Zaklada Adris, najveća korporativna zaklada u ovom dijelu Europe, današnjom svečanošću dodjele donacija izabranim institucijama, projektima i pojedincima u Preporodnoj dvorani Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) u Zagrebu zaključuje šesnaesti natječajni ciklus. Više od dva milijuna kuna, Zaklada će donirati za realizaciju projekata iz programa Znanje i otkrića te Stvaralaštvo, Ekologija, Baština i Dobrota, te dodijeliti stipendije izvrsnim učenicima i studentima. Tijekom 15 godina svoga djelovanja, Zaklada je za unapređenje hrvatskog društva osigurala gotovo 60 milijuna kuna. Od toga je za znanstvene i kulturne projekte u Istri osigurala više od sedam milijuna kuna.
Mr. sc. Ante Vlahović, predsjednik Nadzornog odbora Adris grupe i utemeljitelj Zaklade Adris
"Izvorna zamisao projekta Zaklade Adris bila je i ostala promicati kulturu izvrsnosti, znanja i solidarnosti u hrvatskome društvu. Zagovarati učenje, rad i zauzetost za opće dobro, slijediti liniju dijaloga etičkih vrijednosti i postignuća suvremene znanosti te zajedno osvajati prostor nade za nove naraštaje hrvatskih ljudi", mr. sc. Ante Vlahović, predsjednik Nadzornog odbora Adris grupe.
"Zaklada Adris stalno unapređuje svoje djelovanje. U ovom smo natječajnom ciklusu zauzeli pristup koji je inovativan u zakladništvu u nas, pri čemu smo odabrali važne interdisciplinarne projekte koji isprepliću nekoliko znanstvenih područja čiji će rezultati, vjerujemo, izazvati velik interes u znanstvenoj zajednici na nacionalnoj, ali i globalnoj razini. Zaklada je svjesna gorućih tema u hrvatskom društvu, pa će i ove godine, uz ostalo, poduprijeti projekte vezane uz unapređenje zdravlja, očuvanje hrvatskog identiteta i baštine te zaštite prirode i autohtonih vrsta. Posebno obvezuje velik broj prijava uspješnih učenika i studenata pa ćemo i ove godine nagraditi znanje i izvrsnost dodjelom stipendija najboljima", istaknuo je predsjednik Zaklade Korado Korlević.
Korado Korlević je na čelu Zaklade Adris od 2015. godine
Adris grupa i Zaklada Adris snažno su uključeni u razvoj istarskog kraja i unapređenje društva, pa su tako i ove godine dodijeljene potpore projektima te stipendije učenicima i studentima s područja Istre.
Koliko zaklada Adris pridonosi znanstvenom i kulturnom razvoju Istre, najbolje govori podatak kako je tijekom proteklih 15 godina djelovanja financijskom potporom u iznosu od više od sedam milijuna kuna potpomognuta realizacija sedamdesetak projekata na istarskom poluotoku te je dodijeljeno 40 stipendija nadarenim učenicima i studentima.
Zaklada Adris svojim projektima potiče inovativnost, kreativnost, razvoj znanosti, očuvanje hrvatske prirodne i kulturne baštine te dobrotu i solidarnost u hrvatskom društvu.
Svojim primjerom, jasnom vizijom i konkretnom novčanom potporom, Zaklada Adris pridonosi stvaranju uspješnijeg društvenog okruženja i potiče pozitivnu promjenu u hrvatskome društvu. Zaklada je iz godine u godinu tražila nove načine svoga organizacijskog djelovanja te unaprjeđivala rad osluškujući potrebe zajednice u kojoj djeluje. Postala je svojevrsna institucija, ali i najveća korporativna zaklada u ovom dijelu Europe.
Zaklada Adris je utemeljena 2007. godine na poticaj tadašnjeg predsjednika Uprave Adris grupe mr. sc. Ante Vlahovića, kao iskorak u društveno odgovornom djelovanju Adris grupe, kako bi se na još izravniji, jednostavniji i sustavniji način pomoglo hrvatskom društvu. Prvi predsjednik Zakladne uprave bio je dr. sc. Jadranko Crnić, bivši predsjednik Ustavnog suda Republike Hrvatske. Nakon njegove smrti 2008. godine, upravitelj Zaklade je postao prof. dr. sc. Zvonimir Mareković.
RONNA - donacijom Zaklade omogućen razvoj robota za najzahtjevnije zadaće u neurokirurgiji
Zaklade su iznimno važan dio civilnog društva jer iskazuju svijest i odgovornost prema zajednici te promoviraju koncept aktivnih sudionika u društvu. Unapređujući društvene veze i promičući nacionalno i opće dobro, zaklade pridonose postizanju pravednijeg i naprednijeg društvenog okruženja, izravnim utjecajem na razvoj društva i države, i posredno, poticanjem ostalih segmenata društva da u svoje djelovanje ugrade odgovornost prema zajednici u kojoj postoje i djeluju.
Adris grupa, kao jedna od vodećih hrvatskih kompanija, utemeljenjem Zaklade 2007. godine, učinila je iskorak u društveno odgovornom djelovanju, koje su kasnije slijedile i druge hrvatske korporacije. Sustavnim usmjeravanjem sredstava iz vlastitog poslovanja u filantropske svrhe, postavljeni su temelji koncepta aktivnog sudjelovanja velikih i uspješnih kompanija u kreiranju naprednijeg društvenog okruženja za sve građane.
U šesnaest donacijskih ciklusa dodijeljeno je gotovo 60 milijuna kuna projektima, pojedincima, udrugama i institucijama koji su zahvaljujući potpori Zaklade Adris ostvarili svoj cilj, ostavivši trag na području znanosti, očuvanja kulturne i prirodne baštine, kreativnosti, rada s mladima i humanitarnom djelovanju. Svojim primjerom, jasnom vizijom i konkretnom novčanom potporom, Zaklada Adris pridonosi stvaranju uspješnijeg društvenog okruženja i potiče pozitivnu promjenu u hrvatskome društvu.
U rad Zaklade Adris uključeni su vodeći hrvatski intelektualci, koji djeluju bez utjecaja menadžmenta Adris grupe, čime se njeguju visoki standardi neovisnosti i transparentnosti. Donacije se dodjeljuju kroz dva programa – Znanje i otkrića te Stvaralaštvo, Ekologija, Baština i Dobrota. Prvi podrazumijeva potpore znanstvenicima i inovatorima, odnosno znanstvenim i istraživačkim projektima te stipendije učenicima i studentima. Drugi program se odnosi na potpore umjetničkom stvaralaštvu, kreativcima i umjetnicima, projektima koji pridonose zaštiti i očuvanju hrvatske izvornosti, kulturne i prirodne baštine te potpore humanitarnim projektima i pomaganje djeci bez roditelja. U procjeni prijavljenih projekata i kandidata vrednuju se kvaliteta projekta, doprinos ostvarenju ciljeva Zaklade, originalnost, stupanj inovacije i napretka te realistične i transparentne financijske procjene. Članovi Zakladne uprave i Zakladnih vijeća nakon pomnog pregledavanja prijava pristiglih na natječaj donose odluke o dodjeli sredstava.
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli uz pomoć donacije Zaklade Adris provelo je laboratorijska ispitivanja na freskama u crkvi sv. Marije na Škriljinah u Bermu. Povijesni i pomorski muzej Istre postavio je vrlo posjećenu izložbu i izdao publikaciju "Gajba i Tić" koja na intrigantan i dostojanstven način propituje poimanje ljubavi i seksualnosti u Istri od prapovijesti do suvremenosti.
Uz ostalo, donacijom Zaklade Adris provedeno je Istraživanje hrvatskog glagoljskog tiskarstva koje je rezultiralo izdavanjem knjige "Nevidljiva tipografija – Božji pečat i kristogram u hrvatskoglagoljskoj inkunabuli" autora Frane Para – kapitalno knjižno djelo hrvatske kulture s područja hrvatske pismenosti i knjigotiskarstva, ujedno i sveučilišni udžbenik.
S ciljem predstavljanja i očuvanja prirodne i kulturne baštine tinjanskog kraja. Donacija je dodijeljena Zavičajnoj zbirci "Enriko Depiera" te Kumpaniji Kosirići Tinjan za održavanje radionica istarskog folklornog plesa i sviranja harmonike.
Donaciju je 2019. dobila i Katedra čakavskog sabora – Žminj za objavljivanje antologijske zbirke učeničkih pjesničkih radova na čakavštini – čakavčića, dok će ove godine Zaklada financirati Katedrin izdavački projekt stručnog naziva "Skupina autora (35): Nova knjiga o Istri".
Sveučilište u Puli je provelo laboratorijska istraživanja beramskih freski s ciljem njihove zaštite uz pomoć donacije Zaklade
Uz financijsku pomoć Zaklade očuvani su brojni značajni istarski kulturno-povijesni objekti, a među njima je i kortina Povijesnog i pomorskog muzeja Istre, koja čini sastavni dio zaštićene kulturno-povijesne cjeline starogradske jezgre Pule. Obnovljen je, primjerice, i Pavlinski samostan u Sv. Petru u Šumi, uređen župni ured Oprtalj te se provodi obnova i revitalizacija kaštela Kožljak u Općini Kršan. Sredstvima Zaklade provedena je revitalizacija povijesne jezgre grada Buje, uređen je park na Placi u Kanfanaru te opremljeno dječje igralište u Lanišću.
Prepoznajući potrebu i važnost ulaganja u edukaciju, uz to što redovito financira nabavku opreme za škole i vrtiće diljem Istre, Zaklada je u više navrata financijski pomogla projekte Znanstveno edukacijskog centra Višnjan čiji programi uključuju posebne oblike rada s darovitim učenicima iz područja prirodnih i društvenih znanosti.
Redovito se podupire i rad Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča, koji je uspješno proveo istraživanje Socijalna distanca i indeks polikroničnosti mladih djelatnika u hotelijerstvu, odnosno razinu vještina mladih djelatnika i njihovih problema u ugostiteljstvu, a rezultati su prepoznati na nacionalnoj i inozemnoj razini. Institutu je omogućeno i provođenje više važnih projekata poput istraživanja nove generacija bioherbicida iz ekstratkta pajasena kao i uzročnika sindroma sušenja masline u Istri, vrlo raširene i štetne pojave.
Uz pomoć Zaklade očuvani su brojni značajni kulturno-povijesni objekti Kaštel u Puli
Zaklada Adris u svakom donacijskom ciklusu podupire istraživanja novih metoda liječenja i prevencije bolesti modernog doba. Ove godine Zaklada će financirati projekt Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli naziva "Cirkulirajući tumorski DNA kao biomarker za personaliziranu terapiju tumora pluća", koji će unaprijediti dijagnostiku i terapiju raka te uspostaviti personalizirani pristup liječenju.
Donacijom Zaklade Adris nabavljen je i specijalni uređaj za dijagnostiku čime je omogućeno uvođenje imunohistokemijske analize i molekularne dijagnostike u Općoj bolnici Pula i izrađen specifični informatički program koji omogućuje pacijentima samostalno prijavljivanje simptoma bolesti i nuspojava liječenja bolesnika oboljelih od malignih bolesti.
Zaklada podržava brojne projekte i udruge s područja Istarske županije, od Pule kao najvećeg sjedišta županije do manjih mjesta diljem Istre, zaštita prirode i životinjskih vrsta uz povećanje kvalitete života u fokusu su djelovanja Zaklade.
Donacijom u ovogodišnjem natječaju „Istrametu“ iz Tinjana, Zaklada Adris omogućit će praćenje kvalitete zraka na području Istarske županije. Instalacija naprednog senzora najmodernijih tehnoloških značajki koji precizno mjeri kakvoću zraka prema zadanim parametrima, osigurat će sustavno i strateški promišljeno praćenje kvalitete zraka, te će širokom krugu građana biti omogućen praktičan prikaz kvalitete zraka na njihovom dlanu.
Donacija Zaklade za suzbijanje šteta na vinovoj lozi koje na više lokacija u Istri uzrokuje američki cvrčak čime se doprinosi očuvanju i unapređenju tradicije proizvodnje vina na poluotoku
Naselje Brgudac u kojem živi tridesetak stanovnika nije priključeno na javni vodovod jer se pitkom vodom opskrbljuje iz prirodnog izvora i vodospreme stare 125 godina koja je i danas u funkciji, a o kojoj se brine udruga Babucera. Kako bi izvor sačuvali od onečišćenja, ali i informirali posjetitelje Parka prirode Učka o posebnosti vodospreme Brgudac, Zaklada će podržati aktivnosti udruge i financirati uređenje i zaštitu okoliša vodospreme.
Uz brigu o pitkoj vodi i čistom zraku, Zaklada ne zaboravlja ni tlo. Projekt „BioRecovery - Inovativna rješenja u zelenoj tranziciji„ Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča želi zamijeniti okolišu štetna organska otapala najzelenijim otapalom – vodom i to uz pomoć naprednih tehnologija. Podrška ovom projektu dobivanja aktivnog biougljena od biljnog materijala korak je prema zelenijoj i održivijoj poljoprivrednoj proizvodnji u Istri kao jednom od predvodnica zelenih trendova.
Tijekom proteklih šesnaest godina dodijeljene su brojne donacije humanitarnim projektima, udrugama i ustanovama koje se brinu o najpotrebitijima. Spomenimo donaciju Dnevnom centru za rehabilitaciju Veruda te Hrvatskoj donorskoj mreži. Zaklada i kroz ovogodišnji ciklus nastavlja pomagati Klubu žena liječenih od karcinoma dojke „Gea“ – Pula, koji svojim aktivnostima nastoji djelovati na smanjenje stope smrtnosti žena oboljelih od karcinoma dojke, a omogućit će provođenje terapije i nabavku preparata koji će im pomoći u rehabilitaciji.
Zaklada i ove godine nastavlja pomagati Klubu žena liječenih od karcinoma dojke "Gea" - Pula
Zaklada Adris je u 16 natječajnih ciklusa Istri dodijelila više od sedam milijuna kuna, od čega je šest milijuna kuna izdvojeno za projekte a više od milijun kuna za stipendiranje nadarenih učenika i studenata iz Istre.