Ovogodišnji laureati (Snimila: Gordana Čalić Šverko)
Dan Općine Tinjan utvrđen je općinskim statutom u spomen na 1945. godinu kada je Tinjan oslobođen od fašizma.
- Od oslobođenja Tinjana do danas, Tinjanština i generacije njezinih stanovnika proživjeli su niz promjena, međutim uvijek u težnji za razvojem svog kraja i boljom kvalitetom života. Proglašenje Tinjana jedinicom lokalne samouprave 1993. godine znatno je doprinijelo mogućnosti realizacije tih težnji, poručio je načelnik Goran Hrvatin na svečanoj sjednici Općinskog vijeća kojom je obilježen općinski praznik.
Goran Hrvatin (Snimila: Gordana Čalić Šverko)
U kratkom osvrtu na proteklo razdoblje i realizirane projekte, Hrvatin je istaknuo da je u suradnji s ŽUC-om asfaltirana cijela dionica ceste Srbinjak-Mofardini u dužini od 3 kilometara, obnovljena i opremljena zgrada DVD doma u Muntrilju uz sufinanciranje EU fondova po natječaju LAG Središnja Istra. Izgrađen je dječji vrtić te je u tijeku projektiranje nadogradnje zgrade za još jednu jasličku skupinu. U tijeku je postupak ishođenja građevinske dozvole za izgradnju raskrižja skretanja za Muntrilj na državnoj cestti DC48 te projektiranje raskrižja za Kringu u suradnji s Hrvatskim cestama. Ishođene su lokacijske dozvole za sustav odvodnje Tinjan I, Tinjan II i Muntrilj, s time da je za Tinjan II u tijeku ishođenje građevinske dozvole koji postupak se vodi u suradnji s Uslugom odvodnja Pazin.
U Općini Tinjan, kazao je Hrvatin, nadaju se da će uskoro biti dovršeno opremanje Hiže istarskog pršuta kako bi se konačno cijeli objekt stavio u krajnju funkciju, a projekt je prijavljen na nacionalni javni poziv te se očekuju rezultati natječaja.
- Na našem području puno je ambicioznih malih i srednjih poduzetnika različitih branši te OPG-ova koji su nositelji gospodarskog razvoja, a tu je i nezaobilazni turizam. Možemo biti ponosni na rezultate turističkih sezona i činjenicu da je naša općina svake godine sve posjećenija. U funkciji je više od tristo kuća za odmor, dva kampa u domaćinstvima te je pred otvaranjem i klasični kamp, imamo adrenalinski park, tri ugostiteljska objekta, a još dva su pred otvaranjem. Drago mi je da mladi ostaju živjeti na ovom području, da se useljavaju obitelji jer je to pokazatelj da smo kvalitetna sredina za življenje. Kao zajednica smo složni te se međusobno i međugeneracijski podržavamo, poručio je Hrvatin. Najavio je potom predstojeće manifestacije, Ljetni festival istarskog pršuta sredinom srpnja, Ljeto u Tinjanu, te najznačajniju općinsku manifestaciju ISAP kojemu je ovo 16 godina, a održat će se od 18. do 20. listopada gdje će Tinjan, "općina istarskog pršuta" ponovo imati priliku ugostiti proizvođače i ljubitelje nadaleko poznate delicije.
- Danas stojimo ovdje kao čuvari nasljeđa, ali i kao graditelji budućnosti u kojoj će naša općina napredovati. Nas Tinjance, Križance i Muntriljce uvijek je krasilo posebno zajedništvo i suradnja. Iz te povezanosti proizašle su mnoge dobre stvari, o čemu svjedoči i rad Općinskog vijeća u kojem se sve važne odluke donose jednoglasno jer je svakom vijećniku, bez obzira kojoj političkoj opciji pripadao, na srcu prije svega dobrobit naših ljudi, naše općine, našeg kraja, kazao je predsjednik Općinskog vijeća Igor Antolović.
Općinski praznik čestitali su dožupanica Jessica Acquavita i županijski vijećnik Bjelovarsko - bilogorske županije Marijan Sabolović koji je prenio pozdrave svih žitelja i vodstva Općine Veliko Trojstvo.
Odlukom Općinskog vijeća dodijeljene su dvije zahvalnice, tri plakete i jedna povelja Općine Tinjan. Za postignute rezultate na unaprijeđenju sporta zahvalnicu je dobio Lukas Banko, učenik osmog razreda Osnovne škole Vladimira Nazora Pazin, Područne škole Tinjan. Zahvalnicu za postignute rezultate na raznim natjecanjima, ponajviše onima iz matematike, informatike, fizike, robotike te talijanskog jezika, dobio je i Jan Runko, također osmaš Područne škole Tinjan.
Plaketu Općine Tinjan, za doprinos u području kulture dobio je Benjamin Šuran, 23-godišnji talentirani operni pjevač, hrvatski bas-bariton koji je stekao široko priznanje svojim iznimnim sposobnostima, te je dobitnik brojnih nagrada i priznanja u zemlji i inozemstvu. Član je Opernog studija Hrvatskog kazališta u Zagrebu. Trenutno je student Muzičke akademije u Zagrebu pod vodstvom profesora Alexea Tanovitskog. Plaketa za doprinos unaprijeđenju sporta otišla je u ruke Sandija Milohanića, poznatog tinjanskog sportaša kojemu su izazov zahtjevne trail utrke. Plaketu za doprinos u promoviranju nematerijalne kulturne baštine dobio je Ljubo Milohanić, dugogodišnji tinjanski pljočkar i predsjednik Pljočkarske udruge "Grota" Tinjan.
Za dugogodišnju suradnju i značajan osobni doprinos promociji Općine Tinjan u području kulturne baštine i turizma kroz novinarsko i književno stvaralaštvo, Povelju Općine Tinjan posthumno je dobio poznati istarski novinar Davor Šišović, koji je godinama oduševljavao svojom svestranošću, kao i ljubavlju prema istarskoj tradiciji i običajima te kulturi i književnosti općenito. Općinsko priznanje preuzele su njegove kćerke Valentina Babić i Maja Šišović.
U povodu općinskog praznika svečano je otkrivena skulptura "Obilježavanje pobune žena Tinjana 1931. godine", koju je na vidikovcu spod ladonja podignula Općina Tinjan. O ovom su povijesnom događaju govorile predstavnica udruge Zavičajna zbirka Depiera Nina Brečević i istaknuta aktivistica za ljudska prava, jedna od osnivačica Ženske mreže Hrvatske Biserka Momčinović, ujedno i pokretačica inicijative za trajnim obilježavanjem pobune žena Tinjanštine.
Otkrivena skulptura u spomen na pobunu žena Tinjanštine 1931. g. (Snimila: Gordana Čalić Šverko)
- Prvi puta naša je udruga, Zavičajna zbirka Depiera, 2022. godine, upravo na poticaj Biserke Momčinović i uključivanjem umjetnika Josipa Pina Ivančića, obilježila Bunu tinjanskih žena, kada se i rodila ideja o trajnom obilježavanju ovog događaja. Zahvalni smo Općini Tinjan koja je potom to prepoznala kao važan povijesni događaj i odlučila ga trajno obilježiti u suradnji s našom udrugom. U studenom 1931. godine dogodila se oružana pobuna u kojoj su sudjelovale isključivo žene. Žene su, suočene s izazovima poput lošeg godišnjeg prinosa, općeg siromaštva i visokih nameta, odlučile djelovati. Uzele su alate: grablje, vile, kosire, maršane, rankune i hrabro krenule prema zgradi općinskog načelnika. Pobuna je na kraju imala pozitivan ishod jer je rezultirala smjenom načelnika. Buna je bila motivirana ekonomskim razlozima, ali bila je usmjerena protiv ugnjetavanja koje je fašistička vlast tada u cijeloj Istri provodila. Ovaj događaj se u literaturi često spominje i stavlja uz bok drugim antifašističkim bunama od Labinske republike i Proštinske bune do Pazinskih odluka, prenijela je Nina Brečević.
(Snimila: Gordana Čalić Šverko)
U prigodnom programu nastupili su Elis Lovrić, mali folkloraši udruge Kumpanija kosirići te Benjamin Šuran koji se predstavio izvedbom arije iz opere Faust.