Croatia Folk Fest i ove je godine u Istru doveo bogato kulturno naslijeđe međunarodnih folklornih sastava. Nakon Novigrada, manifestacija je održana i u dvorani POU-a u Bujama, gdje je nastupilo čak 11 vrhunskih ansambala iz raznih europskih zemalja poput Slovačke, Poljske i Mađarske, a posebno upečatljiv dojam ostavila su brojna ukrajinska društva iz Njemačke, SAD-a i Kanade.
U ime domaćina, predstavnike folklornih ansambala, sa kojima je razmijenio i prigodne poklone, pozdravio je gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin, zaželjevši im srdačnu dobrodošlicu prije samog nastupa.
(Snimio Zvonimir Guzić)
Tijekom priredbe, publika je imala priliku uživati u raskoši tradicije, glazbe i plesa koje su predstavili mnogobrojni ansambli iz šest zemalja. Na pozornici su se redali raznoliki ritmovi i bogate nošnje: od energičnih slovačkih plesova koje su izveli društva Tekovanček, Mihalovčan i Parobčaci, preko poljskih zborskih tonova ansambla Kantyczka, do temperamentnih izvedbi mađarskog folklornog sastava Veresegyhaza.
Istaknuti trenuci večeri bili su nastupi ukrajinskog dječjeg ansambla Winotschok te energične točke ansambala Cheremosh (SAD), Bratstva, Kvitka i Zorya iz Kanade, koji su oduševili posjetitelje.
(Snimio Zvonimir Guzić)
Među brojnim izvođačima na ovogodišnjem izdanju Croatia Folk Festa u Bujama, posebno snažan dojam ostavili su ansambli s dugom tradicijom i bogatim programom među koje spada i tradicionalni folklorni ansambl Veresegyhaza iz Mađarske, jedan od najiskusnijih sudionika festivala. Već 35 godina čuva plesnu i glazbenu baštinu regije Rákosmente, a njihove izvedbe okupljaju tri generacije, od baka i djedova, preko roditelja do unuka, koje kroz autentične korake i melodije u narodnoj nošnji prenose nasljeđe prošlih vremena.
Iz Poljske je stigao SKM Kantyczka, ansambl osnovan 2006. godine u Bukowiecu, sastavljen od školaraca koji izvode dječje pjesme, domoljubne i crkvene himne te regionalne narodne napjeve. Njihova energija i predanost čuvanju glazbene baštine poljskog naroda osvojili su publiku.
Posebno brojna i upečatljiva bila je ukrajinska dijaspora, s ansamblima iz čak tri države – Njemačke, SAD-a i Kanade.
(Snimio Zvonimir Guzić)
Dječji plesni ansambl Winotschok iz Münchena oduševio je veselim koracima i šarenim kostimima. Sačinjen od djece u dobi od 6 do 14 godina, ovaj ansambl već deset godina njeguje ukrajinski jezik, povijest i kulturu kroz ples i glazbu. Iz istoga grada stigao je i ansambl IZ Pertsem, koji svojim plesnim spektaklom slavi tradiciju, ali i prenosi snažnu poruku solidarnosti. Od 2011. godine grade mostove između Ukrajine i Europe, a prihod od svojih nastupa doniraju civilima pogođenima ratom u domovini. Njihove izvedbe, koje spajaju autentične plesove i moderne etničke koreografije, nikoga nisu ostavile ravnodušnim.
Publiku je oduševio i ansambl Cheremosh iz Minnesote (SAD), koji iza sebe ima više od 50 godina djelovanja. Njihov bogat repertoar klasične i suvremene ukrajinske glazbe donio je dašak Sjeverne Amerike na sjever Istre, čime su dodatno obogatili međunarodni karakter festivala.
Croatia Folk Fest međunarodni je folklorni festival koji je svoju istarsku premijeru doživio 2016. godine u Bujama, u sklopu manifestacije "Dani grožđa". Ovogodišnje njegovo izdanje bilo je osmo po redu, a festival je kroz godine postao prepoznatljiv kulturni događaj u regiji.
(Snimio Zvonimir Guzić)
Organizaciju festivala kontinuirano vodi udruga Hrvatski folklorni festivali, a manifestacija se s vremenom proširila i na Novigrad, pa se danas održava u oba grada. Veliku podršku festivalu pružaju Turističke zajednice gradova Buja i Novigrada, kao i Pučko otvoreno učilište Buje.
Glavni cilj festivala je promicanje kulturnih vrijednosti i ljepota zemalja diljem svijeta, pretočenih u glazbu, pjesmu i ples, doprinoseći pritom i turističkoj promidžbi Istarske županije.
Međunarodna folklorna društva koja su nastupila na Croatia Folk Festu u Istri: