(Foto: TZ Središnje Istre)
Upravni odjel za turizam Istarske županije već pet godina provodi javni poziv za poticanje turističkih proizvoda i projekata na turistički manje razvijenim područjima Istarske županije te je u 2023. godini za poticanje razvoja turističkih proizvoda i projekata specijalnih interesa, kroz tri mjere dodijelio 17 potpora u ukupnom iznosu od 73.600 eura
- Ovim potporama cilj je poticanje na razvoj javne turističke infrastrukture i podizanje kvalitete turističkih proizvoda na turistički manje razvijenim područjima kako bi Istra bila jedinstvena destinacija s minimalnim razlikama u kvaliteti proizvoda. Osim toga, izrazito nam je važna turistička valorizacija autohtonih vrijednosti, istarske tradicije, kulture i običaja, kako bi turistima pružili jedinstveni i autentični doživljaj Istre, kazala je pročelnica Upravnog odjela za turizam Nada Prodan Mraković.
Od projekata kojima se potiče razvoj outdoor i aktivnog turizma realiziran je projekt nadogradnje i uređenje pješačke Staze kalića i bukaleta, ukupne vrijednosti 7.100 eura, za što je Turističkoj zajednici Općine Sveta Nedelja odobreno 5.300 eura.
U sklopu projekta istražena je tematika te su osmišljeni tekstovi za interpretativne table i aplikaciju staze Kalića i bukalete, osmišljen je idejni koncept i izvedba za grafički dizajn za table, te grafička personalizacija aplikacije, konceptualizirana je i izrađena aplikacija za stazu Kalića i bukalete, te odrađen niz drugih aktivnosti.
Općini Svetvinčenat je odobreno pet tisuća eura za realizaciju projekta Srednjovjekovne tajne u sklopu kojeg je opremljen fitness park u sklopu istoimene pješačke staze broj 771, dužine 10,3 kilometara, kružnog oblika koja započinje i završava u mjestu Svetvinčenat. Općina Tinjan dobila je 3.800 eura za označavanje poučne pješačke staze pod nazivom »Staza ljekovitog bilja Josip Vidau«. Staza je dobila ime po svećeniku koji je tri desetljeća bio župnik u Kringi, te kasnije u Humu, gdje je kao travar i poznavatelj pučke medicine koji je liječio ljude ljekovitim travama i čajevima, te je u narodu prozvan kao »izumitelj« biske.
(Foto: TZ Središnje Istre)
Na području Općine Lupoglav izvršeno je čišćenje, uređenje i označavanje Pješačke kružne staze Lupogliano Mahrenfels, dužine 12 km, koja se kreće od Lupoglava, preko Semića i Krasa, s povratkom u Lupoglav. Za ovaj projekt, ukupne vrijednosti 3.135, općini je odobreno 2.200 eura.
Općini Barban je odobreno 1.900 eura za označavanje pješačke staze »Tepla stran Puntera - Blaz« i biciklističke staze »Izgubljene krune kralja Tomislava«, a Općini Cerovlje 13 tisuća za projekt Uređenja kalvarije u Pazu, mjestu povijesnog značaja koje se nalazi u ruralnom području Istre, s ciljem promocije religijskog i kulturnog turizma.
Turističkoj zajednici Općine Vižinada dodijeljeno je 3 tisuće eura za projekt vrijedan 5.848 eura pod nazivom Taste and Paint radionice u centru za posjetitelje Maraston kojim se potiče razvoj eno gastronomskog turizma.
Od projekata kojima se unaprjeđuje javna turistička infrastruktura realiziran je projekt uređenja izletišta Bolobonski puči, za koji je Općina Pićan dobila 2 tisuće eura. Projekt sa sastojao od čišćenja tri jezerca i okolnog područja od visokog i niskog raslinja, sadnje prigodnih biljnih vrsta, postavljanja drvenih informativnih ploča te opremanja izletišta prigodnim klupama i stolovima za odmor. Ukupna vrijednost projekta je 3.563 eura.
Turističkoj zajednici općine Motovun je dodijeljeno pet tisuća eura za uređenje vidikovca Rotonda u Motovunu. Projektom ukupne vrijednosti 7.411eura izvršeni su pripremni radovi izravnanja podloge, postavljanja geotekstila i nasipavanja oblutaka, zatim ugradnja betonskog rubnika s prilazom za osobe s invaliditetom, dekorativno osvjetljenje stabla, zidića i samog prostora podnim LED rasvjetnim tijelima te postavljanje dviju informativnih ploča, kružne klupe i koša za selektiranje otpada.
Općina Grožnjan dobila je dvije tisuće eura za projekt Opremanje terase Balvan City kojim se s ukupno 3.681 eura nabavilo i na Terasu Belvedere postavilo devet kompleta drvenih stolova s klupama za potrebe kvalitetnije organizacije manifestacija na toj lokaciji. Projekt pridonosi produženju turističke sezone i razvoju cjelogodišnjeg turizma jer daje mogućnost razvoju novih održivih kulturnih resursa i manifestacija u funkciji turizma.
Nada Prodan Mraković (Arhiva Glasa Istre)
Javna ustanova u kulturi Interpretacijski centar Vlaški puti provela je nastavak projekta uređenja i opremanja Interpretacijskog centra Vlaški puti te tematskih staza Putevi kontrabanda, ukupne vrijednosti 1.725 eura. Na odmorištu–vidikovcu je postavljen photo point te su na početku staze ispred Ekomuzeja postavljeni stolovi i klupe za posjetitelje te za organiziranje radionica, prezentacija, filmskih projekcija na otvorenom i drugo, kako bi obogatili ponudu. Projekt je sufinanciran s 1.500 eura.
Turističkoj zajednici općine Kršan dodijeljeno je također 1.500 eura za projekt Interaktivna virtualna tura kroz Stari grad Plomin, vrijednosti 2 tisuće eura. Projektom se posjetiteljima i lokalnim stanovnicima nudi novi, zabavan i koristan doživljaj u destinaciji i pruža se bolji uvid u ponudu destinacije kroz inovaciju i digitalizaciju, te praćenje posjećenosti pojedinih lokacija grada. Zbog velikog broja stranih posjetitelja napravljen je prijevod svih točaka, te je snimljen glas vodiča na engleski, njemački i talijanski jezik.
S ciljem poticanja razvoja pristupačnog turizma prilagodbom postojeće ili kreiranjem nove inkluzivne turističke ponude potporu u iznosu pet tisuća eura dobila je Općina Lanišće za projekt prilagodbe i osiguranje pristupačnosti ulaza u Info interpretacijsku točku u Račjoj Vasi osobama s invaliditetom ukupne vrijednosti 7.419 eura.
U sklopu projekta su izvršeni građevinsko-obrtnički radovi na prilagodbi i osiguranju pristupačnosti objektu: na bočnom ulazu izvedeni su armirano-betonski radovi te postava i ugradnja tlakavca, dok je na glavnom ulazu saniran postojeći podest i stepenice koje su obložene kamenim opločenjima na kojima je ugrađena ograda od kovanog željeza.
Turistička zajednica Središnje Istre je sa sedam tisuća eura provela nastavak uređenja izletišta Središte Istre, koji je sufinanciran s 4.800 eura. Projektom je izvršeno čišćenje, košnja i priprema terena, zatim je postavljena drvena pergola koja se prekrila trstikom, drveni stol i dvije drvene klupe s metalnim nogama, te je postavljena taktilna informativna tabla na Brailleovom pismu veličine 70x50 cm na hrvatskom i engleskom jeziku za slijepe i slabovidne osobe.
Grad Pazin je nastavio razvijati sustav signalizacije i interpretacije stare gradske jezgre, a projektom je postavljen peti punkt interpretacije i prezentacije legendi i priča Pazina i Istre. Na Starom trgu u starogradskoj jezgri Pazina postavljena je interpretacijska ploča s reljefno izrađenim ulicama i tekstovima na engleskom i hrvatskom jeziku, a koja je prilagođena slabovidnim i slijepim osobama Brailleovim pismom.
Ploča obuhvaća oznake ulica i oznake za objekte kulturne baštine, te orijentacijsku kartu i tekstualni sadržaj koji govori o povijesti ovog dijela grada Pazina. Projekt ukupne vrijednosti 4.287 eura sufinanciran je s tri tisuće eura.
Općini Ližnjan je dodijeljeno 1.600 eura za realizaciju projekta Uklanjanje prostornih barijera – prilagodba prilaznog puta do TZ-a Općine Ližnjan. Projektom ukupne vrijednosti 2.070 eura izvršeni su potrebni iskopi, uređenje staze, ugradnja geotekstila, izrada nosive podloge staze, nasipavanje podloge i oblaganje površine.
S ciljem jačanja brenda Istre u segmentu Razvoj interaktivnih digitalnih sadržaja, dodijeljeno je 13.000 eura projektu tvrtke Red Martyr Entertainment pod nazivom The Book of Mi: Istria. Projektom se razvija video igra s radnjom koja se odvija u 17. stoljeću na području Istre. Glavni zaplet u igri veže se uz legendu o Jure Grandu, prvom vampiru na europskom tlu. Igra započinje u Kringi te se širi na cijelo područje istarskog poluotoka koji čini »svijet« u igri.
U sklopu mjere "Poticanje razvoja selektivnih oblika turizma kao što su outdoor, aktivni i sportski turizam, izletnički (touring), kulturni i vjerski turizam, enogastronomski, kongresni i wellness turizam, s pripadajućom javnom turističkom infrastrukturom", dodijeljeno je 46.200 eura za 12 projekata, kroz "Poticanje razvoja pristupačnog turizma prilagodbom postojeće ili kreiranjem nove inkluzivne turističke ponude" dodijeljeno je 14.400 eura za 4 projekata, dok je u okviru mjere "Jačanje brenda Istre u segmentu razvoja digitalnih interaktivnih sadržaja" dodijeljeno 13.000 eura za jedan projekt.