Upitali su me nedavno kako sam uspjela održavati onakav red u razredu. Zato što sam voljela svoj posao i htjela sam učenike zainteresirati za moj predmet. Kada se to postigne, onda učenici idu k tebi, rekla je razrednica i profesorica engleskog i hrvatskog jezika Alma Žiković
Susret generacije turističke škole (snimio Anđelo DAGOSTIN)
U konobi Jelenić nedaleko Pazina protekle se subote sastala generacija koja je maturirala u porečkoj Turističko-ugostiteljskoj školi Antona Štifanića ne tako daleke 1993. godine, ali ipak - točno prije 30 godina!
Tadašnji je školski program uključivao prve dvije zajedničke godine, nakon čega su se učenici opredijelili za smjer kuharstva, konobarstva ili recepcije što je potrajalo još dvije godine. U generaciji ih je bilo 40-ak, a osim iz čitave Poreštine, u ovu su školu izrazito važnu za razvoj turističkog sektora stizali u manjem obimu i učenici s Pazinštine. Većina njih i danas rade kao konobari, kuhari ili recepcionisti te u sličnim turističkim zanimanjima.
- Ovo je jedna od najboljih generacija koja je bila u našoj školi. Ponosna sam što sam im predavala i što danas tako vješto obavljaju svoje poslove. Bili su zaljubljeni u taj poziv u ono vrijeme kada je turizam cvjetao, ocijenila je razrednica i profesorica engleskog i hrvatskog jezika Alma Žiković.
Iako je to bilo (polu)ratno vrijeme gospođa Žiković smatra da je školstvo bilo na visini te da obrazovanje učenika nije patilo.
- Upitali su me nedavno kako sam uspjela održavati onakav red u razredu. Zato što sam voljela svoj posao i htjela sam učenike zainteresirati za moj predmet. Kada se to postigne, onda učenici idu k tebi, dodala je.
Ova se generacija učenika koja je ostala u bliskim prijateljskim odnosima sakuplja redovno svakih pet godina, saznajemo od organizatorice susreta Vesne Maras. Generacija se prisjetila i profesora Josipa Bestulića koji je predavao predmet Posluživanje, zatim profesora Kuharstva Iva Semenčića, profesora Feruča Smokovića, ali i mnogih drugih…
Uz večeru, bivši su se učenici porečke škole prisjetili mnogih zgoda iz uvijek dragog đačkog doba.