(Arhiva Glasa Istre)
Međunarodna suradnja i EU projekti već dulje vrijeme značajan su izvor financiranja kvalitetnih razvojnih projekata u Istarskoj županiji, a mnoge od tih projekata, u suradnji s gradovima, općinama i gospodarstvom, provela je Istarska razvojna agencija. Zbog toga se s punim pravom može reći da su zahvaljujući EU projektima u IDA-i ne samo doprinijeli samoodrživosti agencije, već i značajno doprinijeli razvoju poduzetništva i obrtništva u Istarskoj županiji.
I ova godina započela je ubrzanim korakom po pitanju EU projekata, budući da je uz postojeći projekt koji je u provedbi, započela i provedba pet novih projekata odobrenih za financiranje u sklopu programa INTERREG V-A Italija – Hrvatska i INTERREG VI-B - IPA Adriatic Ionian - ADRION.
- Trenutno je u provedbi šest europskih projekata koji imaju vrijednost veću od deset milijuna eura, od čega je za IDA-u odobreno ukupno 1,5 milijuna eura. Rezimirajući dosadašnje projektne uspjehe, IDA je od svog osnivanja provela 60 EU projekata ukupne vrijednosti više od 87 milijuna eura, od čega je za IDA-u odobreno devet milijuna eura. U fazi kandidature trenutno imamo dva projekta u sklopu programa međunarodne suradnje INTERREG Slovenia – Hrvatska. Svi EU projekti sufinancirani su bespovratnim sredstvima Istarske županije i Europskog fonda za regionalni razvoj, ističe direktor Istarske razvojne agencije dr. sc. Boris Sabatti.
Od projekata koji su u provedbi od početka protekle 2023. godine, izdvojio je projekt "SUSTANCE - Sustainable Transport Solutions And Innovative Governance Schemes For Improving Connectivity In Central Europe", ukupne vrijednosti 2 milijuna eura, koji se financira putem programa prekogranične suradnje INTERREG Central Europe. U projektu SUSTANCE aktivnosti IDA-e usmjerene su na povezivanje ruralnih područja Istarske županije s glavnim prometnim koridorima i središtima kombinacijom više oblika prijevoza, a testirana su i nova prometna rješenja poput usklađivanja voznih redova, uvođenja IT rješenja s ciljem učinkovitijeg informiranja putnika te promocije prekograničnih multimodalnih usluga.
(Arhiva Glasa Istre)
Cilj projekta je poboljšati pristupačnost ruralnih i udaljenih područja s glavnim prometnim koridorima i središtima korištenjem alternativnih oblika prijevoza stanovnika i turista, kao i promjenu u navikama istih.
Pet novih projekata krenulo je u provedbu početkom ove godine u sklopu programa INTERREG V-A Italija – Hrvatska i INTERREG VI-B - IPA Adriatic Ionian – ADRION.
Radi se o projektima "ToFoLa_ADRIA - Tourism in the forests and green lagoons of the Adriatic through historic wooden boats", "Best4.0 - Blue Economy Sectors Digital Transformation towards Industry 4.0", "TRANSPONEXT - Next generation in the transport of goods", "MISSION - Multidisciplinary strategIc partnerShip providing innovative Solutions to reduce pOllutants dispersioN in water" i "IN4Blue - Social impact INcubators FOR strenghtening the capacity of Adriatic region to support the sustainable industry transformation of the BLUE economy sector".
Projekt ToFoLa_ADRIA usmjeren je na razvoj novih turističkih proizvoda temeljenih na povijesti brodogradnje tijekom razdoblja Serenissime, odnosno vladavine Republike Venecije na ovim prostorima, s ciljem diversifikacije trenutne turističke ponude na sjevernom jadranskom području te promocije nedovoljno iskorištene destinacije duž obalnih i lagunskih područja.
- Aktivnosti IDA-e u projektu ToFoLa ADRIA bit će usmjerene na izradu videozapisa o tradicionalnoj brodogradnji, organizaciju eventa po modelu "Business cafe" s predstavnicima iz sektora brodogradnje i turizma, pripremu studije za podršku razvoju turističkih proizvoda na pilot područjima, organizaciju novih turističkih itinerera za povezivanje kontinentalnih područja s obalnim i lagunskim područjima, zatim studijskog posjeta talijanskim brodogradilištima te postavljanje interaktivnih ekrana na istarskom području s ciljem pružanja različitih turističkih informacija. U području brodogradnje posebno ističemo suradnju s tvrtkom Marservis d.o.o. iz Kaštelira, koja će izgraditi prototip tradicionalnog drvenog broda – istarsku batanu, a ujedno je i projektni partner, kaže Sabatti.
Projekt Best4.0 usmjeren je na digitalnu transformaciju u sektoru plave ekonomije, kroz inovativno, pametno i digitalno poslovna rješenja. IDA će doprinijeti jačanju digitalizacije i inovacija povezanih s ribarstvom, akvakulturom i brodogradnjom u Istri kroz usluge mapiranja i klasteriranja, te testiranja TLM ("Total Living Marine Resources") indeksa. Testiranje će se provesti u malim i srednjim poduzećima plave ekonomije što podrazumijeva mjerenje utjecaja ljudskih aktivnosti na morske ekosustave kao što su ribolovni pritisci, klimatske promjene, brojna onečišćenja i ostali čimbenici s ciljem procjene ukupne vitalnosti i održivosti morskih resursa.
