(Snimila Filipa Beroš)
Dvadesetak planinara, Highlandera, globalnog planinarskog fenomena koji je nastao u Hrvatskoj, od 1. do 4. svibnja prošlo je pješice od sela Brest pod Žbevnicom do Rapca više od 85 kilometara kroz netaknute dijelove Ćićarije i Učke. Pokazali su da u svijetu u kojem je briga za okoliš sve prisutnija tema, rijetke su inicijative koje održivost ne koriste kao trend, već kao dosljednu praksu i da se riječi mogu pretvoriti u konkretne akcije, i to na terenu.
(Snimila Filipa Beroš)
Druga po redu Zero Waste ekspedicija pod Highlander imenom okupila je dvadeset planinara, među kojima su bili organizatori, ambasadori i dugogodišnji zaljubljenici u prirodu te krenulo u zahtjevnu četverodnevnu avanturu s ciljem ne proizvesti ni gram otpada i pritom iz prirode iznijeti sav otpad što zateknu kao simboličan, ali snažan doprinos očuvanju okoliša. Ekspedicija je započela pod Žbevnicom, s usponom na sam vrh Žbevnica, a nastavila se preko planinskih prijevoja Gomila i Orljak, uz noćenja kod planinarskih kuća i u posebno formiranim kampovima.
Put ih je vodio prema najskrivenijim dijelovima Učke, sve do mora kod Plomina, da bi završni dan uključio i simboličan čin čišćenja divljeg deponija na putu do Gornjeg Rapca. Sudionici su u četiri dana prešli zahtjevan i dug put noseći svu opremu na svojim leđima, od šatora i hrane do osobnog otpada. Sve se temeljilo na načelima samodostatnosti, održivosti i odgovornosti.
Spavalo se pod zvijezdama, kuhalo se bez jednokratne ambalaže, a voda se nosila u višekratnim spremnicima. Svi obroci pripremani su bez plastike, a svaki sudionik imao je zadatak da, osim svog, ponese i otpad zatečen putem. Iako je fizički izazov bio značajan, ono što ovu ekspediciju čini posebnom jest snažan edukativni i zajednički aspekt.
Svake večeri u kampovima organizirane su radionice, razgovori i neformalne diskusije o održivim praksama, kako na Highlander događajima, tako i u svakodnevnom životu. Sudionici su imali priliku iz prve ruke vidjeti kako izgleda održiva logistika u praksi, te podijeliti iskustva iz svojih zajednica. Alan Šišinački iz Rapca, Highlander ambasador i lokalni domaćin ove ekspedicije kaže:
- Zero Waste više nije daleka ideja, ona je ovdje, među nama, i postaje dio nove planinarske kulture. Ljepota ovakvih pohoda je u tome što svakoga od nas podsjećaju koliko malo treba da postanemo dio promjene.
Ne moramo čekati sustavne reforme, možemo početi od sebe, već danas, već na sljedećem izletu, poručio je Šišinački, te istaknuo kako Zero Waste ekspedicije nisu marketinški eksperiment nego ispitna platforma za održive prakse koje Highlander implementira na svim svojim događanjima širom svijeta. S više od 30 događaja godišnje, u preko 25 zemalja, uključujući SAD, Australiju, Saudijsku Arabiju, UK, Francusku, Sloveniju, Srbiju i naravno Hrvatsku, briga o okolišu postaje operativni standard.
(Snimila Filipa Beroš)
Filipa Beroš, globalna direktorica marketinga u Highlanderu dodaje:
- Zero Waste za nas nije simbolična gesta, već konkretan standard koji razvijamo kroz sve faze naših događanja. Ovakve ekspedicije nam omogućuju da na terenu lokalno testiramo održiva rješenja koja zatim uvodimo globalno, bilo da se radi o logistici bez plastike, edukaciji sudionika ili načinu kako zajedno brinemo o okolišu. Posebno smo zahvalni Alanu Šišinačkom, našem dugogodišnjem ambasadoru, koji je svojim znanjem, posvećenošću i energijom oblikovao ovaj projekt u nešto što već sada prerasta u tradiciju.
Highlander Zero Waste Istra nije samo lokalna inicijativa, to je primjer koji inspirira i postavlja nove standarde za cijelu našu globalnu zajednicu, rekla je Beroš, te istaknula da Highlander kontinuirano potiče pristup Leave No Trace, a u posljednje dvije godine ide i korak dalje promovirajući koncept Erase the Trace, kojim se sudionike potiče ne samo da ne ostavljaju otpad, već i da ponesu sa sobom ono što netko drugi možda jest.
Ova istarska avantura još jednom je potvrdila da održivost i planinarenje mogu ići ruku pod ruku kada su vrijednosti jasno definirane, a zajednica spremna djelovati.
(Snimila Filipa Beroš)