Srednja škola Buzet na Festivalu strukovnih zanimanja Obrtnička komora
Za najuspješniju prezentaciju na drugom izdanju Festivala strukovnih zanimanja održanom u Pazinu, Obrtnička komora Istarske županije nagradit će Srednju školu Buzet donacijom opreme koja će se koristi u nastavi, u vrijednosti do tisuću eura. Buzetska škola za ovu se nagradu izborila u jakoj konkurenciji, uređenjem svoga štanda, aktivnošću učenika i nastavnika te ukupnim dojmom.
Na dvodnevnom Festivalu strukovnih zanimanja održanom u organizaciji Obrtničke komore i istarskih udruženja obrtnika, predstavilo se šesnaest srednjih strukovnih škola iz Istarske i Primorsko-goranske županije. Škole su prezentirale 33 strukovna obrazovna programa, a festival je posjetilo oko 1.200 učenika završnih razreda osnovnih škola Istarske županije.
Obrtnici mentori prezentirali su svoja zanimanja te pružali učenicima informacije o mogućnostima stipendiranja i zapošljavanja. Predsjednik Obrtničke komore Robert Momić kaže kako je festival u potpunosti opravdao cilj zbog kojeg je pokrenut, a to je poticanje upisa učenika u strukovna zanimanja.
- Mi, kao Obrtnička komora, želimo biti uključeni u kreiranje upisne politike, moramo biti društveno odgovorni, to je naša obveza. Možemo doprinijeti promociji strukovnih zanimanja s obzirom da znamo da je kvalitetna i educirana radna snaga potrebna u svim segmentima gospodarstva. Osim toga, među učenicima strukovnih škola nalaze se budući obrtnici i mali poduzetnici, izjavio je Momić.
Srednju školu Buzet na festivalu su zastupali profesori strojarske i elektro struke: Damir Blažević, Igor Vivoda, Mirijan Ritoša, Lino Maretić i informatičarka Sanda Daus te učenici automehaničari, elektromehaničari i tehničari za električne strojeve s primijenjenim računalstvom. Izložili su radove učenika koje izrađuju na praktičnoj nastavi, laboratorijskim vježbama, pripremama za natjecanja te završne radove. Automehaničari su prezentirali jedan svoj samostalni rad - driftalicu, odnosno vozilo na motorni pogon koje proklizava. Sami su izradili konstrukciju za vozilo koristeći se raznim postupcima zavarivanja, ručnom i strojnom obradom poput tokarenja, glodanja, bušenja... Elektromehaničari su, između ostalog, predstavili završne radove bivših učenika bazirane na mikroupravljačima Arduino, sada postavljene kao laboratorijske vježbe, poput drona koji je dobio zlatnu medalju na Sajmu inovacija mladih prošle godine u Kastvu, te četiri različita robota (mikroupravljač ESP32) koji su modelirani i isprintani na 3D printeru, čiji su senzori izrađeni na bazi fotodioda i fototranzistora, a aplikacije razvijene u ArduinoIDE razvojnom okruženju.
Ravnateljica Srednje škole Buzet Margareta Gumilar izrazila je zadovoljstvo što se kroz Festival strukovnih zanimanja povezuju obrazovne ustanove, osnovnoškolske i srednjoškolske, s tržištem rada i poslova, a sve uz veliku brigu i uključenost županijske Obrtničke komore.
- Raduje me pravovremeno razmišljanje o budućnosti i poslovima koji su deficitarni. Istaknula bih da su sve srednje škole na festivalu imale dobro pripremljene štandove i razrađene aktivnosti i međusobno smo se posjećivali i družili. Nitko nije znao da će se nagraditi najbolja škola, nije bilo natjecateljske atmosfere jer svaka škola ima svoje posebnosti i svoju ponudu programa. Mogli smo puno naučiti jedni od drugih. Nagradu nismo očekivali, iznenađeni smo, pa su naša radost i ponos time još veći. Izuzetno nam je bitna jer dolazi od struke i, koliko god nas veseli, toliko i obvezuje. Potrebno je održati kontinuitet i biti ukorak s vremenom u kojem živimo. Iako je sve teže pratiti promjene koje nam se događaju, upravo spremnost na promjene mora biti jedna od najbitnijih karakteristika svakoga sustava. Nagradu ćemo iskoristiti za opremanje naših radionica. Oprema brzo zastarijeva i zahtijeva redovitu brigu, servis, nadogradnju, a to nisu mali iznosi. Iskoristit ću ovu priliku i zahvaliti svima koji nam pomažu na bilo koji način, posebno dionicima naše lokalne zajednice i županije, izjavila je Gumilar.
Srednju školu Buzet u ovoj školskoj godini polazi 168 učenika što je u odnosu na 2011./2012. godinu kada ih je bilo 94, zaista veliko povećanje. Rezultat je to ulaganja u strukovno obrazovanje, kako u materijalne, tako i kadrovske uvjete, a posebno u opremanje radionica i laboratorija te u edukaciju svih nastavnika, na stručnim aktivima i sudjelovanjem u EU projektima. "Za uspješan rad svake škole ključna je uloga nastavnika i njihova međusobna suradnja, ali i redovito opremanje, ukorak s vremenom u kojem živimo", zaključila je Gumilar.