(Snimio Enio Božić)
U organizaciji Društva "J.B. Tito" iz Pule šezdesetak članova iz nekoliko istarskih društava "Tito" boravilo je proteklog vikenda u Bosni i Hercegovini gdje su, pored ostalog, sudjelovali u obilježavanju 80. godišnjice Drugog zasjedanja AVNOJ-a održanog 29./30. studenog 1943.
Na tom su zasjedanju postavljeni temelji buduće socijalističke Jugoslavije, za Istru značajni jer su usvojeni zaključci ZAVNOH-a o sjedinjenju Istre, Rijeke, Zadra i otoka matici zemlji. U Cazinu su prisustvovali otkrivanju biste Josipu Brozu pred kafićem koji nosi Titovo ime a uz Istrijane koje je počastio došli su i njegovi prijatelj iz Slovenije i Beograda, bila su tu čak tri autobusa. Predsjednik labinskog društva "J. B. Tito" Valter Černjul iz Raše govori nam o tom putovanju:
- Nakon Cazina posjetili smo Bihać gdje smo u tamošnjem Kulturnom centru razgledali izložbu o Prvom zasjedanju AVNOJ-a održanom u tom gradu u studenom 1942. godine. Bili smo i u Jajcu u Muzeju Drugog zasjedanja AVNOJ-a gdje je u organizaciji "AVNOJ-a Slovenije" iz Južne Primorske i prijatelja iz Bihaća, Beograda i Istre, upriličena svečana akademija na kojoj je uvodno izlaganje podnijela Sandra Džemaili, studentica Pravnog fakulteta, jedina Romkinja iz Bihaća i okolice koja pohađa visokoškolsku ustanovu.
Polaganje cvijeća u Jajcu (Snimio Enio Božić)
U programu su, izvedbom "Bandiere rosse", sudjelovale i Titovke iz Istre popraćene ogromnim pljeskom. Franko Pleško, predsjednik "AVNOJ-a Slovenije" i glavni organizator svečanosti, podsjetio je na višegodišnje napore da se devastirani muzej dovede koliko god je to moguće u prvobitno stanje. Uz pomoć domaćina i istomišljenika iz Bihaća uspjeli su u namjeri, pa već 15 godina Muzej Drugoj zasjedanja AVNOJ-a naliči onom od prije ratnih događanja u tom kraju.
Posebno se zahvalio franjevcima koji su iz devastiranog muzeja na sigurno sklonili originalne radove slikara Đorđa Andrejevića Kuna i prilikom obnove vratili ih Muzeju. U podzemnoj galeriji nalazi se impozantan postav crteža Božidara Jakca, sudionika zasjedanja u Jajcu, čiji je otac porijeklom iz sela Jakci s Buzeštine, govori Černjul te ističe kako je u nastavku putovanja razgledan spomenik na Kozari, djelo Dušana Džamonje, gdje je odana počast tisućama poginulih u ofenzivi na Kozaru 1942.
U Cazinu ispred caffe bara "Tito" (Snimio Enio Božić)
Među brojnim imenima nedužnih žrtava i boraca, tu se nalazi i ono narodnog heroja Jurice Kalca, rodom iz Štinjana kraj Pule. Istrani i prijatelji iz Slovenije i Beograda odali su počast i tisućama žrtava u Jasenovcu. Bila je to prilika da se prisjete i mladih istarskih emigranata iz Zagreba i okolice koji su život skončali u logorima Jasenovac i Gradiška.
Bili su to Viktor Benazić, Josip Bertoša, Jasna Crnobori, braća Edo i Velimir Heski, Ivan Krebelj, Ratimir (Ratibor) Lorencin, Pina Vlah, Romeo Vlah, Slavko Ribarić, Vjekoslav Bregant te stravično pogubljena Anica Juričić, omladinka, čiji su roditelji Jakov i Marija porijeklom s Labinštine koja je polivena benzinom i živa spaljena.
Na koncu trodnevnog druženja stisak ruku i zagrljaj uz obećanje, vidimo se na Igmanu i Kumrovcu.