Adria oila, koji u ovom trenutku posjeduje 34 prodajna mjesta, a razvojnim planom predviđeno je još 16 u iduće dvije godine, od čega četiri u Istri.

Upotreba biodizela

Zelena tranzicija znači i povećanje udjela goriva dobivenih iz obnovljivih izvora, primjerice biodizela. Biodizel u odnosu na mineralno dizelsko gorivo proizvodi od 50 do 85 posto manje ugljik-dioksida u odnosu na mineralno dizelsko gorivo. Osim ekoloških aspekata, biodizel ima bolju mazivost, što produžuje radno trajanje motora, te druge značajne benefite. Smanjenje emisija ugljik dioksida nužan je uvjet prevenciji učinaka globalnog zagrijavanja.

Foto

Zanimljivo je da je prvi izloženi dizelski motor na Svjetskoj izložbi u Parizu 1900. godine kojeg je izložio Rudolf Dizel bio je pogonjen na biodizel odnosno ulje kikirikija. Jeftinija fosilna goriva „izgurala“ su biodizel iz uporabe, iako svakom pojavom naftne krize ulaganja u istraživanje i napredovanje biodizelskih goriva sve više napreduje. Biodizelsko gorivo se danas umješava s dizelskim gorivom da bi se značajnije smanjilo onečišćenje koje nastaje kao posljedica upotrebe transportnih sredstava. Biodizelsko gorivo se proizvodi iz biljnih ulja, životinjskih masti te uporabljenog jestivog ulja. Što znači da svi koji kod kuće pržimo upotrijebljeno ulje ne bi trebali bacati u odvode, već skupljati primjerice u staklenu ambalažu te ih dostavljati na reciklažna dvorišta ili isprazniti u posude namijenjen upravo tome. Na taj način svaki građanin može dati svoj doprinos zelenoj tranziciji.

Najveći proizvođači

U svijetu je 2018. godine bilo proizvedeno preko 160 milijardi litara biogoriva Najveći proizvođači biogoriva su na američkom kontinentu gdje Sjeverna i Južna Amerika zajednički proizvodi oko 75 posto biogoriva, zatim europski kontinent sa 14 posto, ostatak svijeta svega 11 posto. Najveći udio u biogorivima je bioetanol sa udjelom od 62 posto, potom biodizel dobiven esterifikacijom 26 posto, ostala biogoriva uključujući HVO (hidrogenirano biljno ulje), obnovljivi dizel, celulozni etanol itd. imala su udio od 12 posto.

Foto

Hrvatska danas nema vlastitu proizvodnju biodizela, ali ne zadugo. Manšped grupa kojoj pripada i Adria oil krenula u projekt razvoja tvornice biodizela nazvane Adriatic biodizel, smještene u Netretiću u Karlovačkoj županiji, koja bi kroz mjesec dana trebala započeti s radom. Radi se o trenutno jedinoj tvornici biodizela u Hrvatskoj koja će omogućiti proizvodnju ovog energenta kako iz ekološki prihvatljivih kultura uljane repice tako i preradom otpadnih jestivih ulja prikupljenih iz cijele Hrvatske. Tvornica u Netretiću proizvoditi će nešto manje od 18 miliona litara biodizela i zadovoljiti će sadašnje, ali i buduće potrebe Adria oila. Naime, hrvatsko zakonodavstvo koji prati smjernice Europske uniji predviđa do kraja 2030 godine umješavati minimalno 14 posto biodizela u mineralni dizel.

Uljana repica

U Hrvatskoj postoje dobri uvjeti za proizvodnju uljane repice, koja je primarna sirovina sa sigurnom distribucijom prema uljarama koje će, osim prehrambenoj industriji, u bliskoj budućnosti svoje proizvode moći usmjeriti i prema tvornici u Netretiću. Pozitivni sinergijski učinci odrazit će se i na razvoj ruralnih područja na kojima postoji golemi potencijal za gospodarski rast.

Uljana repica nije jedina moguća ekološki prihvatljiva i obnovljiva sirovina. Ubrzano se razvijaju nove generacije biogoriva, pa tako u vrlo bliskoj budućnosti očekuje široka primjena biodizela proizvedenog od trava ili algi. Konačni cilj je cjelokupna dekarbonizacija prometa i transporta. To se ne može dogoditi preko noći pa je enrgetskim strategijama koje sagledavaju potrebe do 2050. godine planirano da primjena biodizela igra sve značajniju ulogu, u kojoj će Adria oil kao i dosada biti lider i promicatelj zelene tranzicije.

Foto

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter