KONFERENCIJA GLASA ISTRE "GREEN ISTRIA: ODRŽIVI TURIZAM"

VELIKA FOTOGALERIJA / O izazovima istarskog turizma: Bez okolišne održivosti nema ni ekonomske

| Autor: Doria Mohorović, Jelena Milović


Danas je u pulskom Grand Hotelu Brioni održana treća konferencija Green Istria 2030. u organizaciji Glasa Istre, a ovog se puta raspravljalo o jednom od najvažnijih izazova za Istru — održivom turizmu. Nakon rasprava o željezničkoj integraciji i zelenom razvoju, te o samoodrživoj istarskoj poljoprivredi na rujanskom skupu u Poreču, današnja konferencija okupila je brojne stručnjake i lokalne lidere koji su diskutirali o budućnosti i zaokretu istarskog turizma.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

Istra, koja danas broji oko 200 tisuća stanovnika, tijekom turističke sezone doživljava četverostruko povećanje broja ljudi u gradovima, s gotovo pola milijuna turističkih kreveta. Taj sezonski pritisak ozbiljno opterećuje infrastrukturu, od vodovoda i kanalizacije do prometa i odvoza otpada. Kako je moderator konferencije Mislav Togonal istaknuo uvodno na skupu, svjedočimo "naseljima duhova", zgradama apartmana koje su ispunjene samo tijekom dva ljetna mjeseca, dok ostatak godine ostaju prazne i puste, ugašenih svjetla i spuštenih roleta.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

Brojni stručnjaci i predstavnici lokalne zajednice, uključujući istarskog župana Borisa Miletića, direktora Hrvatske udruge turizma Veljka Ostojića, člana uprave ACI-ja za financije, korporativno pravo i ljudske resurse Ivana Heraka, Slaviju Jačan Obratov, direktoricu razvoja brenda i turističkih proizvoda HTZ-a, Sanju Cinkopan Korotaj, direktoricu Turističke zajednice grada Pule, Vesnu Cetin Krnjević, voditeljicu Službe u sektoru za fondove EU, otvoreno su raspravljali o izazovima koje masovni turizam donosi Istri. Konferenciji su prisustvovali i predstavnici lokalnih turističkih zajednica, istarskog i pulskog Vodovoda, turističkih udruženja, gospodarstva.

Otvorila su se, među ostalim, pitanja gdje je kraj nekontroliranom rastu kapaciteta, hoće li novi Zakon o turizmu stati na kraj takvom dugoročnom uništavanju naših najljepših destinacija te može li porez na nekretnine promijeniti stanje stvari ili je to tek minimalno oporezivanje.

Uvodno je prisutne u ime domaćina pozdravila Tea Tidić, vršiteljica dužnosti glavne urednice Glas Istre, koja je kazala da se o turizmu u Istri puno i često govori, a osobito o tome progovaraju oni čija se svakodnevnica radikalno promijeni svake godine u špici turističke sezone.

- Istra se može pohvaliti brojnim superlativima kad je turizam u pitanju – impresivne su turističke brojke noćenja koja se ostvaruju svake sezone, kao i milijuni turista koji svake godine odabiru upravo Istru za mjesto svojeg odmora. Međutim, činjenica jest da ovakav, sve masovniji turizam, Istra sve teže podnosi. Prvenstveno zbog infrastrukture, a budimo realni, Istra je u turističkom smislu daleko od regije koja može podnijeti masovni turizam – jer, upravo zbog svog specifičnog, "boutique" ozračja, Istra je privlačna i intrigantna za milijune posjetitelja koji ovdje pristižu iz cijelog svijeta. A da bi očuvali upravo te posebnosti Istre, sve češće se kao jedini mogući smjer razvoja spominje održivi turizam, istaknula je Tidić.

Predstavnik resornog Ministarstva, ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije pri Ministarstvu turizma i sporta Slavko Štefičar pohvalio je inicijativu organizacije ove važne konferencije. Apostrofirao je turizam kao važnu temu te naglasio kako je riječ o strateškoj grani, ne samo zbog BDP-a, nego zato što se učinci turizma prelijevaju na sve sektore.

- Turizam je u Hrvatskoj uspješna priča i mislim da nema sektora i poslodavca koji u kontinuitetu isporučuje takve brojke i da one stalno rastu. Naravno, s nekim brojkama nismo presretni kad govorimo o nekim destinacijama, ali kad gledamo globalno usuđujem se reći da je turizam uspješna priča. Međutim unutar te uspješne priče, kad govorimo kao "svoji svojima", moramo se osvrnuti na probleme koje imamo i koje smo svi prepoznali. Postavili smo strateški okvir, iz kojeg je uslijedio i zakonodavni okvir te se on u ovom mandatu, nakon postavljanja, operacionalizira. Stupili su na snagu i podzakonski akti koji doista mijenjaju dosadašnji način promišljanja i upravljanja turizmom.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

Zajedno sa zakonima koja donose i druga ministarstva; financija i graditeljstva, koja govore o nekim drugom aspektima upravljanja našim prostorom, nekretninama i oporezivanju određenih djelatnosti, smatram da imamo jedan okvir u kojem svi imamo zadaću. Istra je predvodnik u razvoju i prepoznavanju trendova u turizmu, pa iako smo do sada rasli i bili uspješna priča, da bi opstali i dalje te govorili o uspješnoj priči, moramo se promijeniti i ta promjena je počela. Ona ne može završiti u dva dana i taj proces će trajati stalno. Moramo preispitati poslovanje, a ono što ministar stalno ističe - što dajemo za koju cijenu, a to je i ključ odgovora za ono što nam slijedi. Održivost ne trebamo gledati samo u okolišnoj održivosti, iako kao ravnatelj prvenstveno govorim upravo o njoj, ali bez nje nema ni ekonomske održivosti, rekao je Štefičar.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter






}