NA MARGINAMA SAJMA U BERLINU

Ministrica Nikolina Brnjac: "Vjerujem da će Istra uskoro postati lider u održivom, a ne masovnom turizmu"

Lokalna i regionalna samouprava već imaju na raspolaganju neke instrumente upravljanja turizmom koje nažalost ne koriste u potpunosti, kao što je, na primjer, povećanje paušala po krevetu, kazala je ministrica Brnjac i naglasila da za razvoj turizma svi moraju preuzeti odgovornost

| Autor: Doria MOHOROVIĆ
Ministrica Nikolina Brnjas

Ministrica Nikolina Brnjas


Na vodećem svjetskom sajmu turizma, ITB Berlin, koji je okupio 150 tisuća posjetitelja te brojne aktere iz turističke industrije, iskoristili smo priliku razgovarati s ministricom turizma i sporta Nikolinom Brnjac. Tema je uvijek mnogo - s naglaskom na nadolazeću sezonu koja će, prema svim predviđanjima, polučiti izvrsne rezultate.

- U prva dva mjeseca ove godine ostvarili smo rekordne rezultate, plus 3 posto u dolascima i plus 15 u noćenjima u odnosu na prva dva mjeseca 2019. godine. Kada govorimo o Istri, i tu je situacija izvrsna - u dosadašnjem dijelu godine ostvareno je 24 posto više dolazaka i 26 posto više noćenja u odnosu na isto razdoblje 2019. godine. Istra kroz cijelu godinu nudi pregršt sadržaja - od kulturne i prirodne baštine, aktivnog turizma, kvalitetnog smještaja do neizostavne enogastronomske ponude. S druge strane, u Istri se sada često mogu čuti i negativni komentari o turizmu zbog velikog opterećenja u sezoni. Zato ćemo Istri, ali i drugim regijama, kroz nove alate koje ćemo propisati Zakonom o turizmu omogućiti bolje upravljanje turizmom. Lokalna i regionalna samouprava već imaju na raspolaganju neke instrumente upravljanja turizmom koje nažalost ne koriste u potpunosti, kao što je, na primjer, povećanje paušala po krevetu, kazala je ministrica Brnjac i dodala kako smatra da za razvoj turizma svi moraju preuzeti odgovornost.

Zelena transformacija

 - Vjerujem da će Istra, na temelju zajedničkih napora svih dionika, uskoro postati lider u održivom, a ne masovnom turizmu. Posebno je bitno za Istru, koja je turistički najrazvijenija regija, naglasiti da je Ministarstvo uložilo veliki trud kako bi osiguralo iznimno velika sredstva za digitalnu i zelenu transformaciju i za privatnu turističku infrastrukturu - čak 60 posto ukupne alokacije, odnosno 165,9 milijuna eura - koja je dostupna svima, od najvećih hotelskih kuća do malih poduzetnika, napomenula je Brnjac.

Upitali smo je i kojim će se načinima doskočiti gorućem problemu nedostatka radne snage na području Istre, ali i cijele Hrvatske, do kojeg dolazi unatoč tome što poslodavci nude sve privlačnije radne uvjete.

- Radna snaga nije problem koji se javlja samo u Hrvatskoj, već u cijeloj Europi i svijetu. Dugoročno rješenje tog izazova vidimo kroz razvoj cjelogodišnjeg turizma koji će potaknuti sigurno i trajno zapošljavanje, i na to smo se posebno fokusirali i u našoj Strategiji razvoja održivog turizma do 2030. godine. Vjerujem da će mladi prepoznati da turizam nudi velike prilike, ne samo zapošljavanja kod poslodavaca, već i samozapošljavanja i poduzetništva. Vlada rješava ovaj problem sustavno i na više nivoa - suradnjom svih nadležnih resornih ministarstava, kao i u suradnji s poslodavcima i obrazovnim institucijama. U prvom smo redu koncentrirani na osiguravanje kvalitetnih i sigurnih radnih mjesta za domaću radnu snagu, istaknula je ministrica.

Projekt "Stalni sezonac"

Napomenula je i da je Novi Zakon o radu, koji je na snazi od početka godine, donio niz novosti za zapošljavanje u turizmu.

