Otkrivanjem spomen ploče na pročelju rodne kuće i otvaranjem izložbe u velikoj dvorani Zajednice Talijana završena je dvodnevna svečanosti posvećena Liliani Budicin Manestar, najpoznatijoj istarskoj lirskoj i estradnoj pjevačici.
Spomen ploča, koju su otkrili dogradonačelnik Rovinja David Modrušan, članovi obitelji i Mirko Cetinski, s kojim je Liliana Budicin često nastupala, postavljena na početku Ulice Daveggia, u koju se ulazi sa središnje starogradske Ulice Carera.
Autor izložbe David Danijel, opatijski pjevač, producent i publicist, rekao je da je Liliana Budicin uz Lidiju Percan najpoznatija pjevačica kancona i festivalskih uspješnica iz Istre. Vlasnik jedne od najdojmljivijih zbirki s područja povijesti zabavne glazbe bivše Jugoslavije, autor biografije Lidije Percan, ovaj put se upustio u istraživanje karijere Liliane Budicin, koju su Rovinjci od malenog zvali Biancaneve rovignese (Rovinjska Snjeguljica).
„Što sam više ulazio u diskografska izdanja, novine, časopise, plakate, nagrade i fotografije Liliane Budicin, koje mi je ustupila njena obitelj, dolazio sam do saznanja koliko je imala bogatu karijeru.
Pronašao sam njene portrete objavljene na naslovnicama nekad poznatih Vjesnikovih revija Arena i Vikend, brojne intervjue i prikaze njenih diskografskih izdanja. Uz to pronašli smo njezine snimke Hrvatske televizije i Tv Koper koje su nam pomogle stvoriti multimedijski glazbeni projekt u koncertnoj dvorani Adris“, istaknuo je David Danijel.
A koncert u Adrisu, koncipiran kao homagge Liliani Budicin Manestar, je zbilja bio impresivan. Na koncertu je sudjelovao niz pjevača i pjevačica koji su nastupali sa pokojnom Lilianom ili njeguju njen stil pjevanja. U koncertnoj su nastupali nekadašnji kolege Mirko Cetinski, Sergio Preden Gato, Nevia Rigutto i Biba Benussi, potom i mlađi pjevači David Danijel, Eleonora Dobrović, Irma Dragičević, Esmeralda Kresina i Matteo Tromba te Ronald Braus, koji je sa Robertom Ugrin vodio koncert.
Dakako, nastupio je i zbor KUD-a Marco Garbin, u kojem je Liliana Budicin ostvarila prve pjevačke početke te klapa udruge Giusto Curto. Zvučnu sliku koncerta stvarao je mali orkestar riječkih glazbenika sa MIK-a i rovinjskih gitarista Dina Kalčića i Eligija Bosazzija, koji je nastupao sa pokojnom pjevačicom.
Na koncertu su se mogli čuti najpoznatiji hitovi Liliane Budicin sa festivala Melodije Istre i Kvarnera, Kajkavske popevke u Krapini i Melodije mora i sunca u Portorožu. Najimpresivnija je bila izvedba popevke Kokotiček Irme Dragičević, čiji se original smatra najboljim estradnim nastupom Liliane Budicin.
Dakako, izvođeni su i rovinjski pučki napjevi koje je Liliana pjevala sa Mirkom Cetinskim i zborom Marco Garbin. David Danijel je pronašavši studijske snimke Liliane Budicin
ostvario virtualni nastup sa poznatom pjevačicom koje je iznenada u 60. godini života preminula 9. ožujka 2000., noću nakon koncerta priređenog za Međunarodni dan žena u koncertnoj dvorani hotela Park.
Na velikom ekranu vrtile su se snimke sa tog koncerta. Uz brojne druge nastupe posjetitelji koji su dupkom ispunili koncertnu dvoranu Adris mogli su pratiti i snimljene razgovore Ronalda Brausa sa umjetnicima koji su surađivali sa Lilianom Budicin. Svoje impresije o pokojnoj pjevačici iznosili su njeni kolege te sopranistice Nevenka Petković Sobjeslavski, Orijana Vozila, Milka Gojčeta i koreograf Dinko Bogdanić sa kojima je nastupala na daskama Hrvatskog narodnog kazališta.
Koncert je završen zajedničkim nastupom svih izvođača poznatim šlagerom Che bel, Che bel, Che Xe čiji su autori Ferdo Pomykalo i Mario Kinel. Uokvireni plakat koncerta Ronald Braus je uručio sinu pokojne Liliane Robertu Manestru.
Događanja posvećena Liliani Budicin Manestar, koja je odista dio kolektivne memorije Rovinja, organizirali su Zajednica Talijana Pino Budicin i Festival Rovinj Art & More. Pokrovitelji su bili Adris grupa, Maistra i Turističke zajednica Grada Rovinja. U realizaciji su sudjelovali LC Studio, LA Studio i Studio Infinity.
Inače, Liliana Budicin Manestar je u rodnome gradu javno nastupala već u najranijem djetinjstvu. Nakon završene Talijanske gimnazije u Rovinju kao izraziti talent pozvana je u Zagreb, gdje je kao sopranistica učila solo pjevanje kod Marije Borčić na Glazbenoj školi
Vatroslava Lisinskog i Muzičkoj akademiji. Već kao studentica postala je članicom opernoga zbora HNK u Zagrebu.
U zagrebačkoj je Operi ostvarila i niz uloga, a osobito se istaknula kao Esmeralda u Prodanoj nevjesti Bedřicha Smetane, Siebel u Faustu Charlesa Gounoda, paž
Tebaldo u Don Carlosu Giuseppea Verdija i Barbarina u Figarovu piru Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Često je gostovala u zabavno-glazbenim televizijskim emisijama te nastupala na poznatim festivalima zabavne glazbe, uz MIK i one u Krapini i Portorožu na Zvucima Panonije u Osijeku i Splitskom festivalu.
Najveće festivalske uspjehe, sedam plasmana među tri najbolje pjesma MIK-a, ostvarila je na u duetu s Mirkom Cetinskim, a 1981. je i pobijedila pjevajući sa Angelom Tarticchiom. Na festivalima je nastupala i sa Tonijem Kljakovićem te s kvartetom Studio. Sudjelovala je i na zagrebačkom Muzičkom biennalu te gostovala u Sjedinjenim Američkim Državama, Australiji i Sovjetskom Savezu.
Osim uobičajenih sopranskih arija, na inozemnim je turnejama vrlo često interpretirala i popijevke hrvatskih skladatelja.
Osim njezinih trajno zabilježenih interpretacija za radio i televiziju, objavljeno je i nekoliko albuma dalmatinskih pjesama, koje je pjevala u duetima s Borisom i Vickom Nikolićem. David Danijel uspio je pronaći šest singlova, četiri samostalna i šest albuma nastalih u suradnji sa matičnim zborom Marco Garbin, kvartetom Studio, Dušanom Dančuom, Vickom i Borisom Nikolićem iz nekad poznatog ansambla Dalmacija. Uz to pjesme Liliane Budicin Manestar objavljene su na kompilacijama 14 od 31 festivalskih nastupa.