Hrvatski HGSS-ovci su zajedno s poljskim kolegama uvježbali tehnike zimskog spašavanja: potrage i spašavanja u lavinama, načine transporta sa SKED roll-up nosilima, upotrebu dyneema užeta, ledno penjanje, skijanje kuloara i alpinističke tehnike, a organizirana je i velika zajednička lavinska vježba s više od četrdeset spašavatelja
Vježba spašavanja
Na poziv poljske spasilačke organizacije TOPR - Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, gorski spašavatelji HGSS-a sudjelovali su na jednotjednoj zimskoj vježbi spašavanja iz lavina koja je održana u Nacionalnom parku na području Visokih Tatra u Poljskoj. Zajednička vježba Winter rescue training TOPR vs HGSS realizirana je u Zakopanama, na granici sa Slovačkom.
Trening u Visokim Tatrama (foto: Martin GLAVIĆ)
Mogućnost upoznavanja s načinom rada TOPR-a u zimskim uvjetima na području Visokih Tatra dobilo je šest HGSS-ovca, iz stanica Zagreb, Požega, Zlatar Bistrica i Istra, među njima i Martin Glavić, pročelnik HGSS-a Stanice Istra.
Za hrvatske HGSS-ovce zimski trening bio je posebno dragocjeno iskustvo.
- Za razliku od Visokih Tatra gdje su lavine dosta česte, u Hrvatskoj nemamo toliko prilika za uvježbavanje tehnika spašavanja iz lavina pa je boravak u Poljskoj bila izvrsna prilika okušati se u izazovima spašavanja u specifičnim zimskim uvjetima. Gorski spašavatelji svi su odreda volonteri kojima je plaća za to što volontiraju u HGSS-u upravo mogućnost da usavršavaju svoje vještine, da se bave onim što vole i pomažu ljudima, izjavio je Martin Glavić.
Velika zajednička vježba spašavanja iz lavina (foto: Martin GLAVIĆ)
Hrvatski HGSS-ovci su zajedno s poljskim kolegama uvježbali tehnike zimskog spašavanja: potrage i spašavanja u lavinama, načine transporta sa SKED roll-up nosilima, upotrebu dyneema užeta, ledno penjanje, skijanje kuloara i alpinističke tehnike, a organizirana je i velika zajednička lavinska vježba s više od četrdeset spašavatelja. Lavine su u tom području česte i poljski spašavatelji posebno su osposobljeni za spašavanje u zimskim uvjetima. Tijekom vježbe provođene su i uvježbavane specifične tehnike spašavanja i tehnike evakuacije pa i helikopterom.
Martin Glavić na zimskom treningu u Poljskoj (foto: Dragan JURIĆ)
U poljski TOPR uključeni su profesionalni spašavatelji te volonteri. U atraktivnom i dobro posjećenom nacionalnom parku na samo 120 četvornih kilometara bilježe više od tisuću i dvjesto akcija spašavanja godišnje.
HGSS, nacionalna, dobrovoljna, stručna, humanitarna i neprofitna udruga, okuplja gorske spašavatelje koji pokrivaju cijelo područje Hrvatske.
Helikopterom u akciju spašavanja iz lavina (foto: Martin GLAVIĆ)
Osnovni ciljevi su sprječavanje nesreća, spašavanje i pružanje prve medicinske pomoći u planini i na drugim nepristupačnim područjima i u izvanrednim okolnostima kod kojih pri spašavanju i pružanju pomoći treba primijeniti posebno stručno znanje i upotrijebiti tehničku opremu za spašavanje u planinama.
Tek što se vratio iz Poljske, Glavić je zajedno s još sedam gorskih spašavatelja iz HGSS-a Stanice Istra otputovao u Francusku na staničnu zimsku vježbu skijanja, gdje se još uvijek nalazi. Skijalište Serre Chevalier s ukupno 250 kilometara staza i 77 ski-liftova jedno je od najvećih u Alpama.
Trening u Visokim Tatrama (foto: Martin GLAVIĆ)
- Svake godine idemo u Francusku na zimsku vježbu skijanja. Uvježbavamo tehnike spašavanja, a usput i skijamo, prenio je Glavić.
Možda u Istri nemaju toliko prilika iskoristiti takve vještine, ali istarski HGSS-ovci se prema potrebi uključuju u akcije spašavanja diljem Hrvatske i dragocjeno im je svako iskustvo.