Multikulturalna Istra

Crnogorski šednik u Umagu: Pjesma, oro i Njegoš spojili zajednicu u večeri tradicije

| Autor: Zvonimir Guzić
(Snimio Zvonimir Guzić)

(Snimio Zvonimir Guzić)


U kazališnoj dvorani Zajednice Talijana Fulvio Tomizza u Umagu održan je tradicionalni Crnogorski šednik, manifestacija koja svake godine okuplja pripadnike crnogorske zajednice u Istri i njihove prijatelje. Program je okupio brojne goste iz crnogorskih kulturnih društava iz Hrvatske, predstavnike slovenske nacionalne manjine, talijanske zajednice, kao i izaslanstvo crnogorske ambasade.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Šednik ili sijelo je nekadašnji običaj okupljanja na crnogorskom selu. Bio je mjesto gdje su se dogovarali poslovi, vjeridbe i ženidbe, gdje se uz gusle pjevalo, pričalo i plesao čuveni crnogorski oro. U Bujštini se ovaj običaj već godinama njeguje kao poveznica između prošlosti i sadašnjosti, ali i kao završna godišnja svečanost kojom Društvo Crnogoraca Bujštine povezuje svoje članove, prijatelje i širu zajednicu.

-Šednik je od vajkada mjesto gdje su se Crnogorci nalazili, viđali i zagledali, kako se kaže. Nama je šednik završna manifestacija kojom zaokružujemo godišnji rad i prilika da okupimo što veći broj ljudi i zajedno uživamo uz pjesmu, ples, razgovor i tradicionalna jela, baš kao nekada naši stari, istaknula je predsjednica društva Ružica Mitrović Maurović, pozdravivši uvažene goste iz Rijeke, Zagreba, Peroja, te predstavnike crnogorske ambasade kao i ostale posjetitelje.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Ovogodišnji program bio je posvećen velikanu crnogorske kulture, pjesniku, filozofu i vladiki Petru II. Petroviću Njegošu, čiji je rođendan, 13. studenoga, u Crnoj Gori proglašen nacionalnim praznikom.

-Svi mi koji smo odrastali uz Gorski vijenac nosimo ponos što je to djelo univerzalnih poruka o ljudskosti, slobodi i dostojanstvu. Te misli i danas su potrebne, a dio njih čućemo i večeras zahvaljujući našem posebnom gostu, poručila je Mitrović Maurović.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Program je otvorila voditeljica večeri Milanka Marić, najavivši domaće izvođače – Ženski pjevački zbor Ajda iz Umaga, čije dugogodišnje prijateljstvo s crnogorskim društvom daje poseban pečat ovoj manifestaciji. Publika je potom uživala u nastupima Mješovitog zbora Montenegrin Nacionalne zajednice Crnogoraca Rijeka, Folklorne i glazbene sekcije Društva perojskih Crnogoraca Peroj 1657, te mješovitog zbora Društva Crnogoraca i prijatelja Crne Gore Montenegro Zagreb.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Uz nekoliko uvaženih govornika, poseban doprinos manifestaciji dao je i gost večeri Slobodan Marunović, poznati glumac Crnogorskog narodnog pozorišta. Marunović je nastupio odlomkom iz predstave Potonja ura Njegošova te dijelom recitacije iz Gorskog vijenca, donoseći publici snažan emotivni i scenski doživljaj. Posebnu težinu njegovom nastupu, kako je istaknuo, daje činjenica da ulogu Njegoša tumači već 38 godina, koliko je sam vladika imao u trenutku smrti. Glumac je istaknuo i zanimljiv podatak da će iduće godine, ako Bog da, njegova uloga biti satarija od osobe koju glumi, čime ova jedinstvena glumačka tradicija dobiva dodatnu simboliku i postaje kazališni raritet.

Uz bogat kulturno-umjetnički program, druženje je nastavljeno u duhu starog šednika uz razgovor, pjesmu i gastronomiju te još jednom pokazalo koliko je važna očuvanost tradicije i kulturnog identiteta u multikulturalnoj sredini kakva je Istra.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama