zavičajni program u Bujama

Učenici kroz riječi, slike, glazbu, priče i gastro ponudu prikazali svoje viđenje tradicije

| Autor: Zvonimir Guzić
(Snimio Zvonimir Guzić)

(Snimio Zvonimir Guzić)


Talijanska srednja škola - Scuola media superiore italiana "Leonardo da Vinci" Buje bila je domaćin Festivala zavičajnosti na kojem su sudjelovale sve srednje škole Istarske županije. Ukupno njih 23 predstavile su svoje projekte zavičajne tematike realizirane tijekom ove školske godine.

- Zavičajna nastava nije samo obrazovni program već temeljni alat za očuvanje naše baštine, izgradnju identiteta i poticanje ljubavi prema zavičaju pogotovo kod najmlađih.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Entuzijazam učenika

Nastavljajući u tom duhu, radost je vidjeti s kojim se entuzijazmom djeca, učenici i studenti posvećuju projektima, od glazbe i tradicionalnih jela, preko jezika i običaja, do istraživanja mitova i povijesti našeg kraja. Sretni smo što su danas gotovo sve srednje škole Istarske županije zastupljene upravo ovdje u Bujama, obogaćujući naš grad i pretvarajući ovaj kišni dan u dan znanja, dijeljenja i radosti, rekao je prilikom otvorenja manifestacije, ovogodišnji domaćin Festivala zavičajnosti, ravnatelj Talijanske srednje škole "Leonardo da Vinci" Buje Franko Gergorić.

Zbog lošeg vremena manifestacija se umjesto na otvorenom prostoru u središtu grada, održala u sportskoj dvorani Talijanske škole, što nije umanjilo cjelogodišnji trud stednjoškolaca koji su na lijepo uređenim štandovima predstaviti svoje zavičajne projekte kroz riječi, slike, glazbu, priče i gastro ponudu.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica podsjetio je kako se projekt Zavičajne nastave provodi tijekom cijele godine, a naučeno i realizirano se potom predstavi široj zajednici na Festivalima zavičajnosti. Dodao je kako će se ove godine obilježiti i 11 godina od uvođenja projekta Zavičajne nastave, te kao novitet najavio pub kviz za srednje škole.

- Jedan od ciljeva ovog projekta je da učenici upoznaju Istru koja je jako različita i zbog toga treba zahvaliti svim učiteljima i mentorima koji svojim pedagoškim radom čuvaju našu kulturnu baštinu i stare običaje, rekao je Torbica.

Kroz raznovrsne projekte, od istraživačkih tema do umjetničkih izraza s pažljivo pripremljenim radovima učenici su prezentirali specifičnosti svoga kraja.

Tako je Srednja škola Buzet prezentirala društvenu igru "Bakrena vrata - učimo o zavičaju"

- Igra se temelji na zavičajnosti i povezuje sva naselja oko našeg grada Buzeta. Slična je igri "Čovječe ne ljuti se" u koju smo ubacili glagoljicu i dodatna pitanja na karticama o našem zavičaju, rekle su učenice na štandu. Učenici Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile Pazin izveli su glazbeno scenski program "Zakantajmo Pazinci" gdje su nam uz pjesmu prezentirali i neke stare plesove.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula predstavila se s projektom "Ča su jili naši stari?!" u sklopu kojeg su izdali pravu kuharicu s tradicionalnim istarskim receptima među kojima se mogu pronaći jela poput jote, fritaje s divljim šparogama, fuži s tartufima, pljukanci s ombolom, maneštra, jaretina u padeli, istarska supa i drugi lokalni specijaliteti. U "Simbolima Istre" Pazinski kolegij - klasične gimnazije Pazin s pravom javnosti na manifestaciji su predstavili Pašaretu kao jedinstven istarski i pazinski proizvod koji postaje sve popularniji i van granica regije.

Sama implementacija projekta "Institucionalizacija zavičajnosti/zavičajne nastave" započela je u školskoj godini 2014./2015. u predškolskim ustanovama, a nastavljena je sljedeće godine u osnovnim školama te u 2016./2017. uvedena i u srednje škole. Broj ustanova i sudionika se povećavao iz godine u godinu, tako da su danas obuhvaćene gotovo sve ustanove na području Istarske županije koje se bave odgojem i obrazovanjem mladih, a plan je da se priključe i visokoobrazovane ustanove i fakulteti.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

- Na ovakvim manifestacijama učenici imaju mogućnost pokazati ostalim kolegama koje projekte su tijekom godine istraživali. Mislim da je ideja Zavičajne nastave pogođena i zbog toga što djeca ne uče doma na klasičan način, već idu vani i istražuju svoj kraj u kojem žive. Demografska slika naše Istre se polako mijenja, sve više ljudi dolazi izvana i sve manje djece imaju mogućnost pitati starije generacije u obitelji koje bi im mogle ispričati kako se nekada živjelo i što se nekada radilo u Istri. Zato se kroz ovaj projekt imaju priliku upoznati s kulturnom baštinom i starim običajima kraja u kojem žive i odrastaju.

