(Foto: Grad Poreč)
Poreč je ponovno predvodnik zelene tranzicije i novih trendova, pa je gradsko komunalno poduzeće Usluga Poreč počelo pripremu buduće realizacije projekta izgradnje fotonaponske elektrane na Velikom gradskom parkiralištu.
Parkirališta svakako imaju golem potencijal za širenje primjene obnovljivih izvora energije, posebice solarne energije. Solarna parkirališta predstavljaju inovativan pristup multifunkcionalnom korištenju ovih velikih površina, a istovremeno daju važan doprinos energetskoj tranziciji, što se uklapa u viziju o dugoročnom razvoju i održivom upravljanju resursima.
Projekt predviđa izgradnju nove čelične nadstrešnice na koju će se postaviti fotonaponski moduli za proizvodnju električne energije. Osim što će doprinijeti energetskoj neovisnosti ista će istovremeno pružati zaštitu parkiranim vozilima od različitih vremenskih uvjeta.
Trenutno je u tijeku izrada studije izvodljivosti, koju provodi Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske ( REGEA ). Kroz studiju se analiziraju različite opcije snage i kapaciteta same elektrane, uzimajući u obzir prostorne, tehničke i financijske aspekte projekta. U tom kontekstu redovito održavamo radne sastanke s ciljem usklađivanja rješenja i dobivanja što kvalitetnijeg temelja za daljnje odluke. Paralelno s izradom studije, provodi se i analiza mogućnosti sufinanciranja izgradnje elektrane sredstvima dostupnim iz nacionalnih i EU fondova.
Važno je naglasiti da će se proizvedena električna energija koristiti za naše vlastite potrebe, s ciljem smanjenja troškova poslovanja i povećanja energetske neovisnosti. Dugoročno, projektom želimo postići veću samodostatnost u opskrbi energijom i doprinijeti smanjenju emisija stakleničkih plinova.
Planirano rješenje neće utjecati na postojeći raspored parkirališta, već će ga funkcionalno nadograditi. Ukoliko se sve bude odvijalo po planu, početak realizacije projekta moguć je u zadnjem kvartalu ove godine. U ovom trenutku predviđena snaga elektrane iznosi 300 kW sa proizvodnjom električne energije do 390 MWh, ovisno o konačnim rezultatima studije.
Ovaj projekt dio je naših širih nastojanja u promicanju održivosti, energetske učinkovitosti i odgovornog poslovanja. Ovakva ulaganja doprinose ne samo zaštiti okoliša, već i kvaliteti života u lokalnoj zajednici, a proteklih 10 godina svaki od 40 projekata koji je implementiran utkan je u kreiranje porečkog puta ka klimatskoj neutralnosti i razlog zbog kojeg Poreč svojim dobrim praksama može biti inspiracija i drugim gradovima. Podsjetimo, porečke sunčane elektrane postavljene na osam javnih zgrada (škola, vrtića, sportskih dvorana), zamjenom više od 2 tisuće rasvjetnih tijela ostvaruju se uštede od 76%, implementiran je pilot projekt javnog gradskog prijevoza električnim mini busom, čime smo postali prvi takav grad u Hrvatskoj.
Također, Istra je prvu punionicu za električna vozila dobila upravo u Poreču još 2015., a vozila na električni pogon čine i 30 posto voznog parka Grada. Usluga Poreč redovito obnavlja svoj vozni park s ciljem smanjene emisije štetnih plinova i prelaska na ekološki prihvatljivija vozila, a u prošloj godini izgrađene su četiri nove punionice za električna vozila sa ukupno 8 priključnih mjesta.
Kontinuirano se ulaže i u energetsku obnovu i podizanje razine energetske učinkovitosti zgrada javne namjene i objekata kulturne baštine, a jedini smo grad u Hrvatskoj koji kroz projekt „Moj Poreč bez azbesta“ građanima sufinancira uklanjanje krovnog pokrova koji sadrži azbest. Posljednje 4 godine posađeno je više od 3.300 novih stabala, iz javnih je ustanova izbačena upotreba jednokratne plastike kao što su slamke i čaše, a u potpunosti smo sanirali nekadašnje odlagalište otpada Košambra i izgradili sustav pročistača otpadnih voda, čime štitimo naš važan resurs – more. Sve to, kao i skorašnji projekt solarne elektrane na Velikom gradskom parkiralištu, potvrđuje da Poreč nastavlja biti predvodnik zelenih politika ne samo u Istri, već i puno šire.