Održana izborna skupština

DVD Umag potvrdio vodstvo i najavio nastavak ulaganja u opremu i obuku vatrogasaca

| Autor: Zvonimir Guzić
(Foto: DVD Umag)

(Foto: DVD Umag)


Na nedavno održanoj izbornoj skupštini DVD-a Umag potvrđen je kontinuitet rada društva, uz podršku dosadašnjem vodstvu koje će nastaviti voditi društvo u narednom mandatu. Za predsjednika je ponovno izabran Valter Marfan, zamjenik predsjednika ostaje Boris Pribac, dužnost zapovjednika nastavlja obnašati Bojan Štokovac, dok je za zamjenika zapovjednika potvrđen Manuel Marfan. Poslove tajnika i dalje će obavljati Stipo Tokić.

Kako se navelo u Izvješću o radu, tijekom 2025. godine članovi društva proveli su niz aktivnosti predviđenih programom rada, s posebnim naglaskom na operativnu spremnost, edukaciju članova, preventivne aktivnosti i pomoć zajednici. Razmatrani su planovi rada, sigurnosni izazovi i razvojne aktivnosti, a ujedno su u društvo upisivani novi članovi te je nastavljen proces osposobljavanja i opremanja vatrogasaca zaštitnom opremom.

(Foto: DVD Umag)(Foto: DVD Umag)

Društvo je tijekom godine dodatno unaprijedilo opremljenost nabavom zaštitne vatrogasne opreme, uključujući šumske vatrogasne jakne i hlače, zaštitne kacige, rukavice, čizme te drugu potrebnu opremu, čime je povećana sigurnost članova za intervencije na terenu.

Članovi društva sudjelovali su i u nizu aktivnosti od javnog interesa gdje su pomagali u logističkoj potpori i prijevozu za potrebe Hrvatskog Crvenog križa, uključili se u distribuciju isušivača prostora nakon poplava na području Umaga te pružali pomoć prilikom organiziranog spaljivanja niskog raslinja u blizini kuća, uz osiguravanje sigurnosnih uvjeta.

Uz operativni rad, značajan dio aktivnosti bio je usmjeren prema edukaciji i radu sa zajednicom. Članovi društva sudjelovali su u dječjem tjednu na gradskom trgu, organizirali edukacije i druženja s djecom, uključujući prezentaciju vatrogasne opreme te praktično predavanje osnovnih postupaka reanimacije u suradnji s hitnom medicinskom službom.

Tijekom godine društvo je sudjelovalo i u stručnim vježbama, među kojima se ističe zajednička vježba izvlačenja unesrećenih osoba iz vozila s partnerima iz DVD Višnjan i hitne pomoći, kao i sudjelovanje u potragama za nestalim osobama i požarnim intervencijama zajedno s Javnom vatrogasnom postrojbom Umag.

Osim intervencija i edukacija, članovi društva sudjelovali su u akciji čišćenja podmorja grada Umaga te zajedno s lučkom upravom i ronilačkim klubom, pružali logističku podršku tijekom manifestacijama na području Bujštine.

Na sjednici je istaknuto kako se posljednjih godina bilježi smanjenje broja požara, što je rezultat sve veće svijesti građana o važnosti odgovornog ponašanja i zaštite od požara. Međutim, sve veći izazov predstavljaju ekstremne vremenske prilike, osobito obilne oborine i poplave koje zahtijevaju novu razinu pripravnosti i opreme vatrogasaca. Tijekom 2025. godine 26 obučenih članova društva ostvarilo je ukupno 981 volonterski sat, potvrđujući svoju bitnu ulogu u lokalnoj zajednici kroz svakodnevne preventivne aktivnosti, dežurstva, edukacije i pomoć građanima.

Zaključeno je kako će društvo i u narednom razdoblju nastaviti ulagati u opremanje i edukaciju svojih članova, s ciljem uspješnog rješavanja sigurnosnih izazova koji ih očekuju.

Povezane vijesti










Trenutno na cestama