Zavičajna nastava kao takva raste iz godine u godinu, te se nadograđuju sadržaji i uvijek se nudi nešto novo. Prije mjesec dana imali smo i predstavljanje nove didaktičko-metodičke igre "Tragom kaštela" koju su osmislili učenici Srednje škole iz Labina, prošle godine je bila predstavljena igra "Homo u Hum" u sklopu osnovnih škola, tako da je to projekt koji živi i razvija se iz godine u godinu što pokazuje vrijednost same inicijative. Znamo koliko Istarska županija promovira i čuva priču o istarskom identitetu i ovo je jedan od načina da se on prenese na mlađe generacije, rekla je zamjenica župana Jessica Acquavita.

U sklopu Festivala bila je organizirana i interpretacijska šetnja bujskim Starim gradom u pratnji vodiča gdje su se učenici iz ostalih krajeva Istre mogli upoznati s poviješću i prirodnim krajolikom Buja.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Tradicijski običaji i baština

I sam gradonačelnik Buja došao je pozdraviti učenike i zavičajni skup istaknuvši da se radi o hvalevrijednoj inicijativi Istarske županije koja radi odličan posao na očuvanju starih tradicijskih običaja i kulturne baštine.

Riječ je o jednom od županijskih projekata koji je najbrže prihvaćen i prigrljen od djece i mladih te njihovih učitelja i nastavnika, kao i šire javnosti. Projektom "Institucionalizacije zavičajnosti/zavičajne nastave Istarske županije" želi se razviti osjećaj pripadnosti djece i mladih zajednici kroz promatranje, učenje i otkrivanje Istre u svim njezinim posebnostima. Upravo iz tog razloga, posebna pozornost je posvećena lokalnim govorima tj. dijalektima te lokalnoj i zavičajnoj povijesti, običajima i tradiciji, kojima zbog globalizacije prijeti odumiranje.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Ovaj projekt gradi osjećaj pripadnosti, njeguje kulturnu baštinu i razvija svijest o ljepoti vlastitog teritorija od ranog djetinjstva do srednje škole i dalje.

Srednje škole i projekti zavičajnosti s kojim su nastupili na Festivalu u Bujama

1. Gospodarska škola Buje: Zlatne kapi Bujštine

2. Srednja škola Buzet: Društvena igra Bakrena vrata - učimo o zavičaju

3. Srednja škola Mate Blažine Labin: Smo vas prišli zvat na pir

4. Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula: Ča su jili naši stari?! Povijest istarske gastronomije

5. Talijanska srednja škola - Scuola media superiore italiana Rovinj - Rovigno: Vodič zaštićenih, otrovnih i invazivnih vrsta sjevernog Jadrana

6. Ekonomska škola Pula: Istra u prahistoriji

7. Talijanska srednja škola - Scuola media superiore italiana "Leonardo da Vinci" Buje - Buie: Istarska arheološka nalazišta iz antike i srednjeg vijeka

8. Škola za odgoj i obrazovanje Pula: Muka na banak

9. Pazinski kolegij - klasična gimnazija Pazin s pravom javnosti: Simboli Istre - Pašareta

10. Talijanska srednja škola Dante Alighieri – Scuola Media Superiore Italiana "Dante Alighieri" Pula – Pola: Stopama Richarda Francisa Burtona

11. Srednja škola Mate Balote Poreč: Le mule de Parenzo e del meraviglioso paese

12. Medicinska škola Pula: Trgovci vremenom

13. Industrijsko – obrtnička škola Pula: Zidanje kamenom u Istri

14. Turističko ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč: Istra kroz korake baluna

15. Srednja škola Zvane Črnje Rovinj: Veslački klub Arupinum

16. Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile Pazin: Zakantajmo Pazinci

17. Strukovna škola Pula: Blagdanske delicije Istre

18. Srednja Škola "Vladimir Gortan" Buje: Gen Ž-razvoj položaja istarskih žena u obitelji i društvu

19. Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula: Renesansa u Istri

20. Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj: Kad nam muzej predloži jelovnik...

21. Tennička škola Pula: I zidovi pričaju

22. Glazbena škola Ivana Matetića-Ronjgova Pula: Tradicijske glazbe Istre

23. Gimnazija Pula: Saveznička vojna uprava u Puli 1945.-1947.

*Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter