(Unsplash)
PU istarska upozorila je roditelje, ali i sve koji skrbe o djeci, da tijekom visokih temperatura djecu ne ostavljaju samu u vozilima ni na kratko. Kako ističu, čak i kraći boravak u ugrijanom automobilu može imati tragične posljedice.
Unutrašnjost automobila na suncu vrlo se brzo zagrijava pa temperatura u vozilu može dosegnuti 40 stupnjeva za svega deset minuta. Dječji organizam posebno je osjetljiv na visoke temperature jer tjelesna temperatura djece raste tri do pet puta brže nego kod odraslih.
U takvim okolnostima može doći do dehidracije, teško narušenog zdravlja, a u najtežim slučajevima i smrti djeteta.
Iz policije podsjećaju da ostavljanje djeteta bez nadzora u zatvorenom vozilu predstavlja grubo zanemarivanje i zlostavljanje djeteta te može imati obilježja kaznenog djela povrede djetetovih prava. U slučaju teških posljedica, osoba koja je ostavila dijete u automobilu može odgovarati za teži oblik kaznenog djela, za koji je propisana kazna zatvora od jedne do 15 godina.
PU istarska pritom upozorava da su prethodnih godina zabilježeni i slučajevi u kojima roditelji ili druge osobe kojima je dijete bilo povjereno nisu namjerno ostavili dijete u automobilu, nego su ga zaboravili. Takve situacije, navode iz policije, mogu biti posljedica kombinacije stresa, umora i promjene rutine.
Zbog toga se roditeljima savjetuje da prilikom ulaska u automobil obrate pozornost na radnje koje inače obavljaju automatski, da pokušaju mijenjati ustaljene obrasce ponašanja te da izbjegavaju obavljanje više stvari istovremeno. Jedan od savjeta je i da se stvari koje moraju ponijeti pri izlasku iz vozila ostave na stražnjem sjedalu, kako bi se prije izlaska iz automobila obavezno pogledalo prema stražnjem dijelu vozila.
Policija upozorava i na ostavljanje životinja u automobilima, što se često događa na parkiralištima, osobito kod trgovačkih centara. Pri visokim temperaturama i životinjama prijeti opasnost od stradavanja, pa ih ne treba ostavljati u vozilima.