Na Trgu slobode u Poreču, pred brojnim građanima, posjetiteljima i sudionicima iz svih krajeva Istre i šire regije, svečano je obilježen 10. Festival multikulturalnosti Istarske županije - manifestacija koja već cijelo desetljeće slavi ono po čemu je ova regija jedinstvena u Republici Hrvatskoj: skladan suživot različitih naroda, jezika i kultura.
Posebno dojmljiv trenutak bio je rezanje velike obljetničke torte, koje su zajedno upriličili župan Boris Miletić, gradonačelnik Poreča Loris Peršurić, zamjenica župana Jessica Acquavita te pročelnica županijskog Upravnog odjela za talijansku nacionalnu autohtonu zajednicu, nacionalne manjine i mlade Tea Batel. Tortu su potom podijelili prisutnim građanima, simbolično potvrđujući vrijednosti raznolikosti, kulturnog suživota i zajedništva koje su temelj identiteta Istre.
(Snimio Milivoj Mijošek)
- Već deset godina ovaj dan posvećujemo našim nacionalnim manjinama koje dobivaju priliku predstaviti svoju kulturu, običaje i gastronomiju kako našim sugrađanima, tako i posjetiteljima. Naša različitost je naše bogatstvo, a suživot - temeljna vrijednost.
U vremenu kada Europa ponovno svjedoči ratnim sukobima, s ovakvih okupljanja šaljemo snažnu poruku mira i zajedništva, istaknuo je župan Miletić, dodavši kako Festival svake godine seli u drugi grad s ciljem da se multikulturalnost osjeti širom Istre.
Ovogodišnji Festival ponovno je okupio brojne sudionike iz različitih zajednica, zemalja i kulturnih udruga koje djeluju u regiji. Na pozornici se predstavilo 11 udruga nacionalnih manjina koje aktivno djeluju u Istarskoj županiji, među kojima su: KUD "Bosna" i Bošnjačka nacionalna zajednica Pule i Istarske županije, Srpsko kulturno društvo "Nikola Tesla", Mađarsko kulturno društvo "Moricz Zsigmond", Slovensko kulturno društvo "Istra", Makedonsko kulturno društvo "Sv. Kiril i Metodij", Društvo perojskih Crnogoraca "Peroj 1657", Srpski kulturni centar u Istri, Zajednica Srba u Istri i Zajednica Albanaca Istarske županije.
(Snimio Milivoj Mijošek)
Zamjenica župana Acquavita naglasila je kako manjinske udruge svojim predanim radom, integriranošću u lokalnu zajednicu i njegovanjem vlastitih vrijednosti doprinose rastu i prepoznatljivosti Festivala iz godine u godinu.
Brojni štandovi s gastro ponudom, etno nošnjama i suvenirima bili su raspoređeni oko trga, omogućivši posjetiteljima degustaciju delicija pripremljenih prema autohtonim receptima, uz bogatu ponudu domaćih pića i rukotvorina.
- Festival je kroz desetljeće prerastao u tradiciju. Ove godine sudjeluje više od 250 članova manjinskih udruga, što potvrđuje njegovu važnost. Manifestacija pruža prostor za prezentaciju nacionalnih jela, nošnji, publikacija i cjelokupne kulturne baštine.
Istra je primjer multikulturalnosti ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europi, istaknula je pročelnica Batel, dodajući kako završni zajednički ples svih zajednica u narodno kolo simbolizira snagu zajedništva u različitosti.
(Snimio Milivoj Mijošek)
Festival je otvorila Nacionalna zajednica Bošnjaka Istre, jedna od najstarijih udruga koja ove godine slavi 30 godina postojanja. Slovensko kulturno društvo "Istra", koje obilježava 24 godine djelovanja, najveća je manjinska zajednica u Istri i četvrta u Hrvatskoj. Mađarsko kulturno društvo "Moricz Zsigmond" iz Pule oduševilo je veselim i razigranim nastupom, a njihova predsjednica Maša Žužana istaknula je kako folklorna sekcija okuplja pripadnike različitih nacionalnosti, što dodatno obogaćuje njihov rad.
Srpska manjina predstavila se s čak tri udruge koje njeguju kulturnu autonomiju, vjeru, običaje i tradiciju. - Ovaj festival potvrđuje da smo integrirani u sva društvena zbivanja. Daje nam dostojanstvo i motivaciju za daljnji rad.
Hvala Istarskoj županiji na podršci, izjavio je Milan Rašula iz Srpskog kulturnog centra Pula. Predsjednik Zajednice Srba u Istri, Rajko Mrkojević, dodao je kako su izuzetno zadovoljni trenutnom političkom situacijom u županiji te istaknuo punu podršku županu Miletiću.
Program je obilježila atmosfera međusobnog uvažavanja i poštovanja, a Festival je zaključen tradicionalnim narodnim kolom svih prisutnih zajednica - simboličnim krugom koji jasno pokazuje da različitost nije prepreka, već most koji povezuje.
(Snimio Milivoj Mijošek)
(Snimio Milivoj Mijošek)
(Snimio Milivoj Mijošek)
(Snimio Milivoj Mijošek)
(Snimio Milivoj Mijošek)
(Snimio Milivoj Mijošek)