- Primjerice, unaprijeđena je provedba mjere "Stalni sezonac" na način da se osigurala mogućnost sklapanja ugovora na neodređeno vrijeme s mogućnosti takozvanog "mirovanja" radnog odnosa ukoliko sezonac želi kod drugog poslodavca zasnovati radni odnos. Radnik tada ne prima plaću, ali mu poslodavac i dalje plaća mirovinsko i druge obvezne doprinose u minimalnim iznosima. I dalje za sezonske poslove postoji mogućnost sklapanja ugovora na određeno vrijeme, a poslodavac i dalje može plaćati produženo mirovinsko osiguranje, ali sada samo ako se drukčije ne sporazumi s radnikom. Dakle, u oba slučaja omogućeno je legalno zasnivanje radnog odnosa s drugim poslodavcem za vrijeme sezonskog prekida posla. Uz mjeru "Stalni sezonac" omogućen je dodatni rad s obzirom da su u ugostiteljstvu i turizmu nažalost i dalje izraženi veliki skokovi poslovnih aktivnosti sezonskog karaktera. Radnik koji je zaposlen i radi u punom radnom vremenu kod jednog poslodavca, odnosno radi u nepunom radnom vremenu kod više matičnih poslodavaca, tako da je njegovo ukupno radno vrijeme 40 sati tjedno, može dodatno raditi na temelju ugovora o dodatnom radu za drugog poslodavca, kaže Ministrica Brnjac.

Dani poslova u turizmu

Istaknula je i da su u suradnji s Ministarstvom rada i mirovinskog sustava te Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i ove godine organizirali Dane poslova u turizmu, koji su održani u Zagrebu, Osijeku i Bjelovaru, a koji su, kazala je, izvrsna prilika da najuspješniji hrvatski turistički poslodavci na jednom mjestu predstave otvorena radna mjesta te se povežu s nezaposlenim osobama, koje se direktno kod njih mogu informirati o mogućnostima za zapošljavanje i razvoj karijere u turizmu.

- Ministarstvo turizma i sporta kroz programe stipendiranja i promocije zanimanja u turizmu potiče mlade na rad u sektoru turizma i ugostiteljstva. Zato smo u posljednje dvije godine povećali iznose stipendija, proširili mrežu partnera, a i kroz ulaganja u okviru NPOO-a predvidjeli sredstva u iznosu od 1,3 milijuna eura za edukacije koje će u kratkom vremenu osposobiti nezaposlene i sve zainteresirane za rad u turizmu. S Ministarstvom znanosti i obrazovanja u okviru šest regionalnih centara kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva (Osijek, Zabok, Opatija, Pula, Split i Dubrovnik) radimo na modernizaciji srednjoškolskih turističkih i ugostiteljskih programa, kako bi se učenici kada završe školu lakše uključili na tržište rada. Ministarstvo sufinancira i programe za promociju zanimanja u turizmu koji doprinose motiviranju mladih za razvoj karijere u turizmu, intenziviranju suradnje i interakcije između strukovnih škola i poslodavaca te jačanju atraktivnosti turističkih zanimanja. U 2022. godini za 19 projekata izdvojeno je oko 380.000 eura, rekla je Brnjac.

Istaknula je i da će povećanjem poreznog limita na dohodak za uzdržavane članove s 15 na 24 tisuće kuna biti omogućeno zapošljavanje većeg broja studenata na sezonskim poslovima u turizmu.

Pričajući o uvozu radne snage, podsjetila je da je unaprijeđen i digitaliziran proces zapošljavanja stranih državljana suradnjom sektora turizma i Ministarstva unutarnjih poslova. Naime, objasnila je da su pojednostavljene procedure izdavanja radnih dozvola, posebno kada je riječ o osobama kojima je u prethodnoj godini već izdana radna dozvola, odnosno ako se radi o istoj osobi (državljaninu treće zemlje) koja se zapošljava kod istog poslodavca.

"Nadalje, nastavlja se digitalizacija procesa izdavanja radnih dozvola kako bi se izbjegle gužve u policijskim postajama i administrativno rasteretili poslodavci i radnici", zaključila je ministrica Nikolina Brnjac.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter