Plasman domaćih proizvoda na tržište nije više problem, posebno kad potrošači prepoznaju da nudite kvalitetu, kaže Andrijano Rumac, vlasnik OPG-a Rumac iz Poljana. Život u polju traži puno odricanja, ali nudi egzistencijalnu sigurnost, što se, dodaje, ne može reći za život u gradovima
Učkarski samanj danas je imao svoje 12. izdanje, a zbog lijepog vremena, raznolike zabavno-edukativne ponude Poklon su preplavile tisuće posjetitelja s obje strane Učke. Prema tradiciji, najveće zanimanje posjetitelja privukli su štandovi s domaćim proizvodima.
Vinarska obitelj Rumac predstavila se širokom lepezom proizvoda koji dolaze s njihovih polja u Poljanama. Andrijano Rumac kaže da su najpoznatiji po svojim vinima, a osim toga uzgaja jabuke i maline a poznati su i po svojim marmeladama.
Ljubav prema selu
- Sve voćke su u krugu naše obiteljske kuće na Poljanama, dakle sve su to naši, domaći proizvodi s kojima se i mi hranimo - kaže nam Rumac koji dodaje da se od domaće proizvodnje može živjeti. Takav život traži puno ljubavi prema selu, polju i starini, ali zahtjeva fizički rad i odricanje.
- Plasman domaćih proizvoda na tržište danas nije više problem. Posebno kad potrošači prepoznaju da nudite kvalitetu.
Udruga gljivara Ožujka iz Rijeke potrudila se izložiti na desetine jestivih, ali i onih otrovnih, čak smrtno otrovnih gljiva. Gljive su svježe, ubrane su ove subote, uglavnom u šumama Gorskog kotara.
Izložba gljiva
- Donijeli smo vam naše šumsko blago iz Gorskog kotara, nešto smo ubrali kod Klane, a jedan manji dio gljiva je iz Istre. No svaka gljiva ima natpis, tako da ne bi trebalo biti zabune radi li se o jestivoj ili otrovnoj gljivi. Naravno, članovi naše udruge su na raspolaganju, rado dajemo odgovore na sva pitanja posjetitelja. Drugim riječima, ovo je edukativan štand Učkarskog sajma na kojem smo izložili 65 različitih vrsta i na kojem su posjetitelji mogli puno doznati o gljivama - navodi Marija Klarić iz udruge Ožujka.- Nisu su svi dobro upućeni u prirodu gljiva i vidimo da je ljude najviše strah kako razlikovati gljive, da jestivu ne pomiješaju s otrovnom. Tu je naša udruga da im pomogne. Vrganji, šampinjoni ili sunčanice su zasigurno one koje se najviše traže, primjećuje Marija koja dodaje da su naše šume sve više izložene masovnom i nestručnom branju gljiva.
Nezaobilazni boškarin
Svojevrsni zaštitni znak Učkarskog sajma je Mario Gašparini koji je ponovno doveo istarskog boškarina i istarsko magare. Zanimanje djece za životinje s farme Gašparini iz sela Fabci u Općini Višnjan bilo je veliko.
- Ovo je već deseta godina da smo na Učkarskom sajmu. No ova godina je posebna jer je naša magarica na svijet donijela blizance, što je u svijetu kopitara doista pravo čudo. Moro i Mora su stari svega četiri mjeseca - kaže Gašparini.
U prostoru "Male šumske scene" na Poklonu djecu predškolske i školske dobi čekao je sadržajni program s predstavom suvremene "Ježeve kućice", likovnom radionicom s oslikavanjem lica te povijesnom radionicom učenja glagoljice.
Proglašeni dobitnici natječaja "Učka mi se 3"
U sklopu sajma Udruga za promicanje kulturnog stvaralaštva Tinta 910 održala je program "Učka mi se 3" na kojem su proglašeni dobitnici nagrada Međunarodnog književnog, likovnog i fotografskog natječaja na temu Učka. Dobitnici literarnih nagrada su: Živka Kancijanić (Držali su je za kunfin), Nina Brečević (Učka) i Vali Blaženić (Nevera) - sve pjesme. Za svoje foto radove nagrađeni su: Paulo Dukić (Lovrina suza), Stanislav Juretić (Mighty Mountain) i Jerko Gudac (Madona). Pohvaljeni autori su: Ana Bašić (Vojak), Kristina Ćavar (Konstelacija iznad Učke), Marinka Mohorić-Brumnjak (Kula Vojak), Noel Šuran (Štap) i Nikolina Žabčić (Veli Jože). (Srđan BRAJČIĆ, snimio Silvano JEŽINA)