(Foto: Folklorno društvo)
U organizaciji Folklornog društva "Umag", na platou gradske rive nedaleko novouređenog dječjeg igrališta, održan je najveći dječji balun na svijetu. Ispunjena folklornim duhom snimljena je i dokumentirana jedinstvena plesna manifestacija na kojoj je sudjelovalo čak 111 djece koja su bila odjevena u tradicijsku istarsku narodnu nošnju što je bio osnovni uvjet za sudjelovanje u ovom projektu koji s ponosom promovira istarsku kulturnu baštinu.
Sam događaj okupio je djecu iz raznih krajeva Istre, ali i iz inozemstva. Na poziv domaćina, odazvali su se mali folkloraši iz Žminja (Dječji vrtić Rapčići, voditeljica Jadranka Paulinić Bakša), Umaga (OŠ Marija i Lina, voditeljica Aurika Matković), Tinjana (Kumpanija Kosirići, voditeljica Ivana Šušnjar), Linza u Austriji (KUD Kvirin), te, naravno, djeca iz Folklornog društva 'Umag" pod vodstvom Larise Šišić i Vlatka Možara, pokretača ove vrijedne inicijative. Okupljena oko ideje "najvećeg baluna", djeca su se uhvatila u veliko kolo te su u potpunoj sinhronizaciji zaplesala korake najpoznatijeg istarskog tradicijskog plesa.
(Foto: Folklorno društvo)
U razgovoru s inicijatorom projekta, Vlatkom Možarom, doznajemo kako je za ulazak u Guinnessovu knjigu rekorda trebalo samo obavijestiti predstavnike ove svjetske organizacije koji su to trebali certificirati, jer svi ostali uvjeti su bili ispunjeni.
- Ovo nije kraj, nego tek početak jedne veće priče. Naš je cilj svake godine povećavati broj sudionika. Želimo da ovo postane tradicija, nešto po čemu će se Umag prepoznati, i da iz godine u godinu s ponosom možemo reći da smo oborili vlastiti rekord. Tako da za Guinnessa i ulazak u njegovu knjigu ima još vremena. U planu je istu stvar organizirati i s odraslim plesačima, istaknuo je Možar, čija energija i predanost folkloru godinama nadahnjuju sve uzraste zaljubljenika u plesnu tradiciju.
(Foto: Folklorno društvo)
Posebnu pažnju organizatori su posvetili svakom djetetu koje je sudjelovalo tako da su svi dobili medalju za uspomenu na ovaj jedinstveni događaj.
- Folkloraši rijetko dobivaju medalje, a htjeli smo im ostaviti nešto trajno. Nešto što će možda jednog dana, kad je uzmu u ruke, ponovno probuditi sjećanja na ovo druženje u Umagu, dodao je Možar.
Osim što su sudjelovali u samom plesnom spektaklu, djeca su taj dan s folklornim skupinama nastavila nastupati na umaškom Trgu slobode, gdje su održali jednosatni kulturno-umjetnički program. Publika je s oduševljenjem pratila nastupe, a pozornicom su odzvanjali zvuci tradicijskih glazbala, pjesme i ritmovi koji su se stapali s korakom svakog plesača.
Važno je istaknuti i međunarodni karakter manifestacije. Umaški folkloraši bili su domaćini KUD-u Kvirin iz Linza (Austrija), koji broji pedesetak članova. Gosti iz Austrije već su ranije surađivali s domaćinima kroz projekt "Balunom po svijetu", još jednom idejom koju je pokrenuo neumorni Vlatko Možar. Tijekom svog boravka u Umagu, gosti su imali priliku upoznati grad, uživati u šetnjama uz obalu, kušati lokalne specijalitete i, naravno, zaplesati u najvećem dječjem kolu ikad viđenom u ovom dijelu Europe.
(Foto: Folklorno društvo)
Nakon cjelodnevnog druženja i odlične atmosfere manifestacija je na sve ostavila snažan dojam uz obećanje domaćina da će ovaj događaj postati još veći, snažniji i značajniji.
Ovo nije bio samo ples i postavljanje rekorda već i proslava bogatog nasljeđa i svjetle budućnosti, jer dok god ima djece koja s radošću oblače narodnu nošnju i igraju balun, tradicija neće nestati.
Balun je jedan od najpoznatijih i najprepoznatljivijih tradicijskih plesova Istre, koji se izvodi u paru, uz pratnju specifične istarske glazbe i svirala. Karakteristično za balun je kružno kretanje plesnog para, uz često vrlo suptilan kontakt, s naglaskom na ritmičke korake i izmjene smjera. Ples počinje polagano i dostojanstveno, a kako glazba ubrzava, tako i pokreti postaju življi i razigraniji. Balun se često izvodi uz pratnju mihova (tradicionalnog istarskog aerofona), što plesu daje poseban, gotovo hipnotički ugođaj.
(Foto: Folklorno društvo)
Ono što balun čini jedinstvenim nije samo njegova forma, već i snažna emotivna komponenta koja ples povezuje s brojnim generacijama, istarskom regijom i njenim identitetom.