(Foto: Javna ustanova Park prirode Učka)
Već na prvi pogled ostavlja bez daha, u pejzaž skladno uklopljen objekt novog planinarskog skloništa i promatračnice za ptice Kremenjak, upečatljivog potpisa arhitekta Ivana Juretića, otvoren je u Parku prirode Učka, na slikovitom travnatom planinskom grebenu u blizini vrha Kremenjak, odakle se pruža impresivan pogled na Kvarnerski zaljev i Istru.
Nalik na umjetničku instalaciju u prostoru, vanjska opna sazdana je od suhih grana te formom i materijalom podsjeća na gnijezdo. Unutar elegantne čelične mreže prekrivene suhom trninom, granama gustog bodljikavog grma koji raste u zapuštenim dolcima, manja je, kompaktna jajolika forma objekta, sastavljena od oko 320 drvenih trokuta, koja pak parafrazira raspuknuto, izvaljeno jaje, a takav je i naziv projekt »Izvaljeno jaje u gnijezdu«. To je, pojasnio je voditelj i autor projekta Juretić, struktura geodetske kupole koja je malo deformirana jer zapravo nije pravilan krug, po tri osi je različitih dimenzija, ali i različitih trokuta jer svi su deformirani, radi osi, ali i prilagodbe ulazu i stepenicama. Između vanjske opne i samoga objekta smješteno je stubište kojim se pristupa terasi, odnosno krovu koji podcrtava funkciju promatračnice s pogledom na Učku, Kvarnerski zaljev, otoke Cres i Lošinj te istarski poluotok.
- Primarno je to jedno planinarsko sklonište i zajednička je odluka bila, s učkarskim parkom prirode, planinarskim savezom i lokalnom zajednicom, da se napravi baš na ovoj lokaciji koja je ujedno izvanredno mjesto i za promatranje ptica. U planinarskom skloništu knjiga je dojmova, zapravo edukativni materijal, izrađen u suradnji s udrugom Biom i ornitologinjom Ivom Šoštarić, tako da se posjetitelji mogu upoznati s desetak najčešćih vrsta ptica koje prelijeću Učku, izjavio je Juretić.
Juretić, koji je proteklih nekoliko godina privukao pozornost javnosti, posebno planinarske, izgradnjom i obnovom planinarskih skloništa Šugarska duliba, Ždrilo i Rossijeva koliba na Velebitu, te Miroslav Hirtz na Bijelim stijenama, ovom je impozantnom nizu upravo dodao učkarsko sklonište, mali objekt površine oko 12 kvadrata, kapaciteta od četiri do šest ležajeva koje pruža dobru zaštitu od kiše i jakog vjetra te siguran zaklon. Realizirano je u skladu s održivim načinom gradnje i ekološkim standardima, energetski neovisno, sa stvarnim i metaforičkim naglaskom na ekologiju, zaštitu prirode i klime.
Jasna Jelinke, Michel Langrand, Žarko Erceg, Ivan Juretić i Darko Berljak (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Učka je poznata po svojoj ornitofauni, zabilježeno je više od 170 vrsta ptica, što gnjezdarica, što preletnica, a lokacija novog planinarskog skloništa smještena je na ruti preleta brojnih migrantskih vrsta, što je autoru poslužilo kao inspiracija i za arhitektonsku izvedbu, i za dvostruku funkciju ovog planinskog objekta - uz primarnu svrhu planinarskog skloništa, ono će se koristiti i kao promatračnica za ptice.
U Parku prirode Učka oduševljeni su realizacijom ovakvog projekta planinarskog skloništa i promatračnice za ptice kojeg će, rekao je Žarko Erceg, v.d. ravnatelja Javne ustanove Park prirode Učka, moći koristi i planinari i istinski zaljubljenici u ornitofaunu. Park prirode posjeduje još jednu promatračnicu namijenjenu za promatranje bjeloglavih supova, no trenutno je više usmjerena istraživanju i monitoring bjeloglavih supova i nije otvorena za javnost.
Novi objekt fantastično se uklopio u ono čemu Hrvatski planinarski savez već više od dvadeset godina daje prednost.
- Rekli smo da ćemo planinarske domove obnavljati i održavati, ali prednost moraju imati skloništa jer ona su važan faktor sigurnosti u planinama, a pogotovo ovakva specifičnog oblika koja imaju neke dodatne sadržaje. Mjesto na kojem je sklonište postavljeno bit će spojna točka za neke planinarske ture, za promatranje ptica, životinjskog i biljnog svijeta, i sigurno će potaknuti mnoge planinare i izletnike da dođu na Učku, istaknuo je Darko Berljak, predsjednik Hrvatskog planinarskog saveza. Sklonište je na upravljanje predao Planinarskom društvu Elektroistra Pula koje će se brinuti o njemu jer, kako je rekao Berljak, njegova funkcija mora biti stalna.
Planinarsko sklonište i promatračnicu za ptice financirala je Zaklada zaposlenika VKR Grupe iz Danske u sklopu programa Zelene površine i život na otvorenom, kao jedan od iznimnih projekata koji stvaraju mogućnosti za pojedince da istražuju i cijene čuda prirodnog svijeta. Riječ je o donaciji vrijednoj oko 225.000 eura. Michel Langrand, predsjednik Zaklade zaposlenika grupe VKR, istaknuo je predanost Zaklade da podupire zaposlenike u VELUX grupi i DOVISTA grupi u 40 različitih zemalja više od 30 godina, ohrabrujući ih da iznesu svoje ideje za poticanje dublje veze s prirodom te naglasio da u današnje vrijeme, kada ljudi 90 posto vremena provode u zatvorenom prostoru, više je nego ikada presudno ponuditi spektakularno iskustvo života na otvorenom.
- Planinarskim skloništem »Izvaljeno jaje u gnijezdu« vjerujemo da smo pronašli jedan od onih izvanrednih primjera koji će pomoći ljudima da ostanu povezani s prirodom i životnim iskustvima na otvorenom, rekao je Langrand. Naglasio je da je zaklada odmah prepoznala briljantnost projekta, unatoč njegovoj složenosti i izazovima povezanim sa zaštićenim područjem.
U program svečanog otvaranja, neformalnim razgovorom za sve zainteresirane o svijetu ptica s naglaskom na vrste koje se mogu zateći na Učki, posebno u neposrednoj blizini novog skloništa, odnosno promatračnice za ptice, uvela je Iva Šoštarić iz zagrebačke udruge Biom. Posebno je dojmljiva u sumrak bila plesna izvedba plesačica, polaznica Osnovne škole za klasični balet i suvremeni ples pri OŠ Vežica, plesačice Anike Cetine te balerine Jelene Lečić, pod vodstvom koreografkinje Kate Foley. Koreografija koju su ovom prilikom izvele inspirirana je prirodnim obilježjima učkarskog područja, pogotovo bogatim ptičjim svijetom, koji je u fokusu cjelokupnog projekta.