(Foto Filipa Beroš)
Od 1. do 4. svibnja skupina od dvadeset Highlander organizatora, ambasadora, ljubitelja prirode i long-distance planinara kreće u novu Zero Waste ekspediciju kroz divlju Istru - od Žbevnice u Sloveniji do Rapca.
Ova pomno odabrana ekipa imat će jasan cilj: osim što će planinariti iznimno zahtjevnim dionicama, neće stvoriti ni gram dodatnog plastičnog otpada, a usput će iz prirode iznijeti svaki pronađeni komadić smeća. Riječ je o drugom izdanju Zero Waste pohoda pod imenom Highlander, koji će se svakodnevno moći pratiti putem društvenih mreža sudionika i službenih Highlander kanala.
Alan Šišinački iz Rapca, lokalni domaćin i poznati Highlander ambasador, najavljuje:
- Istra već postaje tradicionalno okupljalište ambasadora i zaljubljenika u prirodu. I ove smo godine osmislili četiri dana koja pokazuju kako planinarenje i održivost mogu - i moraju - ići zajedno. Želimo vlastitim primjerom inspirirati druge da osvijeste svoj utjecaj na okoliš i koliko je malo truda potrebno da prirodu očuvamo za buduće generacije - kaže Šišinački, koji će sudionike ugostiti u nedjelju u svom masliniku u Rapcu.
Za logistiku i trasu pohoda zadužen je Denis Fable, planinar i trkač iz Rapca:
- Pripremili smo zahtjevnu, ali nevjerojatno lijepu rutu koja vodi kroz skrivene ljepote Ćićarije i Učke sve do mora. No prava posebnost ove avanture nije samo u prizorima, već u nastojanju da prirodu ostavimo čišćom nego što smo je zatekli - ističe Fable.
Rutu pohoda čine četiri izazovna dana:
Avantura počinje u Brestu pod Žbevnicom, s usponom na vrh Žbevnica, preko Trstenika do vrhova Gomila i Orljak, a prvo je noćenje planirano kod planinarske kuće Korita.
Drugog dana sudionici prelaze Veliki i Mali Planik, Ošalj vrh i Poklon do Babinog skloništa, gdje će biti postavljen Highlander kamp.
Treći dan vodi kroz Potrebišće, Brgodu i Juretićevo sklonište Kremenjak sve do Plomina i plaže Copacabana, gdje je predviđeno noćenje.
Posljednji dan uključuje strmi uspon na Standar, prolazak kroz sela Veli Kosi i Mali Kosi te dolazak u Rabac. Misija simbolično završava čišćenjem divlje deponije u šumi iznad Gornjeg Rapca, u masliniku gdje će se sudionici okupiti na kraju pohoda.
Ukupna dužina trase iznosi oko 85 kilometara, a sudionike očekuje zahtjevan, ali iznimno inspirativan pohod kroz neka od najskrivenijih i najljepših područja Istre.
Filipa Beroš iz Highlandera dodaje:
- Prirodu smatramo partnerom kojem dugujemo brigu i poštovanje. Potičemo sudionike da ne budu samo 'Leave No Trace', nego 'Erase the Trace' planinari - da ostave planinu ljepšom nego što su je zatekli. Organiziramo radionice i edukacije kojima gradimo zajednicu svjesnih i odgovornih outdoor entuzijasta.
U operativnom smislu stalno unapređujemo održive prakse - od korištenja spremnika za vodu i hranu u rinfuzi do gotovo potpunog ukidanja jednokratne plastike. Naš je cilj da svaki Highlander događaj bude istinski održiv - ne samo deklarativno, nego u praksi.
Highlander će ove godine organizirati više od 30 događanja u 25 zemalja - među kojima su i prvi službeni event u Saudijskoj Arabiji, povratak u Australiju te širenje na Kaliforniju s popularnim Highlander Big Bear Lake eventom. Predstoje i događaji u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Austriji te brojnim europskim destinacijama, uključujući i omiljene domaće pohode na Medvednici u lipnju i na Velebitu u rujnu.
- Iako danas okupljamo planinare iz više od 130 zemalja svijeta, naš je put započeo ovdje - u Hrvatskoj. Upravo ovdje nastavljamo testirati i razvijati ideje koje potom širimo globalno - zaključuje Filipa Beroš.
Dosad je kroz Highlander avanture prošlo više od 18.000 planinara iz više od 130 zemalja.