Nina Stepčić (snimio Milivoj MIJOŠEK)
Duhanski div BAT je šestu godinu za redom dobio vrijedno priznanje za najboljeg globalnog poslodavca, podsjetila je Nina Stepčić.
"Mi smo jedna od 13 tvrtki koje su dobile takva priznanja od struke što je posljedica izvrsnih praksi u upravljanju ljudskim potencijalima i zadovoljstvu naših zaposlenika. Bitnije im je da smo općenito na dobrom glasu i da imamo izvrsne prakse u upravljanju ljudskim potencijalima. Budući zaposlenici gledaju razne benefite i mogućnosti za osobni razvoj i napredovanje. Imamo potrebu za fakultetskim kadrovima, ali smo zbog naše djelatnosti više usmjereni na one koji nisu visoko obrazovani", napomenula je Stepčić.
"Imamo mjesečne i godišnje bonuse, dodatno zdravstveno osiguranje, osigurano godišnje povećanje i razne druge benefite . Dobro je što smo u Kanfanaru koji nije daleko od većih gradova iako za naše zaposlenike imamo osiguran i prijevoz iz Rovinja i Pule. S druge strane, budući da zapošljavamo radnike iz različitih zemalja, ipak imamo izazov smještaja", rekla je Stepčić, naglašavajući da im je u BAT-u glavni prioritet edukacija i tehničko obrazovanje radnika.
Što se tiče suradnje s obrazovnim sustavom, radimo s više fakulteta i učilišta, veli Stepčić.
"Tehnički fakultet u Puli ima interes za takvom vrstom suradnje. Evo, nedavno smo zaposlili nekoliko pripravnika i općenito smo zadovoljni odazivom. Suradnja s fakultetima nam je izuzetno korisna. Nažalost, sa srednjim školama ne surađujemo jer u proizvodnji nisu dozvoljene maloljetne osobe", napomenula je Stepčić i pohvalila se da u BAT-u nemaju problema s odlascima iz tvrtke.
"Zapošljavamo cjelogodišnje i nemamo oscilacija u tom smislu. Fakulteti su jedan od dobrih izvora kadrova, ali gledamo i na inozemstvo. Slažemo inovativne pakete i nudimo radnicima dobra rješenja", zaključila je Stepčić.
Govoreći o privlačenju radne snage u jednu od naših najvećih turističkih kompanija - Valamaru - Tea Cergna je istaknula da svake godine zaposlenicima povećavaju mjesečna primanja, rade na njihovu nagrađivanju i benefitima, kao i na samim uvjetima rada koje nude zaposlenicima, poput toplih obroka i osiguravanja smještaja.
"Dodatnu prednost nam daje činjenica da svi zaposlenici Valamara zaista mogu pronaći svoje mjesto i napredovati. Imamo cijeli niz zaposlenika koji su stručnjaci u svom području, koji nužno nemaju ni potrebu ni želju za hijerarhijskim napredovanjem, ali se žele specijalizirati. Tu je i cijeli niz edukacija i treninga koje nudimo u smislu razvoja dodatnih vještina i kompetencija, a što nam najviše pomaže", istaknula je Cergna.
Dodala je da na trenutnu tržišnu situaciju, odnosno manjak potrebne radne snage na tržištu, gledaju pozitivno.
"Ono što je dobro kod Valamara je to što nam se zaista velik postotak radnika, odnosno 70 posto ljudi, vraća svake godine", rekla je Cergna pa dodala da radnu snagu djelomično crpe s domaćeg tržišta, a djelomično i iz regije i trećih zemalja.
"Sam turizam već godinama više nije jednostavna priča sunca i mora. Mi u Valamaru radimo na složenim projektima koristeći kompleksne tehnologije, i svake godine sve više imamo potrebe za visokoobrazovanim kadrom, u jako širokom spektru domena, od marketinga, financija, arhitekture do projektanata, tako da potreba postoji i za sad je uspijevamo uspješno rješavati", rekla je Cergna. Dodala je da Valamar ima vrlo dobru suradnju s visokoškolskim ustanovama, pa su tako u 2022. godini imali preko 3.200 odrađenih sati prakse studenata, dok je praksa srednjoškolskih učenika još i veća. Iako, prema njenim riječima, još uvijek ima prostora za poboljšanje.
Odgovarajući na pitanje moderatora Pavlovića o potrebnoj edukaciji zaposlenika, Cergna je kazala da je u njihovoj tvrtci 2019. godine pokrenut interni modularni program V-Executive, namijenjen Valamarovim zaposlenicima. Program se, pojasnila je, realizira u suradnji s pet fakulteta, a u njemu sudjeluju predavači iz Valamara i realnog sektora, čime se spaja formalno obrazovanje s iskustvima realnog sektora, stvarajući tako jednu kvalitetnu priču.
Iznijela je i vrlo zanimljiv podatak - prema istraživanju Svjetskog ekonomskog foruma, predviđeno je da će do 2025. godine 50 posto radno aktivnog stanovništva planeta Zemlje trebati ili doradu postojećih vještina, ili sasvim nove vještine, što je, istaknula je, velik izazov i za sveučilišta i za poslodavce.
O iskustvima iz Rijeke govorila je dekanica PAR-a Gordana Nikolić.
"Rijeka je prvenstveno akademski grad. Prije 15 godina, kada smo tek kretali s PAR-om, ideja je bila da pokušamo osmisliti model po kojem bi mogli biti drugačiji od ostalih. Već tada smo pokušali primijeniti neka inozemna iskustva. U to vrijeme je bila utopija pričati s poslodavcima o tome, o nekakvoj suradnji, a nakon dvije godine kucanja njima na vrata morali smo ići na druge modele. Nažalost, i Rijeka je izgubila jako puno populacije, kao i ostale sredine. Mislim da više nije problem ni plaća, ljudi dobro zarađuju u turizmu. Ono što nam nedostaje jest davanje nade mladosti koja ne vjeruje u sustav, pa čim stekne diplomu ide van", poručila je Nikolić i pojasnila na koji način oni odgovaraju na taj izazov.
"Okrenuli smo se novim studijima i razvili suradnju s hotelskim kućama i ostalim dionicima u turizmu kao nastavnim bazama. Svi na dnevnoj bazi tražimo nove načine da animiramo mladost. Broj studenata zbog loše demografske slike je sve manji. Moramo otvoriti studije i mladima iz inozemstva, što nosi svoje administrativne prepreke. Student može biti cjelogodišnji turist i mi možemo biti jaka nastavna destinacija. Ipak, nedostaje nam strateški pristup prema takvom rješenju", kazala je Nikolić i zaključila da Hrvatska, a pogotovo sjeverni Jadran, ima odličnu geoprometnu poziciju za privlačenje studenata.