U provedbi je, kaže direktor Sabatti, i projekt TRANSPONEXT koji ima za cilj poduprijeti održivi rast prekograničnog intermodalnog prometa i multimodalne veze koje generiraju pomorski čvorovi u programskom području kroz modernizaciju ICT alata te implementaciju inovativnih i originalnih rješenja. Cilj ovog projekta je poticanje kvalitete, sigurnosti, učinkovitosti i ekološke održivosti prometnih usluga. Aktivnosti IDA-e bit će usmjerene na održivi teretni promet u programskom području te potenciranje multimodalnosti u sektoru prometa, logistike i izrade zelenog akcijskog plana.
Projekt MISSION usmjeren je na zaštitu okoliša, odnosno na smanjenje onečišćenja kroz osmišljavanje inovativnih rješenja malih i srednjih poduzeća u jadransko-jonskoj regiji prema kojima bi se mogla smanjiti disperzija onečišćujućih tvari u prirodnim vodama. Jedna od najznačajnijih aktivnosti projekta je sinergijom poduzeća, istraživačkih institucija i javnih tijela kreirati "Inovacijske laboratorije" (Innovation Co-Labs) kojima je cilj provođenje pilot aktivnosti za razvoj novih oblika inicijativa za podizanje svijesti građana te razvoj novih rješenja za filtriranje i čišćenje vode kako bi se riješili izazovi vezani uz zaštitu okoliša i održivi razvoj.
IDA će kroz organizaciju kreativnih programa i događanja različitih sadržaja, kao što su tematski eventi, Hackathon i kreativni dijalozi, uključiti predstavnike poduzeća, javnih ustanova i studente u svrhu razvoja novih ideja, proizvoda i usluga u području plave ekonomije.
Većina aktivnosti vezanih za nove EU projeke provodit će se u Coworking centru u Puli (Arhiva Glasa Istre)
Rezultat navedenog bit će izrada stručne baze podataka i kataloga poslovnih modela i planova u sljedećim tematskim područjima: održivi prijevoz, smještaj i usluge na prekograničnoj razini. S obzirom na to da je Istarska županija najrazvijenija turistička regija poseban naglasak u okviru kreativnih programa i događanja bit će usmjeren na razvoj novih poslovnih modela u segmentu turizma, posebno održivih smještajnih kapaciteta i usluga.
Drugi skup aktivnosti odnosi se na organizaciju treninga i programa usavršavanja kroz 2 tematska modula: In2Biz (poslovni) i In2Tech (tehnološki), a sudionici programa birat će se putem otvorenog javnog poziva. In2Biz programi usavršavanja organizirat će se za poduzetničke teme poput poslovnog modeliranja, zelene i digitalne nabave, komunikacije i vidljivosti, dok su IN2Tech programi osmišljeni s ciljem dizajniranja proizvoda temeljenih na tehnologiji.
Treći skup aktivnosti odnosi se na međunarodni program poslovne inkubacije i pripravništva osmišljen kao mentorski program za male i srednje poduzetnike u svrhu razvoja poslovnih modela na razini određene gospodarske djelatnosti u području plave ekonomije. Cilj ovog međunarodnog programa pripravništva je da mladi ljudi i poduzetnici s područja Istarske županije imaju priliku sudjelovati u radu određenog poduzeća u inozemstvu, rješavajući određeni poslovni slučaj u suradnji sa stručnim mentorima što stvara dodanu vrijednost u vidu transfera znanja, tehnologije i iskustva te razvoja novih međunarodnih partnerstva.
U sklopu navedene skupine aktivnosti u planu je organizirati međunarodno natjecanje u novom Coworking centru i program razmjene poduzetnika na temelju raspisanog javnog poziva i definiranih kriterija odabira najboljih timova s najboljim poduzetničkim idejama kojima će biti dodijeljeni međunarodni mentori.
- Posebno je važno istaknuti da će se većina projektnih aktivnosti novih EU projekata provoditi upravo u Coworking centru u Puli, koji je svečano otvoren krajem prošle godine, s ciljem dodatnog umrežavanja poduzetnika. Ideja je Coworking centar prezentirati kao prostor ili okruženje gdje pojedinci i timovi mogu istraživati i razvijati nove ideje, proizvode i usluge.
Do kraja ove godine usluge prostora koristit će veliki broj poduzetnika i slobodnih profesionalaca, a glavni cilj centra je stvaranje inovativne poduzetničke zajednice koja će se dodatno razvijati zahvaljujući umrežavanju dionika iz javnog i privatnog sektora upravo zbog implementacije novih EU projekata. Svrha novih inovativnih sadržaja i programa je jačanje poduzetničke klime u Istarskoj županiji, zaključuje direktor Istarske razvojne agencije Boris Sabatti.
(Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom)