SUSRET labinski GOSPODARSTVENIKA

Glavičić: Svoju budućnost ne temeljimo samo na turizmu. Imamo potencijal, kapacitet i poznatu labinjonsku grintu

| Autor: Branko BIOČIĆ
Susret  gospodarstvenika i stipendista s gradonačelnikom

Susret gospodarstvenika i stipendista s gradonačelnikom


U maloj dvorani Sportskog centra „Franko Mileta“ održan je susret gospodarstvenika i stipendista grada Labina koji je zamijenio tradicionalni božićno- novogodišnji prijem gradonačelnika za gospodarstvenike. Bila je ovo odlična prilika za razgovore gospodarstvenika i mlade labinske budućnosti, a predstavljen je i novi Lokalni program za mlade koji će ovoga petka biti objavljen na javnom savjetovanju te najavljen sajam poslova za veljaču iduće godine. Odazvao se veliki broj predstavnika gospodarstva kao i stipendista i učenika pa je susret bio motivirajući kako za mlade osobe tako i za sve prisutne koji su čuli priče o mnogim labinskim primjerima mladih poduzetnika, različitih branši koji su svojom kvalitetom već odavno nadišli granice ne samo Labina već i cijele države. Kao domaćin susreta, prisutnima se uvodno obratio i gradonačelnik Valter Glavičić. Istaknuo je ponos što je gradonačelnik grada koji je oduvijek bio bitno drukčiji od ostalih, prije svega zbog mentaliteta i radišnih ljudi.

-Iako smo poznati kao najnaprednija regija i najbolja regija za život u Hrvatskoj, većinom zbog turizma, no u Labinu je ta situacija nešto drukčija te svoju budućnost i razvoj ne temeljimo samo na turizmu. To podjednako razvijanje industrije i turizma generirano je našom prošlošću i radišnošću. Kao i dosad tijekom bliže povijesti bilo je puno uspona i padova, bit će ih opet, a hoće li biti više uspona ili padova ovisi o nama samima. Ovisi o tome, hoćemo li pratiti, oponašati ili biti nositelji razvoja. Koliko god je to napornije, za mene osobno, moje suradnike i za sve nas, uvijek ću pokušati da težimo tome da budemo nositelji. Mislim da danas moramo svi skupa shvatiti kako je uz zdravlje naš najveći kapital upravo znanje. A znanje se ne događa preko noći već je nešto u što treba mnogo ulagati, a za vas mlade bitno je da znate kako živite u gradu koji vas prepoznaje i koji vam želi nešto ponuditi da se ovdje vratite nakon završetka školovanja. Mislim da je naša sreća i ta da u našem gradu imamo nekoliko odličnih primjera mladih kreativnih poduzetnika koji iskaču iz okvira Istre i Hrvatske te mi je drago da ih danas imate priliku saslušati, istaknuo je Glavičić te nastavio postavivši nekoliko dobrih pitanja.

- Aktualno je osvajanje bronce naših Vatrenih na što smo svi ponosni i na čemu još jednom čestitam. Postavljam svima vama pitanje zna li itko u ovoj dvorani koliko Hrvatska ima svjetskih i olimpijskih prvaka u matematici, kako se zovu i koliko godina pobjeđuju? Opet mala Hrvatska, 3,8 milijuna na osam milijardi ljudi. To je još veće čudo od nogometne bronce. Znamo li sve te učenike, profesore i sve one koji su ih naučili osnove znanosti? Mislim da ne i da se o tome nikad ni ne razmišlja. Lijepo je biti ponosan, ponekad i euforičan, ali znanje je nešto trajno, što vam nitko nikada ne može oduzeti. Upravo primjer Domagoja, koji je prošloga tjedna nagrađen Istrianom, tzv., „istarskim Oscarom“ upravo u kategoriji gospodarstva i Lyojdsa je primjer kakav mi u Labinu želimo, mladi ljudi, visokoobrazovani, kreativni sa jasnom vizijom. Primjeri tvornica od nekad su prošlost, u tijeku je četvrta industrijska revolucija i samo je pitanje gdje će u Hrvatskoj krenuti, a gdje kasniti. Ja mislim da Labin zaslužuje, ima potencijal i kapacitet te poznatu labinjonsku grintu da krene među prvima i da se upravo to u Labinu dogodi. Odličan primjer je i Level 52, Sanela Isanovića koji su nagrađeni u Berlinu te je to još jedan dokaz da nas brže prepoznaju izvana nego iznutra. Zato je vrijeme da se prepoznamo iznutra, zato i sjedimo danas ovdje, da vidimo šta sve Labin može ponuditi i da vidimo da skupa možemo promijenit još puno više, zaključio je labinski gradonačelnik Valter Glavičić čestitavši svima nadolazeće blagdane. Svoja životna i poslovna iskustva iznosili su uspješni poduzetnici. Među njima, Domagoj Ostović, ovogodišnji dobitnik Istriane, direktor i vlasnik labinske tvrtke Lloyds digital u kojoj je zaposleno 32 mladih pa je odličan primjer tvrtke u kojoj su zaposleni mahom mladi, kreativni Labinjani željni učenja o digitalnim rješenjima današnjice.

-Labin ima kapaciteta i potencijala ali potrebna je na prvom mjestu upornost a na drugom preuzimanje rizika. Ne bojte se prepreka i grešaka. Razvijajte želju za učenjem jer vam znanje nitko ne može uzeti, to je u vama. Dokazujte se stalno samome sebi i onda će vas i drugi prihvatiti i cijeniti, poručio je Ostović mladima a svima preporučio da ponekad stanu i naprave retrospektivu o tome što su dobro a što loše učinili u prošlosti. Da svoje snove treba slijediti predstavio je i Sanel Isanović iz tvrke Level 52 koja svojom kreativnošću ubire nagrade svjetske razine iako je najprije završio ugostiteljsku školu i zatim radio u rabačkom ugostiteljstvu ali je zatim kao 25.godišnjak krenuo na studij u Ljubljanu kako bi ostvario svoje želje i snove za radom na filmu i TV. Stoga je mladima poručio da slijede svoje snove. Kristian Krpan, direktor tvornice MCZ iz poduzetničke zone Vinež i član Izvršnog odbora Hrvatske udruge poslodavaca istaknuo je, obraćajući se učenicima da su upravo oni zvijezde današnjeg prijema te da su svi prisutni danas na ovom mjestu upravo zbog njih, zbog trenutka u kojem se nalaze te stoje na prekretnici kada biraju korake za svoj daljnji život i obrazovanje.

- Živite u najljepšem kutku kugle zemaljske te imate priliku kakvu su generacije prije vaše, pa i moja, mogle samo sanjati. U našoj poslovnoj zoni ne postoji profil djelatnika u kojem se netko od vas ne može ostvariti, od nižih poslova pa sve do najsloženijih. U firmi u kojoj sam direktor čak 40 posto radnika nije se školovalo za metaloprerađivačku djelatnost ali uspješno rade izvan onoga za što su se školovali. Važno je obrazovati se i učiti cijeli život ali je prilikom odabira budućeg zanimanja važno razmišljati i o mogućnostima što se nudi i što daje rezultate, rekao je Krpan te naveo primjer Fakulteta elektrotehnike i računalstva u Zagrebu gdje je svaki od četrdesetak nedavnih diplomanata svoje zaposlenje pronašao i prije formalnog završetka školovanja te su za svoje znanje adekvatno i plaćeni. Nakon političara i poduzetnika skupu su se obratili mladi maturanti Vito Rocco i Mihael Petrović.

-Hvala vam na svim današnjim savjetima koje ste nam uputili, posebice na onom da nas ništa ne bude strah te da preuzmemo rizike na putu ostvarenja svojih snova. Smatramo da je najbitnije prilikom odabira našeg budućeg usmjerenja da sve ove informacije koje smo danas dobili i s kreativne, gospodarske i poduzetničke strane iskoristimo. Ovaj događaj danas mala je stvar koja nama mladima daje veliki podstrek za dalje, da postanemo bolji ljudi i odaberemo svoje karijere na najbolji mogući način. Hvala vam na tome, rekli su predstavnici učenika iz Srednje škole Mate Blažina, Vito Rocco i Mihael Petrović. Pročelnik gradskog odjela za društvene djelatnosti Bojan Batagelj predstavio je na kraju lokalni program za mlade koji će se naći na javnom savjetovanju od 23.prosinca ove do 23. siječnja iduće godine te je najavio i sajam poslova i karijera koji će se održati u veljači iduće godine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter